Pátek 9. prosince 2022, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nemáme oligarchy, náš rozpočet je zdravější, vysvětluje Slovan dluhy

Sport

  11:50
BRATISLAVA/PRAHA - Hokejisté Slovanu Bratislava v těchto dnech čekají na lednové výplaty, přesto klub klidní vzedmuté vášně. "Náš rozpočet je sice malý, ale v porovnání s mnoha jinými kluby KHL v mnohem zdravější kondici," říká marketingový ředitel slovenského účastníka Kontinentální ligy Milan Vajda.

Lev Praha - Slovan Bratislava. Richard Gynge z týmu Lev Praha (vpravo), Ivan Ďatelinka ze Slovanu Bratislava (uprostřed) a brankář Slovanu Jaroslav Janus (vlevo) foto: ČTK

Když Michal Vondrka věřejně upozornil na opožděné výplaty hokejistům Slovanu, na Slovensku se spustil pořádný povyk. Fanoušci, kteří až na výjimky pravidelně zaplňují Slovnaft Arenu do posledního místa, mají strach.

Kvůli finančním problémům se už totiž do další sezony nepočítá třeba se slavným Spartakem Moskva, který už ani nenastoupil k letošním bojům o Pohár naděje. Zástupce managementu bratislavského klubu Milan Vajda však upozorňuje, že situace obou klubů se vůbec nedá srovnávat.

Lidovky.cz: Proč?
Máme sice dočasnou platební neschopnost, ale to pro nás není až takový problém. Ten by nastal například, kdybychom neměli halu naplněnou z 99,5 %, jako doposud.

ČTĚTE K TÉMATU

Lidovky.cz: Zatím to ale vypadá, že návštěvnost je váš poslední problém...
A jsme za to strašně rádi. Kdyby se ale opravdu stalo, že nám fanoušci například neodpustí, že neudržíme nějakou hvězdu a zareagují na to odlivem z tribun, byl by to problém. Náš rozpočet je totiž postaven na zdravých základech.

Lidovky.cz: To podle vás znamená?
Že náš příjem pokrývá ze zhruba 25 % ticketing (lístky), z další čtvrtiny pronájem premium seating (VIP lóže) a až zbytek je od našich partnerů. To je obrovský rozdíl od většiny ostatních klubů v KHL. My fungujeme spíše na principu etablovaných tradičních klubů z české extraligy a sportovních klubů západní polokoule, kde jsou peníze ze vstupného klíčovým a nejtransparentnějším příjmem.

Michal Vondrka je nejhlasitějším kritikem současné situace ve Slovanu

Lidovky.cz: Když je váš rozpočet v tak zdravé kondici, proč máte potíže posílat hráčům včas výplatu?
Náš rozpočet je druhý nejnižší v celé Kontinentální lize. Nemáme v zádech jednoho nebo dva oligarchy s téměř bezedným kontem. My sbíráme peníze od zhruba 80 partnerů, z kterých většina nám přispívá částkami v rozmezí od 5000 do 100 000 euro, což je na Slovensku už dost vysoká podpora. Reklamní plnění ke smlouvám na takovéto úrovni obtížně dojednáváme i několik měsíců. Je to podstatně komplikovanější logistika. Když se jejich platby navíc někdy pozdrží, pocítí to ihned i klubová kasa. To v Rusku se naopak stává, že do klubu vstoupí nějaký státní či polostátní gigantický podnik, který do rozpočtu v mžiku napumpuje třeba i 20 milionů dolarů. Snad mi to nebudete mít za zlé, že na to upozorňuji, ale takový setup má i Lev Praha.

Lidovky.cz: V čem vidíte riziko takového systému?
Pro fungování klubu a jeho sportovní ambice to může mít blahodárný účinek. Riskantním se může stát ve chvíli, kdy se takovýto strategický partner rozhodne z ničeho nic z klubu vycouvat a nic po sobě nezanechá. Varovným je v tomto směru osud legendárního Spartaku Moskva.

Lidovky.cz: Máte obavy, že nestihnete všechny dluhy splatit do konce května, kdy se kontrolují klubové finance pro získání licence na příští sezonu KHL?
Našim hráčům by měli cinknout smsky za lednové výplaty v nejbližších dnech, všechny závazky chce splnit v průběhu 4-6 týdnů. Jiný scénář si nepřipouštíme. Samozřejmě jako každý klub KHL máme složené bankové garance pro podobné případy. Můžu všechny ujistit, že KHL v Bratislavě určitě budeme hrát i v dalších letech. Situace v kádru je teď taková, že máme 17 hráčů pod smlouvou, takže po prvním květnu začneme postupně představovat i nové tváře.

Darujte vzpomínky: Vytvořily jsme vlastní fotoknihu i osobní kalendář
Darujte vzpomínky: Vytvořily jsme vlastní fotoknihu i osobní kalendář

Každý rok si lámeme hlavu s tím, co koupit našim blízkým k Vánocům. Kosmetika, láhev nebo svíčka jsou sice dárky, které neurazí, ale rozhodně...

Mohlo by vás zajímat