Pondělí 14. června 2021svátek má Roland 22 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Hokej

Omsk chce Růžičku. Stopu mu vyšlapal Hlinka

Ivan Hlinka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ivan Hlinka. | foto: Lidové noviny

PRAHA Pakliže Vladimír Růžička nabídku Omsku přijme, naváže po osmi letech na českou trenérskou stopu na daleké Sibiři, kterou tam zanechal Ivan Hlinka.

Jeho bývalý kamarád a trenér, jenž dokázal na olympiádě v Naganu s reprezentací přepsat hokejové dějiny, si totiž po Pittsburghu okusil právě střídačku Omsku. Tým dovedl v roce 2003 ke 4. příčce a vedení klubu mu nabídlo prodloužení smlouvy. Leč Hlinka se vrátil do svého Litvínova, neboť se mu stýskalo po domově.

Čtěte také

"Nejvíc mně vadilo, že jsem tam byl tak dlouho sám," říkal. Na život v daleké Sibiři si ale nestěžoval. Třeba i kvůli historickým souvislostem. Začátkem 20. století totiž jeho děda přijel právě do Omsku jako legionář při sibiřské anabázi proti bolševikům.... "Omsk byl tehdy centrálou českých legií," zdůraznil Hlinka.

Rusové jako Američané
Potvrdil si také, že Rusové mají podobné sebevědomí jako Američané a že při obou štacích musel dělat i kompromisy. "I v tom byla práce v Americe a Rusku podobná," vyprávěl rok předtím, než tragicky zemřel při autonehodě. "V Rusku jsem problémy neměl. Pro mě to byla výborná zkušenost za dobré peníze. Za získávání zkušeností se většinou platí, já ale naopak dostal zaplaceno."

Navíc připomínal, že v Rusku bylo velmi důležité mít i asistenta Čecha. V jeho případě Radima Rulíka. "Kdybyste měl k dispozici domácí trenéry, pak musíte počítat s tím, že ne vždy se smíří s tím, že hlavního děláte právě vy."

Důležitým faktem byla i skutečnost, že Hlinkovi do jisté míry vydláždila cestu také výtečná práce prvního českého trenéra v Rusku Vladimíra Vůjtka. "Navíc jsem měl štěstí, že jsem po letech nemusel oprašovat školní ruštinu. Díky různým funkcím i stykům československého a sovětského hokeje jsem měl dost možností ruštinu používat." Což Růžička bezpochyby také.

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!