Sobota 24. února 2024, svátek má Matěj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Rusové sní o NHL, pomáhá jim k tomu Fasel. Zaplatí vysoké finanční požadavky ze zámoří?

Sport

  11:30
PRAHA - Hokejová KHL slaví stoleté výročí od narození Anatolije Tarasova, legendárního trenéra, jemuž se přezdívá otec ruského hokeje. A ráda by na jeho počest uspořádala utkání mezi vítězi vlastní soutěže a zámořské NHL.

Zahraje si Alexander Ovečkin proti týmům z Ruska? foto: Reuters

Přijede NHL do Prahy už příští rok? Komisař soutěže říká, že ano

Nápad na zrození hokejového superpoháru se zalíbil i prezidentovi Mezinárodní hokejové federace Renému Faselovi, který prohlásil: „Promluvím na toto téma na nejbližším setkání s šéfem NHL Gary Bettmanem.“

Že Rusové netroškaří, to se ví. Už když v roce 2008 KHL zakládali, hlavním důvodem bylo, aby se pokusili konkurovat mnohem slavnější zámořské lize.

Ale prosadit současný plán? Zádrhelů na cestě k dohodě je mnoho, ten nejpodstatnější tkví ve financích.

Prezident IIHF René Fasel (uprostřed) a komisionář NHL Gary Bettman (vpravo).

Američané totiž nemají na rozdíl od Rusů potřebu zrod takového projektu podporovat – z ekonomického hlediska jim nic nepřinese, v současné době se ostatně soustředí spíš na expanzi do Číny, jež skýtá mnohem větší potenciál. 

Známý a obvykle dobře informovaný ruský novinář Pavel Lysenkov přišel s tvrzením, že se veškerá jednání zasekla na příliš vysokých finančních požadavcích NHL.

I proto přichází Faselova intervence. „Proč by se nemohla utkat Kazaň s Washingtonem? Nebo třeba Petrohrad či CSKA Moskva s jinými týmy ze zámoří? Bylo by zajímavé dát fanouškům možnost vidět hokej na téhle úrovni a porovnat obě ligy.“

Prezident hokejové federace, jenž čerstvě oznámil, že v roce 2020 nebude na tuto pozici znovu kandidovat (působí v ní od roku 1994), zůstává nezdolným optimistou. 

„Snažili jsme se na toto téma diskutovat mnohokrát a pokusíme se opět. Vidět konfrontaci mezi Evropou a Severní Amerikou je výzva,“ říká Fasel. 

Ten byl však stejně pozitivní i před poslední olympiádou ohledně účasti hráčů z NHL. Tehdy rozhodly peníze a zdá se, že hlavní roli budou hrát i tentokrát.

Rusové rozhodně neztrácejí čas a uvažují i nad dalšími směry – třeba o expanzi KHL do Spojených arabských emirátů.

Útočník Michael Frolík se podílel ve čtvrtečním utkání NHL gólem na obratu...
Vancouver porazil Chicago 4:2.

Bláznivý nápad?

Zatímco NHL vždy dlouho a pečlivě vybírá, než rozšíří svou soutěž, Kontinentální liga už několikrát udělala krok vedle. 

V lize už skončila řada ruských, ale i zahraničních klubů (např. Medveščak Záhřeb, Lev Poprad nebo Lev Praha). Slovan Bratislava má zase dlouhodobě finanční potíže.

Ty v Emirátech sice nehrozí, ale nabízí se otázka, jestli bude v poušti zájem zrovna o hokej. „Bude,“ ujišťuje Vladimír Burdun, ruský podnikatel, jenž chce společně s Dmitrijem Butenkem v roce 2020 požádat KHL, aby přijala klub z exotické destinace.

Oba už nyní pracují na jeho rozvoji. Prioritou pro ně je aktuálně získat do tamní Emirates Hockey League týmy z Uzbekistánu, Turkmenistánu, Gruzie a k nim přidat mladé hráče na vysoké úrovni z Ruska i zbytku Evropy.

„Chceme vytvořit silný a konkurenceschopný klub, který se bude moci rovnat s nejlepšími týmy ze starého kontinentu,“ tvrdí Burdun odvážně. 

V Abú Zabí už mezitím plánují začátkem roku 2019 slavnostně otevřít novou halu, která splní všechny požadavky KHL.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!