Sobota 2. března 2024, svátek má Anežka
130 let

Lidovky.cz

Růžička jako trenér národního týmu skončil. Odmítám nařčení, říká o obvinění z korupce

Sport

  18:48aktualizováno  20:01
PRAHA - Éra Vladimíra Růžičky u národního týmu je u konce. Po sérii svědectví rodičů dalších hokejistů podporující verzi o „postarání se“ na základě finančního obnosu složil funkci. Informoval o tom v prohlášení, které zaslal jeho právník Vít Kučera.

Trenér národního týmu Vladimír Růžička. foto: Anna Vavríková, MAFRA

„S ohledem na pokračování mediální kampaně, která je proti mé osobě již od doby před domácím hokejovým šampionátem soustavně a účelově vedena, jsem se rozhodl odstoupit z funkce trenéra českého hokejového národního mužstva. Prezidenta Českého svazu ledního hokeje jsem o svém rozhodnutí již informoval,“ uvedl v prohlášení Růžička, který dovedl český tým na nedávném mistrovství světa ke čtvrtému místu.  

Tlak mimořádně zesílil v úterý, kdy Radiožurnál odvysílal výpovědi několika dalších rodičů podporující verzi o pochybném zvýhodňování hráčů za Růžičkova působení ve Slavii, jak je popisoval autor „slavné“ nahrávky Miroslav Palaščák.

Růžička chtěl peníze i po nás, osmělují se rodiče dalších hokejistů

„Řekli mi, že účast v družstvu mužů a dostání smlouvy není podmíněná jenom hokejovou dovedností, ale zároveň také vztahem ke Slavii, který by se měl projevit nějakým peněžním darem, který bychom měli předat panu Růžičkovi. Bylo to 300 tisíc korun,“ řekla například paní Jana. „Říkal mi pan Mouček, že by mu sehnal místo v Mostě, že by mu to Růžička zařídil, když dám 150 tisíc,“ citoval Radiožurnál Josefa Ptáčníka, otce dalšího hokejisty Slavie, který se s podobnými praktikami osobně setkal - VÍCE O ÚTERNÍCH VÝVOJI ČTĚTE ZDE.

Růžička, který trénoval národní tým v letech 2005 a 2010, kdy získal poslední dvě zlata světových šampionů, i přes množící se svědectví rodičů trvá na své nevině. „Zdůrazňuji, že jsem se nikdy nedopustil ničeho nezákonného nebo dokonce trestného. Veškerá obvinění odmítám a budu se jim bránit tak, abych dosáhl úplného očištění svého jména,“ obhajoval svou rezignaci. 

Růžičkův právník: Jako manažer jen standardně diskutoval o výchovném

„Jako sportovní manažer standardně diskutoval o klubových financích spojených s přestupy hráčů či jejich oficiálním výchovným, avšak vždy v souladu s obecně závaznými právními předpisy i regulemi ČSLH.“
Vít Kučera pár minut před rezignací svého klienta v rozhovoru pro Lidovky.cz.

„Rozhodl jsem se však, že nebudu členy výkonného výboru Českého svazu ledního hokeje vystavovat nepříjemné povinnosti rozhodovat o mém setrvání u národního týmu, a proto ze své funkce odstupuji,“ pokračoval.

Stejný tón volil i jeho právník Vít Kučera v rozhovoru pro Lidovky.cz jen pár minut předtím, než jeho klient funkci reprezentačního trenéra složil. „Jako sportovní manažer standardně diskutoval o klubových financích spojených s přestupy hráčů či jejich oficiálním výchovným, avšak vždy v souladu s obecně závaznými právními předpisy i regulemi ČSLH,“ tvrdil - CELÝ ROZHOVOR S RŮŽIČKOVÝM PRÁVNÍKEM ČTĚTE ZDE.

Hlasy podporující Růžičkův odchod celý den sílily. S ostrou kritikou se v anketě Lidovky.cz prezentoval bývalý reprezentační kouč Alois Hadamczik. „Ublížil hokeji a všem trenérům. Mám v hokeji dobré zkušenosti a znám poctivé lidi, takže mě to mrzí. Je to člověk, který to nepotřeboval, a takové věci by neměl dělat (...) Je to velmi závažná kauza a musí to vyřešit hokejový svaz a policie,“ prohlásil nynější trenér Komety Brno. 

Růžička ublížil českému hokeji a všem trenérům, jsem z toho smutný, říká Hadamczik

„Jeho pozice se mi zdá neudržitelná a trénovat národní tým by dál neměl. Je to i symbolická věc. Další svědectví už nepůsobí jako účelová kampaň před šampionátem,“ podpořil jeho slova David Ondráčka z Transparency International - NÁZORY DOMINIKA HAŠKA A DALŠÍCH OSLOVENÝCH ČTĚTE ZDE.

Proti setrvání Růžičky byla i drtivá většina čtenářů Lidovky.cz. V anketě bylo pro okamžité odstoupení v době rezignace 1235 hlasů, zatímco pro vyčkávání na pravomocný soudní rozsudek se klonilo pouze 151 lidí.

Jak čtenáři celé odpoledne hlasovali o Růžičkově setrvání:

Anketa

Měl by Vladimír Růžička po zveřejnění dalších svědectví, podle nichž bral opakovaně peníze za „postarání se“, složit funkci trenéra národní týmu?

URČITĚ ANO. Člověk s takovou pověstí je pro reprezentaci nepřípustný. 1235
ANO, ALE... až bude ještě více důkazů 47
ZATÍM NE. Budu mu věřit až do doby, než ho pravomocně uzná vinným soud. 151
NIKDY. Ať se mu prokáže cokoliv, pro nároďák lepšího není a proto chci, aby zůstal. 43

Jako hlavní důvod rezignace označil Růžička fakt, že by jeho setrvání vrhalo špatné světlo na český hokej. „Zároveň tím získám čas na obranu proti všem lživým nařčením, která se v poslední době objevila, a do budoucna ušetřím český hokej a ČSLH negativního dopadu této pseudokauzy,“ sdělil Růžička, který na nedávném mistrovství světa v Praze dovedl český tým ke čtvrtému místu.

Růžička bude v Chomutově i manažerem. Mám absolutní důvěru, říká tamní šéf

Růžička nyní působil u národního mužstva od jara 2014, kdy nahradil Aloise Hadamczika. Ten rovněž rezignoval pod tlakem médií, ovšem tehdy se týkal výsledků reprezentace na olympiádě v Soči, která po matných výkonech skončila ve čtvrtfinále.

Zatímco reprezentaci musí výkonný výbor svazu najít nového trenéra, Růžička má další angažmá jisté. Chvíli po skončení šampionátu dostal lukrativní desetiletou smlouvu od extraligového nováčka z Chomutova. V týmu působí jeho syn Vladimír a Růžička už v uplynulé sezoně pomáhal Pirátům z role konzultanta.

Hokejový trenér Vladimír Růžička vede trénink národního týmu ve Velkých...
Trenér národního týmu Vladimír Růžička udílí pokyny v utkání proti Kanadě.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!