Pátek 24. května 2024, svátek má Jana
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Od titulů ke skandálu. Geniální fanatik Růžička končí hořkou kapitulací

Sport

  20:57
PRAHA - Vladimír Růžička není žádný génius. Vyučil se elektrikářem, rozhodně nepůsobí dojmem sečtělého člověka. Na hokej je však chytrý jako málokdo, a tak se po skončení slavné hráčské kariéry stal úspěšným trenérem v klubu i v reprezentaci. Skončil až kvůli aféře týkající se údajné korupce ve Slavii.

Hokejový trenér Vladimír Růžička vede trénink národního týmu. foto:  Michal Šula, MAFRA

Růžička nebyl nikdy odvolán ani sám nerezignoval kvůli špatným výsledkům. Naopak, v roce 2005 odcházel od reprezentace jako kouč mistrů světa z Vídně, v roce 2010 končil jako trenér podceňované party, která nečekaně vybojovala zlato na šampionátu v Německu.

I ve Slavii, kde trénoval od začátku století a později se stal i generálním manažerem, sbíral jeden úspěch za druhým. V letech 2003 a 2008 ji dovedl k extraligovému titulu, v letech 2006 a 2009 do finále, ještě v roce 2011 se značně oslabeným kádrem hrál pražský celek semifinále, kde málem vyřadil pozdější šampiony z Třince.

Mistr světa 1985 a kapitán olympijských vítězů z Nagana 1998 při trénování osvědčil instinkt bývalého skvělého hráče i nespornou hokejovou inteligenci, nejspíš převyšující tu klasickou. Navíc je fanatikem, jenž je schopný strávit celý den od rána do večera na stadionu a v noci ještě sledovat zápasy NHL.

„Hokeji rozumí jako málokdo,“ říkaly o něm hvězdy jako Jaromír Jágr, Jaroslav Špaček nebo Jakub Voráček. Po zveřejnění tajné nahrávky Miroslava Palaščáka, první rozbušky nynější kauzy, se reprezentanti před letošním mistrovstvím světa v Praze jednoznačně postavili za Růžičku.

Úterní svědectví dalších rodičů v Radiožurnálu, které potvrzují Palaščákovu verzi - totiž že Růžička prostřednictvím kamaráda Jiřího Moučka požadoval peníze za to, že se jejich děti prosadí ve Slavii, případně že je umístí do klubů nižší soutěže jako Most nebo tehdejší Brno - však jeho trenérskou misi v reprezentaci zakončila.

Růžička ublížil českému hokeji a všem trenérům, jsem z toho smutný, říká Hadamczik

Růžička tedy neodchází od národního týmu, u nějž měl působit do konce příští sezony, kvůli výsledkům (dvakrát za sebou skončil s českým výběrem na MS čtvrtý, což nelze považovat za úspěch, ale ani za neúspěch). A kvůli výsledkům neskončil ani ve Slavii, odkud odešel před rokem pro neshody s vedením. Je otázka, zda se jejich část netýkala právě současného případu.

Rovněž neznámou proměnnou v celé složité rovnici je motiv. Pokud jsou nařčení rodičů pravdivá, bral Růžička peníze pro sebe (jak naznačuje současné vedení Slavie), nebo je využil na chod klubu či například rekonstrukci kabin (jak vyplývá z Palaščákovy videonahrávky)?

Růžička chtěl peníze i po nás, osmělují se rodiče dalších hokejistů

Jako hráč si Růžička vydělal miliony korun ve Slavii i před tím v NHL. A miliony bral i jako kouč a manažer druhdy bohatého pražského klubu. Těžko si představit, že pro muže, jenž odmítl velmi lukrativní nabídky z KHL, je motivací obnos pohybující se „jen“ ve statisících korun. Přesto má však jeho údajné jednání popisované rodiči hráčů velmi vážný dopad na poměry v celém českém hokeji.

Růžičkova éra u reprezentace, kdysi tak sladká, končí v červnu 2015 hodně hořkou tečkou. Vlastně hořkým vykřičníkem. 

Autor: