27. března 2015 16:07 Lidovky.cz > Sport > Hokej

Proměny hal před hokejovým MS: úpravy v kabinách i nižší mantinely

Libeňská hala bude hostit hokejové MS už podruhé. V moderní aréně se však... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Libeňská hala bude hostit hokejové MS už podruhé. V moderní aréně se však... | foto: LN archiv

PRAHA Také si už odstřiháváte metr? Pokud ano, tak vám chybí už jen 34 centimetrů, právě tolik dní totiž od pátku zbývá do startu hokejového mistrovství světa v Praze a Ostravě. Organizátoři při té příležitosti informovali o úpravách hal v obou městech.

V pražské O2 areně, kde bude hrát všechny zápasy česká reprezentace, byly nainstalovány nové moderní mantinely a připravují se kabiny. Domácí hokejisté dostanou podle očekávání hlavní šatnu blízko ledové plochy, kterou v sezoně využívali slávisté.

„I ta se ale upravuje. Nechali jsme ji vymalovat, jsou v ní nové koberce. Vyčistili jsme relaxační centrum. Na renovaci se podílela i sama hala,“ řekl ředitel sportovního oddělení organizačního výboru šampionátu Jan Černý na pátečním setkání s novináři.

Stejně jako při předešlých zápasech reprezentace byly vyměněny i vstupní dveře do kabiny, které nyní zdobí český lev.

V O2 areně jsou už od minulého týdne nainstalovány nové mantinely, které jsou o 11 centimetrů nižší než dřívější model. Ochranné plexisklo respektive polykarbonátové desky jsou díky tomu vyšší. „Jedná se o nejmodernější mantinely, které se nyní vyrábějí. Plexi je bezpečnější, neboť se při tlaku prohne,“ uvedl Černý.

Ledová plocha se bude v libeňské aréně dělat až 23. dubna. Hokejisté totiž budou k tréninkům využívat domovský stadion Sparty, Tipsport arenu.

V Ostravě je tréninková hala přímo u ČEZ arény. „Led budou dělat místní čeští ledaři, kteří znají kvalitu vody i potřebné procesy,“ řekl Černý.

Jako první budou v turnajovém prostředí trénovat Češi v pondělí 27. dubna v podvečer.

V Praze i v Ostravě se hokejový šampionát konal před jedenácti lety, komfort se oproti tehdejším podmínkám zvýšil hlavně v metropoli.

„Oproti roku 2004 jsme všem týmům přidali další kabinu. Náhradní. Neměly šanci se tam vejít,“ připomněl Černý problémy z minulosti.

24 hrabel z NHL

Druhé prostory jsou umístěny v takzvané malé hale, kde podle původního projektu měly týmy trénovat. Ovšem teď je z prostoru pouze památník tehdejšího megalomanského vedení Sazky.

„Týmy tam při mistrovství světa budou mít masážní stoly a další zázemí,“ uvedl Černý. Přímo v O2 areně byla nově připravena i rozcvičovna pro hráče.

Sportovní úsek organizačního výboru řešil i otázku úpravy ledu během komerčních přestávek v zápasech. Z USA nechal přivést 24 hrabel, která se používají při utkáních NHL.

„Rozhodli jsme se, že to pojmeme sportovně. Aby se tam nejezdilo jen s nějakým košťátkem. Vybraní kluci se už s tím začali učit, aby věděli, jak se to správně dělá. Cílem je uklidit co nejvíce ledu za 60 sekund,“ řekl Černý. O každou polovinu hřiště se vždy budou starat čtyři chlapci.

mib, ČTK

ROZHOVOR: Dceřino onemocnění nám více dalo, než vzalo
ROZHOVOR: Dceřino onemocnění nám více dalo, než vzalo

V roce 2016 se Elišce Hladové a jejímu partnerovi narodila Beátka. Až do té chvíle netušili, že dcerka nebude v pořádku. Přišla však na svět s Treacher Collinsovým syndromem...