Neděle 1. října 2023, svátek má Igor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Aféra, která zahýbala českým hokejem. Bral kouč Růžička od rodičů úplatky?

Sport

  16:00
PRAHA - Šlo dost možná o největší skandál v dějinách českého hokeje. Hlavní roli v něm hrál trenér národního týmu a jeden z nejrespektovanějších mužů v hokejovém prostředí Vladimír Růžička. Ještě za svého působení ve Slavii totiž přijímal „úplatky“ od rodičů chlapců, které trénoval. Pod tlakem aféry nakonec u reprezentace skončil. U milovaného sportu ale zůstal: kývl na nabídku trénovat Chomutov.

Vladimír Růžička na tréninku hokejové reprezentace po utkání s Lotyšskem. foto:  Michal Šula, MAFRA

Šéf Pirátů Jaroslav Veverka starší dostával tu otázku poměrně často: Nevadí vám, že je Vladimír Růžička spojovaný s nejpropíranější korupční kauzou v českém hokeji?

„Vláďu moc dobře znám. Ten případ rozhodně nehrál na naše rozhodnutí vliv,“ ujišťoval Veverka.

Držitele olympijského zlata dosadil na lavičku svého týmu a pojistil si ho desetiletou smlouvou. „Obrovsky mu věříme, myslí to s námi vážně.“

Růžička přilákal do Chomutova velká hokejová jména včetně Michala Vondry či Romana Červenky a Severočeši zatím prožívají jednu z nejlepších extraligových sezon.

Aféra mezitím tak trochu vyprchala.

Odstartoval ji Miroslav Palaščák v dubnu letošního roku. Podnikatel pár týdnů před startem mistrovství světa v Praze a Ostravě zveřejnil na internetu nahrávku, kde diskutuje s tehdejším koučem Slavie o částce 500 tisíc korun za to, že se Růžička „postará“ o jeho syna, čili zařídí, aby hokejista udělal kariéru.

Kouč se bránil. Podle jeho slov nebyly peníze úplatkem, nýbrž sponzorským darem, který pak Palaščákovi z účtu své manželky vrátil. Jakýmsi prostředníkem celé transakce byl Růžičkův kamarád Jiří Mouček.

Pražský klub se ihned od Růžičky distancoval a naznačil, že se jednalo o korupci. Ovšem není tajemstvím, že současní šéfové Vladimír Pitter a Richard Benýšek se s bývalým slávistickým šéfem nemají rádi.

Aféra v sobě skrývá řadu nejasností. Palaščák se cítí podveden, neb kouč jeho syna nezvýhodnil. V online rozhovoru se čtenáři Lidovky.cz také napsal, že by měl dostat od Růžičky odškodné.

„Já jsem neměl na výběr, byl jsem postaven do situace, že buď složím peníze, nebo kluk skončí s hokejem. Chci dosáhnout toho, aby bylo se všemi hokejisty zacházeno férově.“

Trenér Chomutova Vladimír Růžička.
Trenér Komety Alois Hadamczik (vpravo) a trenér Chomutova Vladimír Růžička na...

Šéf hokejového svazu Tomáš Král se před domácím šampionátem za Růžičku postavil. „Myslím, že video není nic, co by dehonestovalo trenéra Růžičku, byl bych šašek, kdybych ho teď odvolal.“

52letý trenér nakonec u národního týmu, s nímž skončil na MS bez medaile, rezignoval. Vaz mu zlomila další tvrzení, se kterými po šampionátu přišel Radiožurnál a která víceméně potvrdila Palaščákovu výpověď.

Podle ostatních rodičů si trenér za přestupy a zvýhodňování mladých hokejistů bral peníze běžně. Sám to však rázně odmítal s tím, že byl ve Slavii dobře placený.

Od titulů ke skandálu. Geniální fanatik Růžička končí hořkou kapitulací

Celá aféra každopádně rozdmýchala problém, o němž se dosud nahlas nehovořilo.

Svaz nejprve dával ruce pryč a bránil se nařčení, že v českém hokeji korupce existuje.

Pak ale otočil a po řadě svědectví dokonce zřídil „horkou linku“, kam mohou lidé zasílat podněty týkající se podezření z uplácení, a zahájil též spolupráci s Transparency International, nevládní organizací bojující proti korupci, a občanskou iniciativou Loveckorupcniku.cz.

Šéfům hokeje k tomu pomohl i nečekaně vysoký výdělek z květnového mistrovství.

Kauza Růžička utichla, stále se jí ale zabývají orgány činné v trestním řízení. Hlavní aktér působí na střídačce Chomutova, reprezentaci místo něj převzal Vladimír Vůjtek.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!