Pátek 1. července 2022, svátek má Jaroslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Omsk chce Růžičku. Stopu mu vyšlapal Hlinka

Sport

  12:05
PRAHA - Pakliže Vladimír Růžička nabídku Omsku přijme, naváže po osmi letech na českou trenérskou stopu na daleké Sibiři, kterou tam zanechal Ivan Hlinka.

Ivan Hlinka. foto: Lidové noviny

Jeho bývalý kamarád a trenér, jenž dokázal na olympiádě v Naganu s reprezentací přepsat hokejové dějiny, si totiž po Pittsburghu okusil právě střídačku Omsku. Tým dovedl v roce 2003 ke 4. příčce a vedení klubu mu nabídlo prodloužení smlouvy. Leč Hlinka se vrátil do svého Litvínova, neboť se mu stýskalo po domově.

Čtěte také

"Nejvíc mně vadilo, že jsem tam byl tak dlouho sám," říkal. Na život v daleké Sibiři si ale nestěžoval. Třeba i kvůli historickým souvislostem. Začátkem 20. století totiž jeho děda přijel právě do Omsku jako legionář při sibiřské anabázi proti bolševikům.... "Omsk byl tehdy centrálou českých legií," zdůraznil Hlinka.

Rusové jako Američané
Potvrdil si také, že Rusové mají podobné sebevědomí jako Američané a že při obou štacích musel dělat i kompromisy. "I v tom byla práce v Americe a Rusku podobná," vyprávěl rok předtím, než tragicky zemřel při autonehodě. "V Rusku jsem problémy neměl. Pro mě to byla výborná zkušenost za dobré peníze. Za získávání zkušeností se většinou platí, já ale naopak dostal zaplaceno."

Navíc připomínal, že v Rusku bylo velmi důležité mít i asistenta Čecha. V jeho případě Radima Rulíka. "Kdybyste měl k dispozici domácí trenéry, pak musíte počítat s tím, že ne vždy se smíří s tím, že hlavního děláte právě vy."

Důležitým faktem byla i skutečnost, že Hlinkovi do jisté míry vydláždila cestu také výtečná práce prvního českého trenéra v Rusku Vladimíra Vůjtka. "Navíc jsem měl štěstí, že jsem po letech nemusel oprašovat školní ruštinu. Díky různým funkcím i stykům československého a sovětského hokeje jsem měl dost možností ruštinu používat." Což Růžička bezpochyby také.

Proč dřív lidé vypadali na fotce starší. Rychleji se stárnulo, nebo je to klam?

Premium Tak schválně, udělejte si čas a zalistujte rodinnými alby. Podívejte se na svoje rodiče, prarodiče, praprarodiče. A...

Rozvod, má prohra. Voříšek o synech, bohu Nedvědovi i bláznivé dietě

Premium Evropský titul, zlato se Spartou, reprezentační srazy v pověstném hotelu Praha i rady od idolu Pavla Nedvěda, ale taky...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Mohlo by vás zajímat