18. července 2015 10:08 Lidovky.cz > Sport > Hokej

Slávista, kam se podíváš. Růžička chce vytáhnout Chomutov osvědčenou partou

Vladimír Růžička. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vladimír Růžička. | foto: ČTK

CHOMUTOV Podobnou cestou, na níž byl v minulosti úspěšný se Slavií, chce jít kouč Vladimír Růžička i s hokejisty Chomutova. Z Pirátů chce mít především soudržné mužstvo, jež bude pracovat na maximum a které bude ze všeho nejvíce zdobit velká bojovnost. Pro nového trenéra Severočechů, kteří se dokázali hned po roce vrátit mezi elitu, je důležité, že hráče zná už z minulé sezony.

V ní sice vedl národní mužstvo, ale zároveň pracoval pro Piráty jako konzultant. „Mužstvo se muselo malinko obměnit, ale sázel jsem při tom hlavně na bojovné hráče. A takové, kteří zapadají do našich plánů ohledně hokeje, který chceme hrát. Tedy hodně bruslení, tvrdá hra. Chceme tým, který bude především bojovný, než hráče, kteří třeba hrají více na sebe. Takové jsem nechtěl,“ řekl Růžička ČTK a deníku Sport.

Piráti, kteří prošli Slavií

  • Marek Tomica
  • Michal Vondrka
  • Miroslav Kopřiva
  • Jiří Drtina
  • Jakub Sklenář
  • Tomáš Pospíšil
  • Vladimír Růžička
  • Břetislav Kopřiva (as. trenéra)
  • Jan Šťastný (as. trenéra)

Určitou výhodu může představovat i řada jeho bývalých svěřenců ze Slavie (včetně jeho syna Vladimíra), která během léta výrazně narostla. Posledním článkem v ní je útočník Michal Vondrka.

„Přišli sem i dva hráči přímo ze Slavie (Marek Tomica a Jakub Sklenář), ostatní jsou tu déle, ale myslím, že tady je i jádro chomutovských hráčů, kteří tady hrají déle. Hlavně musíme vytvořit vynikající partu k tomu, abychom v sezoně byli úspěšní a udrželi extraligu,“ uvedl Růžička.

Při jeho desetiletém kontraktu však lze očekávat, že ambice finančně dobře zajištěného klubu a také očekávání fanoušků, kteří jsou hodně natěšení na start sezony, budou vyšší. Mnozí Růžičkův příchod označují jako počátek nové éry chomutovského hokeje.

„Pro fanoušky se to hraje a co jsem se tak během sezony potkal s chomutovskými fanoušky, tak je vidět, že mají hokej rádi. I na tu první ligu jich chodilo vcelku hodně, i když třeba nebylo úplně vyprodáno,“ řekl Růžička.

„Divák tady na severu je hodně natěšený. I díky tomu, že se Litvínovu povedlo vyhrát extraligu, když na to čekal tak dlouho. Chceme se vypracovat v klub, který bude fungovat a který třeba někdy v budoucnu bude pomýšlet i hodně vysoko,“ potvrdil Růžička.

Právník Vít Kučera (vpravo) bojuje o očištění jména hokejového trenéra...
Vladimír Růžička.

Počítá s tím, že u toho nebude chybět. „Ten desetiletý kontrakt byl nápad majitele Jardy Veverky, ale neměl jsem s tím problém. Většinou, když jsem někde byl, tak vždy na delší dobu. Chomutov tady vystavěl krásnou halu, je tu perfektní komplex a klub se chce prokopat trošku nahoru, tak se budu snažit jim v tom co nejvíce pomoci,“ prohlásil Růžička.

Se Slavií byl mnohdy úspěšný i přesto, že se jeho svěřencům nevěřilo. Od sezony 2000/01 do ročníku 2013/14, kdy pražský klub jako trenér vedl, byla Slavia dvakrát mistrem, třikrát poraženým finalistou a dvakrát získala bronz. Pod Růžičkovým vedením skončil tým jen jedinkrát mimo play off.

Každodenní práce už mu scházela. „Rok jsem ji nedělal a už jsem se na to docela těšil,“ připustil Růžička. V létě už stihl v Chomutově absolvovat hokejovou školu. „A docela jsem si to užil. Odpočívat jsem nijak moc nepotřeboval, já si odpočinul dost za celou tu sezonu,“ dodal Růžička, který skončil u reprezentace v červnu kvůli podezření, že bral během angažmá ve Slavii úplatky od rodičů za to, aby jejich děti mohly dál hrát hokej. Olympijský vítěz z Nagana obvinění odmítl.

ČTK

Tipsport extraliga - 52. kolo

4.3. Jihlava 3 : 0 Olomouc
4.3. Pardubice 1 : 3 Mountfield HK
4.3. Kometa Brno 4 : 0 Litvínov
4.3. Plzeň 3 : 2 Zlín
4.3. Mladá Boleslav 3 : 2np Třinec
4.3. Chomutov 4 : 2 Sparta Praha
4.3. Vítkovice 3 : 2pp Liberec

Tipsport extraliga

Tým Z V VP. PP. P S B
1. HC Škoda Plzeň 52 28 0 0 8 172:123 107
2. Mountfield HK 52 26 0 0 12 146:101 99
3. HC Oceláři Třinec 52 24 0 0 14 143:122 92
4. HC Vítkovice Ridera 52 26 0 0 16 157:119 92
5. HC Kometa Brno 52 23 0 0 14 148:121 90
6. HC Dynamo Pardubice 52 20 0 0 21 128:139 76