20. května 2010 6:18 Lidovky.cz > Sport > Hokej

Nová přednost Čechů: Nejsilnější jsou v oslabení

Česko - Lotyšsko (Kapitán Rolinek střílí první branku) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česko - Lotyšsko (Kapitán Rolinek střílí první branku) | foto: www.getphoto.cz/Robin Drahoňovský

OD ZPRAVODAJE LN V NĚMECKU Kdybyste hledali jejich hlavní sílu, spoléhejte na týmovou bojovnost či sebedůvěru brankáře Tomáše Vokouna. Čeští hokejisté však mají na letošním mistrovství světa ještě jednu velkou zbraň. Ačkoliv to zní poněkud bizarně, je jí především hra v oslabení.

Nejen že v ní neinkasují, nejen že jsou v této činnosti druhým nejúspěšnějším výběrem turnaje...

Statistiky MS

Vstřelené góly v oslabení:
4 - Česko
2 - Rusko
1 - Švýcarsko, USA

Inkasované góly v přesilovce:
2 - Lotyšsko
1 - Kanada, Dánsko, Finsko, Itálie, Norsko, Slovensko, Švédsko

Ale hlavně z ní naopak sami těží. Přitom právě přesilové hry mají trestat vyloučený tým, obvykle rozhodují důležité zápasy. Jenže soupeři v Německu jako by si s českým čtvercem nevěděli rady.

"Dostáváme se do rovnovážné situace dva na dva, nebo dokonce dva na jednoho," vysvětluje hokejový expert Pavel Richter. "Nejdůležitější je, že hráči najdou sílu ještě vyrážet dopředu."

Střílí góly, ale umí i číst hru
Ano, je to jeden z důvodů. Češi už několikrát v oslabení vyrazili do úniku – jednou samostatného, jindy v přečíslení. Ale pokaždé to zavánělo gólem.  Třikrát se takhle povedl už kapitánovi Tomáši Rolinkovi a proti Kanadě střelecký účet rozšířil i Lukáš Kašpar. A to ještě předtím nadějnou šanci nevyužil.

Za celý turnaj padlo v oslabení jen sedm branek. Z toho ve čtyřech má prsty zrovna Česko. Naprostá rarita. A také náhoda? "Já nevím, čím to je. Vyplyne to ze situace," pousmál se jen útočník Rolinek, mistr ve zrychlení.

Právě na zrychlení bývá položený základ k tomu, aby se něco takového povedlo. Přitom hráči v téhle fázi musí obvykle vydržet 40 až 50 vteřin na ledě, což je pořádně vysílí. "Jenže nám se to stávalo vždycky na začátku oslabení, kdy kluci měli ještě sílu," připomíná Richter.

Jestli si myslíte, že jsou na to speciální typy hráčů, tak na tuhle teorii zapomeňte. "Něco takového se naučit nedá," ujišťuje Richter. I trenér Vladimír Růžička tvrdí: "Hlavně musíte mít dobrého gólmana, který v klíčových chvílích podrží. Hráči v poli dobře bruslí, ale za úkol mají především to ubránit."

To se jim nezvykle dobře daří. Vždyť jako jediná překonala národní tým v oslabení poprvé v úterý až Kanada, a to ještě z téměř náhodné akce. Jen Švýcaři jsou v této kolonce lepší, dosud mají stoprocentní bilanci. "Ale jinak hrajeme velice aktivně, spousta hráčů je schopna narušit souhru protivníka," chválí i Josef Augusta, bývalý reprezentační kouč. "Skvěle čtou hru a pak rychle přistupují k situacím."

Kéž by to v dnešním čtvrtfinále nezapomněli ani proti Finům.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz