Sobota 22. června 2024, svátek má Pavla
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Před každým letem jsem se modlil, vzpomíná Vlasák na Rusko

Sport

  12:13
PRAHA - Do Ruska vždy mířili za kvalitním hokejem, a hlavně lukrativními výplatami. Jenže působení v tamější hokejové lize s sebou nese i jedno riziko. Kvůli obrovským vzdálenostem jsou kluby nuceny téměř ke všem zápasům létat.

Tomáš Vlasák. foto: ČTK

Přitom na některých ruských letištích nepanují zrovna optimální podmínky. Z létání měl velký strach i Jan Marek, který včera zahynul. Nebyl jediný.

„Já sám jsem naštěstí nezažil v Rusku v letadle žádný incident. Ale řeknu vám jednu věc: před každým letem jsem se modlil. To vždy poté, kdy jsem viděl, v jakém stavu jsou letiště, zázemí i letadla. Bezpečnost zkrátka trochu pokulhávala,“ řekl LN útočník Tomáš Vlasák, který tři roky hrál za Omsk.

VÍCE O TRAGÉDII HOKEJOVÉHO TÝMU JAROSLAVL

Vlasák tam začal působit v roce 2002, kdy klub trénoval Ivan Hlinka. „První rok jsme dokonce cestovali vrtulovým Antonovem, starým tak 25-30 let. Co jsem se bavil s ostatními hokejisty, tak jeden říkal, že měli na palubě letadla dokonce malý požár,“ líčil otřesený hokejista.

Trenér Vladimír Růžička vedl Marka, Rachůnka a Vašíčka v reprezentaci. „Vím z doslechu, že se kluci v letadlech necítili úplně jistě. Říkali, že jsou divná,“ povídal kouč.

Až Poprad má vlastní letoun

V Rusku si podle Vlasáka týmy najímají letadla od různých komerčních společností. Nejinak to bylo v případě Omsku. Prvním, kdo má vlastní letoun, je nováček KHL Lev Poprad. Ten má k dispozici Boeing 737 od Holidays Czech Airlines, dceřiné společnosti ČSA.

Situaci v KHL nepovažoval za optimální ani další útočník Radek Bonk, který mohl porovnávat s americkou NHL. „Úroveň letadel v Rusku asi není na takové úrovni jako v NHL, tam kluby létají s daleko modernějšími a novějšími stroji. Ty v Rusku byly o dost starší, než na co jsem byl zvyklý. Ale na druhou stranu, tohle se může stát kdykoliv a kdekoliv,“ řekl Bonk.

On sám totiž paradoxně zažil větší problém v Americe. „Při odletu z Philadelphie se nám porouchal jeden motor a my se s jedním museli vrátit zpátky. Měl jsem strach,“ přiznal.

Před sedmi lety dokonce kvůli panickému strachu z létání ukončil kariéru ruský reprezentační gólman Oleg Glebov ze Spartaku Moskva. „Už nemám síly bojovat s touto fobií,“ řekl tehdy listu Sport-Express. „Když jsem věděl, že třeba za tři dny poletím, celý jsem se začal třást. Byl jsem úplně vyřízený,“ popisoval.