Sobota 28. května 2022, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

'Šajbu!' Hlediště patřilo během hokejového finále Rusům

Sport

  10:41
KOLÍN NAD RÝNEM (OD ZPRAVODAJE LN) - Tomu klučinovi mohlo být kolem deseti let, na triku měl natištěný nápis v azbuce. "Čtyři čepice. A šest mikin. A támhlety puky a taky maskota!" diktoval prodavači.

Česko - Rusko (rodinní příslušníci českých hokejistů, přítelkyně nebo kamarádi). foto: www.getphoto.cz / Robin Drahoňovský

Před pultem si ho dirigoval tak dlouho, až jeho otec z peněženky vytáhl přes pět set eur (téměř 13 tisíc korun). Z fanshopu pak odešli asi po dvaceti minutách...

DÁLE ČTĚTE

ČEŠI JSOU V SEMIIFINÁLE. DŮVODY? Bojovnost, Vokoun a omluvenky ... - VÍCE ČTĚTE ZDE!

Jen chvíli nato přišli včera další. A po nich zase další, kteří utratili ještě víc než předchozí návštěva. Bohatým Rusům je totiž poměrně jedno, kolik na světovém šampionátu nechají peněz.

"Chceme si ho především naplno užít," pronesl Ilja, jeden z nich.
Za ním postával hlouček podnapilých kamarádů, kteří sborově řvali: "Ra-sí-ja! Ra-sí-ja!" A pořád dokola. Jsou všude a je jich moc.
A je jim úplně fuk, kde se zrovna hokejový turnaj hraje. Třeba loni ve švýcarském Bernu: na finále s Kanadou zaplnili Rusové celé hlediště haly a se sbornou pak oslavovali obhajobu titulu.

Tady, v Kolíně nad Rýnem?
Česko - Rusko (ruský smutek).
Připadáte si jako v Rusku. Sem se jich do moderní Lanxess Areny vešlo ještě daleko víc. Kdybyste náhodou den před finále zatoužili podpořit český tým osobně, byli byste bez šance. Všechny lístky skoupili – no zkuste hádat kdo... A to ještě dávno předtím, než se vědělo, jestli vlastně Rusko do boje o zlato postoupí. "Jenže my si ani nic jiného nepřipouštíme," volal vychraptělým hlasem holohlavý hromotluk. "Vždyť jsme nejlepší na světě!"

Rusové dost rádi pijí, sem tam je lepší vyhnout se jim větším obloukem. V přesile ukazují na odiv hrdost na svou obrovitou zemi. Lístky byly i za tisíc eur Vždyť i zkušený, ostřílený veterán Sergej Fjodorov na mistrovství přiznal: "Mimo Rusko jsem nikdy nic podobného nezažil."

Jako v semifinále...
Česko - Rusko (prezident Klaus pije z poháru).
Sborná hrála s domácími Němci, ale převaha v hledišti nebyla znát. Německo je fotbalový národ. Rusové zase žijí v hokejové horečce. Vtakové, že nad lístkem za 250 eur vůbec nepřemýšlí; toužili po tiketech VIP za 600 eur. Na černém trhu se dokonce ceny vyšplhaly až na tisíc eur. "U těbjá? Davaj," vyhrknou.

Divíte se pak jejich včerejší převaze? Ve finále se v ní beznadějně ztrácela i skandovaná hesla od blízkého okolí českých hokejistů.
"Vidíte, jak se mi klepou ruce?" natáhla prsty Klepišova manželka Tereza. V červeném hloučku byla skupina asi třiceti příbuzných.

Celkově se však Češi v obležení ruských vlajek úplně ztráceli. Proč? Vždyť kdo by dopředu tušil, že jejich hokejisté dojdou tak daleko... "Prohrajete!" volal ruský mládenec Saša. Dorazil sem z Karlových Varů, kde jinak poklidně žije.

ČEŠI NA MS

* MS 1993 v Německu - bronz
* MS 1994 v Itálii - 7. místo
* MS 1995 ve Švédsku - 4. místo
* MS 1996 v Rakousku - zlato
* MS 1997 ve Finsku - bronz
* MS 1998 ve Švýcarsku - bronz
* MS 1999 v Norsku - zlato
* MS 2000 v Rusku- zlato
* MS 2001 v Německu - zlato
* MS 2002 ve Švédsku - 5. místo
* MS 2003 ve Finsku - 4. místo
* MS 2004 v Česku - 5. místo
* MS 2005 v Rakousku - zlato
* MS 2006 v Lotyšsku - stříbro
* MS 2007 v Rusku - 7. místo
* MS 2008 v Kanadě - 5. místo
* MS 2009 ve Švýcarsku - 6. místo
* MS 2010 v Německu - zlato


V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!