Neděle 2. října 2022, svátek má Olívie, Oliver
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rusové sní o NHL, pomáhá jim k tomu Fasel. Zaplatí vysoké finanční požadavky ze zámoří?

Sport

  11:30
PRAHA - Hokejová KHL slaví stoleté výročí od narození Anatolije Tarasova, legendárního trenéra, jemuž se přezdívá otec ruského hokeje. A ráda by na jeho počest uspořádala utkání mezi vítězi vlastní soutěže a zámořské NHL.

Zahraje si Alexander Ovečkin proti týmům z Ruska? foto: Reuters

Přijede NHL do Prahy už příští rok? Komisař soutěže říká, že ano

Nápad na zrození hokejového superpoháru se zalíbil i prezidentovi Mezinárodní hokejové federace Renému Faselovi, který prohlásil: „Promluvím na toto téma na nejbližším setkání s šéfem NHL Gary Bettmanem.“

Že Rusové netroškaří, to se ví. Už když v roce 2008 KHL zakládali, hlavním důvodem bylo, aby se pokusili konkurovat mnohem slavnější zámořské lize.

Ale prosadit současný plán? Zádrhelů na cestě k dohodě je mnoho, ten nejpodstatnější tkví ve financích.

Prezident IIHF René Fasel (uprostřed) a komisionář NHL Gary Bettman (vpravo).

Američané totiž nemají na rozdíl od Rusů potřebu zrod takového projektu podporovat – z ekonomického hlediska jim nic nepřinese, v současné době se ostatně soustředí spíš na expanzi do Číny, jež skýtá mnohem větší potenciál. 

Známý a obvykle dobře informovaný ruský novinář Pavel Lysenkov přišel s tvrzením, že se veškerá jednání zasekla na příliš vysokých finančních požadavcích NHL.

I proto přichází Faselova intervence. „Proč by se nemohla utkat Kazaň s Washingtonem? Nebo třeba Petrohrad či CSKA Moskva s jinými týmy ze zámoří? Bylo by zajímavé dát fanouškům možnost vidět hokej na téhle úrovni a porovnat obě ligy.“

Prezident hokejové federace, jenž čerstvě oznámil, že v roce 2020 nebude na tuto pozici znovu kandidovat (působí v ní od roku 1994), zůstává nezdolným optimistou. 

„Snažili jsme se na toto téma diskutovat mnohokrát a pokusíme se opět. Vidět konfrontaci mezi Evropou a Severní Amerikou je výzva,“ říká Fasel. 

Ten byl však stejně pozitivní i před poslední olympiádou ohledně účasti hráčů z NHL. Tehdy rozhodly peníze a zdá se, že hlavní roli budou hrát i tentokrát.

Rusové rozhodně neztrácejí čas a uvažují i nad dalšími směry – třeba o expanzi KHL do Spojených arabských emirátů.

Útočník Michael Frolík se podílel ve čtvrtečním utkání NHL gólem na obratu...
Vancouver porazil Chicago 4:2.

Bláznivý nápad?

Zatímco NHL vždy dlouho a pečlivě vybírá, než rozšíří svou soutěž, Kontinentální liga už několikrát udělala krok vedle. 

V lize už skončila řada ruských, ale i zahraničních klubů (např. Medveščak Záhřeb, Lev Poprad nebo Lev Praha). Slovan Bratislava má zase dlouhodobě finanční potíže.

Ty v Emirátech sice nehrozí, ale nabízí se otázka, jestli bude v poušti zájem zrovna o hokej. „Bude,“ ujišťuje Vladimír Burdun, ruský podnikatel, jenž chce společně s Dmitrijem Butenkem v roce 2020 požádat KHL, aby přijala klub z exotické destinace.

Oba už nyní pracují na jeho rozvoji. Prioritou pro ně je aktuálně získat do tamní Emirates Hockey League týmy z Uzbekistánu, Turkmenistánu, Gruzie a k nim přidat mladé hráče na vysoké úrovni z Ruska i zbytku Evropy.

„Chceme vytvořit silný a konkurenceschopný klub, který se bude moci rovnat s nejlepšími týmy ze starého kontinentu,“ tvrdí Burdun odvážně. 

V Abú Zabí už mezitím plánují začátkem roku 2019 slavnostně otevřít novou halu, která splní všechny požadavky KHL.

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Mohlo by vás zajímat