Pondělí 17. června 2024, svátek má Adolf
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Růžičkův právník: Nová svědectví? Rodiče spíše nepochopili, o čem trenér mluví

Sport

  7:30
PRAHA - Už to vypadalo, že silné nařčení z korupce ustojí. Po sérii svědectví rodičů dalších hokejistů však Vladimír Růžička funkci trenéra národního týmu složil. Tím ale vše nekončí. „Úplná očista jeho jména bude ohromně komplikovaná,“ říká Růžičkův právník Vít Kučera. V rozhovoru pro Lidovky.cz nevylučuje, že v pozadí může stát třetí strana.

Právník Vít Kučera (vpravo) bojuje o očištění jména hokejového trenéra Vladimíra Růžičky, na němž leží stín obvinění z korupce. foto:  Michal Růžička, MAFRA

Lidovky.cz: Jak vám poslední obvinění rodičů zkomplikovala situaci?
Je určitě nepříjemné, že se takové věci objevily. Na druhou stranu jsou to obsahově dvě zcela odlišné kauzy. Budou se tím zabývat orgány činné v trestním řízení a já věřím, že se vše vysvětlí tak, jak jsme se dosud vyjadřovali.

Lidovky.cz: Nenabouralo vám to nějakou taktiku, se kterou jste k Růžičkově obhajobě počítal?
Taktika je říci, jak to opravdu bylo, což se, věřím, potvrdí mimo jiné třeba výpověďmi svědků. Tím pádem bude první kauza (Palaščák – pozn. red.) uzavřená a zmizí. Ta nová obvinění na to nemají vliv.

Lidovky.cz: Takže v tuto chvíli jen čekáte na verdikt vyšetřovatelů?
Věřím, že až se podívají na všechny dokumenty a poslechnou si svědky, tak prohlásí, že k ničemu nezákonnému nedošlo. A věřím, že ke stejnému závěru dospějí i ohledně toho, co se objevilo v úterý na Radiožurnálu. I když opakuji, že to spolu kauzálně nesouvisí.

Růžička odmítl obvinění: Byl jsem dobře placený, jsem jak v Jiříkově vidění

Lidovky.cz: Nepodporuje to ani z hlediska mediálního obrazu podezření, která vznikla na základě videonahrávky Miroslava Palaščáka?
Myslím, že to může vzbudit u veřejnosti větší pochybnosti. To je nepříjemné a to také mělo za následek odstoupení pana Růžičky od národního týmu. To primární, co je potřeba vyřešit, je prokázat nevinu u orgánů, které mají pravomoc to rozhodnout. Teprve pak se může dořešit mediální stránka, která je sice silná, ale musí to být postupně.

Lidovky.cz: Kauza vypukla těsně před mistrovstvím světa. Musel jste projevit iniciativu, aby se vyšetřování neřešilo během turnaje?
Myslíte u policie?

Lidovky.cz: Ano.
Nikoliv. My jsme zatím od policie kontaktováni nebyli.

Lidovky.cz: Mohlo by vám případné protahování kauzy ublížit?
Samozřejmě chceme, aby k definitivnímu rozhodnutí došlo co nejdříve. Je možné, že zájem médií opadne, takže v případě pozdního verdiktu bude obhajoba mediálně těžko prezentovatelná. Záleží ale na tom, jak komplexně se policie rozhodne oslovovat osoby, které jsou do toho zapojené. Může to trvat týdny, ale i několik měsíců.

Lidovky.cz: Jak to celé Vladimír Růžička snáší?
Určitě si takto nepředstavoval konec v reprezentaci. Jak se spousta lidí zachovala, co se kolem něj rozpoutalo, to snáší těžce. Ale je připravený se tomu bránit.

Právník Vít Kučera ví, že očistit jméno Vladimíra Růžičky bude mimořádně komplikovaný úkol.

Lidovky.cz: Je si vědom, že se už nikdy nemusí podařit jeho jméno zcela očistit? Jak moc je to pro něj důležité?
Primární pro něj je, aby došlo k rozhodnutí orgánů, že se nedopustil ničeho nezákonného. Úplná očista jeho jména bude ohromně komplikovaná, to ví. Uděláme ale maximum, abychom toho dosáhli. Že se něčí názor už nikdy nezmění, to se může stát.

Lidovky.cz: Bude i nadále klíčové transakci, ve které figurují Palaščák i Růžička, pojmenovat?
Já si dokonce myslím, že to není důležité pojmenovávat, ale říci, za jakých podmínek to bylo poskytnuto a na co byly peníze určeny. Zaznělo, že to bylo na vybavení posilovny, k jejíž úpravě mimochodem potom opravdu došlo, byť z jiných peněz. Ve chvíli, kdy se toto prokáže, bude vyloučeno, že by se jednalo o korupci.

Lidovky.cz: Byl to tedy sponzorský dar?
Byly to peníze určené klubu. Ale vzhledem k tomu, že nebyly ze strany pana Palaščáka poskytnuty žádné podklady, nemohly být peníze využity. Potom šlo jen o to, jak je vrátit. Když dorazilo číslo účtu, tak byly vráceny.

„Vylučuji, že by Růžička někdy řekl, že chce peníze do vlastní kapsy.“

Lidovky.cz: Co je pro vás v tuto chvíli největší problém?
Že na ta nová obvinění je v podstatě nemožné konkrétně reagovat, protože jsou anonymní a víceméně nezařaditelná. My nevíme, o koho se jedná. Obrana v takovém případě je samozřejmě problém. Na druhou stranu existuje ohromné množství zadokumentovaných případů, že vše probíhalo oficiálně. Myslím, že i vzhledem k množství dětí a rodičů, se kterými pan Růžička během kariéry pracoval, jestli se proti němu vyjádřili tři rodiče, tak to snad musí být nějaké nedorozumění. Protože bych nerad věřil, že je to od někoho účelová lež.

Lidovky.cz: Nebylo by východiskem, kdyby vám sami potvrdili, že se jednalo o nedorozumění?
O tom spekulovat nechci. Ale tím že oni říkají „nikdy k tomu nedošlo“, je těžké to vyvrátit.

Lidovky.cz: Snažím se jen zjistit, jak chcete docílit očištění po těch nových svědectvích.
Vy tomu říkáte svědectví. Je to nějaká informace, ke které nejsou žádné podklady, není tam žádný důkaz, nic takového. Tak by to podle mě měl vnímat každý.

Hokejový trenér Vladimír Růžička vede trénink národního týmu ve Velkých...
POSTUP DO EXTRALIGY. Když se v sezoně 1993/94 vrátil z NHL, zamířil Vladimír...

Lidovky.cz: V reportáži vystupuje i konkrétní rodič. Josef Ptáčník tvrdí, že jeho syn mohl jít hrát do Mostu za 150 tisíc korun.
To mu ale neřekl pan Růžička. A já se nechci vyjadřovat k tomu, co údajně mělo probíhat mezi ním a panem Moučkem. Já věřím, že mu nic takového neříkal, ale pochopitelně nevím. Pan Růžička pana Moučka k žádným takovým jednáním nikdy nepověřoval. Víc k tomu není co říct.

Lidovky.cz: Není zvláštní, že s jeho šířkou působnosti na Slavii by o takových jednáních Jiřího Moučka nevěděl?
On nepopírá, že pana Moučka na Slavii vídal a že ho znal. V poslední době tam už sháněl peníze oficiálně, což potvrdila i Slavia. Že probíhaly nějaké porady, kterých se účastnil i pan Mouček, věděl, ale o jejich obsah a tak dále se pan Růžička nezajímal.

Růžičkův asistent a reprezentační skaut je také spojován s korupcí

Lidovky.cz: V úterý těsně před rezignací jste pro Lidovky.cz řekl, že Růžička s rodiči jen standardně vyjednával o výchovném...
(vkročí do otázky) Tím jsem chtěl říct, že i z pozice sportovního manažera mohl komunikovat s rodiči třeba o odchodu jejich dětí, ale vždy se jednalo pouze o finance oficiální.

Lidovky.cz: Tedy tabulkové odstupné?
Ano. Pokud se řešily finance, tak to byly finance podle těch diskutovaných tabulek. Zcela kategoricky vylučuji, že by někdy řekl, že chce peníze do vlastní kapsy. Důležité je, že klub, ze kterého hráč odchází, má nárok na výchovné. Kdyby pan Růžička bez dalšího řekl, že je nechá odcházet zadarmo, poškozoval by Slavii.

Lidovky.cz: Dosud jste se zdráhal spekulovat, zda v tom všem může hrát roli i nějaká třetí strana. Už se vám v tom něco rýsuje?
S touto variantou pracujeme. Průběžně se objevují různé informace. I to, jak je to vedeno, v jakých časových souvislostech, které deníky se tomu věnují, jak účelově překrucují některá naše vyjádření, to nás nějakou cestou vede. Ale stále doufám, že za tím není nikdo třetí, kdo to konstruuje. Zní to až nepředstavitelně.