Úterý 18. června 2024, svátek má Milan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Růžička odmítl obvinění: Byl jsem dobře placený, jsem jak v Jiříkově vidění

Sport

  8:28
PRAHA - Hokejový trenér Vladimír Růžička se poprvé vyjádřil k aktuální korupční kauze týkající se jeho osoby z působení ve Slavii, kvůli které v úterý rezignoval na post hlavního kouče české reprezentace. Obvinění odmítl a chce očistit své jméno.

Vladimír Růžička. foto: ČTK

Kouč mistrů světa z let 2005 a 2010 přiznal, že si konec u národního týmu představoval jinak. Kdyby se neobjevila nová obvinění rodičů, tak by u národního týmu zůstal.

Od titulů ke skandálu. Geniální fanatik Růžička končí hořkou kapitulací

„Ale situace je taková, že nic jiného nezbývalo,“ řekl Růžička MF Dnes. „Mám hokej strašně rád, a kdo mě zná, ví, že pro něj žiju, a z toho, co se děje, je mi na duši hrozně. Pro kluky jsem dělal první poslední. Proto je mi z toho divně. Pro mě to byla rodina. Sledoval jsem pátou a šestou třídu, tréninky. Vůbec nevím, co k tomu říct. Jsem v Jiříkově vidění.“

Růžička jako trenér národního týmu skončil. Odmítám nařčení, říká o obvinění z korupce

Kauzu rozpoutal v dubnu Miroslav Palaščák, který zveřejnil nahrávku ze skryté kamery. Podle jeho tvrzení Růžičkovi údajně zaplatil 500.000 korun za to, že jeho syn bude působit ve Slavii. Růžička však důrazně odmítl, že by bral peníze od rodičů, aby jejich synové mohli hrát.

„Proč bych bral peníze?“

„Proč bych si bral nějaké peníze? Já jsem byl velice dobře placený ve Slavii. Hodně dobře,“ uvedl. Po úterní reportáži Radiožurnálu, v které se vyjádřili i další rodiče o údajné zkušenosti s tím, že by Růžička a jeho kamarád Jiří Mouček přijali peníze, na post reprezentačního kouče sám rezignoval.

Růžička ublížil českému hokeji a všem trenérům, jsem z toho smutný, říká Hadamczik

Růžička ale podle svých slov mluvil s rodiči o takzvaném výchovném. „Jasně, ale to jsme řešili s Frantou Pomahačem (sekretář Slavie). Když někdo chtěl přestoupit, tak je to možné, ale to berete úplně normálně. Přece když hráč odchází pryč, tak se musí zaplatit klub. Samozřejmě když je to kluk, kterému je deset nebo jedenáct, tak pochybuji o tom, že by Slavii vyplatil klub, kam ten hokejista přestupoval, takže to asi museli platit rodiče,“ podotkl.

,,Rodiče si to divně vysvětlují“

„Ale je možné, že si to ti rodiče nějak divně vysvětlují. Já nevím. Ti rodiče by to měli vědět, že se výchovné musí zaplatit, že to není pro trenéry. Třeba chtěli přestoupit a tam ty peníze žádané jsou. Ten klub je vyžadoval na základě výchovného, na to jsou tabulky,“ doplnil Růžička.

Růžička chtěl peníze i po nás, osmělují se rodiče dalších hokejistů

Výpovědi rodičů, podle nichž chtěl peníze do své kapsy, jsou podle něj nepravdivé. „Když jste trenér, zařizujete, aby se na ty hráče někdo podíval. Zavolal jsem a řekl jsem: ‚Tenhle kluk je takovej a takovej, koukněte se na něj‘ - a buď to půjde, nebo nepůjde,“ řekl. Odmítl, že by si za taková doporučení nějaké peníze vzal.

„Ne, za to se neplatilo. Já jsem prostě řekl: ‚Toho doporučuju‘.“ Odmítá to i v případě Palaščákova syna Davida. „Když tenkrát přišel Jirka Mouček, tak říkal, že by pomohl sehnat peníze pro klub. To byl rok 2011 a já jsem byl jedním z akcionářů. Informoval jsem o tom Tomáše Rosena, který byl šéf klubu,“ uvedl Růžička. „Konkrétně jsme se nebavili. Peníze do klubu byly potřeba, nikdy jsem se v tom ale neorientoval.“ Peníze mu prý Mouček přinesl jen v jednom případě, v tom Palaščákově. 

Ze sponzorského daru půjčka

„Na dvě splátky. Řekl, že je to sponzorský dar,“ uvedl Růžička a vysvětlil, proč se z transakce nakonec stala půjčka. „Pořád tam nebyly žádné vystavené doklady. Pan Mouček je nedonesl. Ty peníze byly v trezoru a nedaly se použít. Další rok přinesl druhou splátku a papíry pořád nebyly. U druhé splátky už jsem věděl, že je to od pana Palaščáka,“ řekl Růžička.

Druhou splátku prý přinesl Palaščák spolu s Moučkem. „Přinesli mi to oni spolu. Řekl, že je to na klub. Řekl jsem mu, že je třeba dodat ty doklady,“ uvedl Růžička dále k částce 500 tisíc korun, která prý měla být použita na vybavení posilovny pro A tým, ale to se pak podle Růžičky zaplatilo z jiných peněz. „Ten sponzorský dar na to byl určený, ale pořád jsme neměli ty papíry.“ I druhou splátku 250 tisíc přijal bez dokladu, protože mu prý Mouček řekl, že jej dodá. 

„Byla pak další schůzka, já jsem s panem Moučkem řešil stále ty papíry. Pan Palaščák pak volal a řekl, že se sejdeme, tak jsem myslel, že mi k tomu dá nějaký doklad, a on mi řekl, ať to beru jako půjčku a že to mám poslat na účet, který mi dal. To bylo někdy v listopadu. Jeden den byla schůzka a další den, nebo den nato, to manželka poslala,“ řekl Růžička.

V kauze Růžička padne další trestní oznámení. Podá ho bývalý majitel Slavie

Peníze prý vrátil z účtu manželky proto, aby na to měl doklad. Proto nepoužil ty z trezoru. „Zaplať pánbůh, že jsem mu je nedal. Chtěl jsem, aby se to poslalo, aby na to byl doklad. Pro mě byl základ to vrátit, abych to měl zdokladované,“ podotkl. Řekl také, že manželka běžně řeší finanční záležitosti v rodině. „Máme společné účty, všechno řeší ona.“ Mouček je v kauze označován jako Růžičkův kamarád. „Jsme známí, známe se z hokeje, nejsme úplně nejlepší kamarádi. Chodil na hokej a poslední tři roky pomáhal shánět peníze. Ale já jsem se o něj nestaral. Nevím, že bych s ním někdy řešil, že chodí za rodiči a shání peníze, to vůbec nepřipadá v úvahu. To slyším teď prvně,“ podotkl současný chomutovský kouč.

Bolí mě to vnitřně

Kauza poškodila Růžičkovo renomé doma i v zahraničí. Dočkal se ale i podpory. „Když jsem včera šel po Václaváku, potkal jsem pár lidí a zahřálo mě u srdce, že to hodně prožívají se mnou. Dnes mi hodně hráčů psalo, že stojí za mnou. Bolí mě to vnitřně, ale tak to holt je, teď se najde jiný trenér a já se budu starat o Chomutov a svou hokejovou školu, kterou mám už 15 let, je to nezisková věc, takový hokejový tábor, kde jsem s dětmi celý den na ledě,“ dodal Růžička.

Autor: