Pátek 23. února 2024, svátek má Svatopluk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Slovenské hvězdy se bouří proti svazu. Hrozí bojkotem reprezentačních akcí

Sport

  16:29
Téměř tři desítky známých hokejistů se postavily proti staronovému vedení slovenského hokeje. Neúspěšný kandidát na šéfa svazu, bývalý obránce Richard Lintner touží vyvolat mimořádnou valnou hromadu.

Zleva Marian Gáborik, Jan Laco a Julius Hudáček po skončení zápasu s Ruskem. foto: ČTK

Zdeno Chára, Marián Hossa, Jozef Stümpel, Marián Gáborík, Richard Zedník, Jaroslav Halák nebo Andrej Meszároš. Ti všichni se podepsali pod petici, která má za cíl změnit stávající situaci ve slovenském hokeji.

Slovenské hvězdy se otevřeně staví proti současnému vedení, kterému dávají za vinu dlouhodobý úpadek spojený s nedostatkem talentů a s neúspěchy tamní reprezentace na mistrovství světa.

Největší rozčarování však panuje kolem regulérnosti a způsobu nedávné volby šéfa svazu, při které obhájil svůj post Igor Nemeček. 

„Ukázalo se totiž, že pravidla SZLH (slovenského svazu) mají velmi daleko od pravidel spravedlivé a férové soutěže,“ píše se v prohlášení.

Kdo podepsal

Michal Handzuš, Zdeno Chára, Marián Hossa, Andrej Sekera, Ladislav Nagy, Martin Marinčin, Andrej Meszároš, Branko Radivojevič Dominik Graňák, Jaroslav Halák, Jozef Stümpel, Ľubomír Višňovský, Marcel Hossa, Marián Gáborík, Peter Podhradský, Tomáš Jurčo, Tomáš Kopecký, Tomáš Tatar, Ján Lašák, Peter Budaj, Radoslav Suchý, Luboš Bartečko, Richard Zedník, Peter Hamerlík, Július Hudáček, Ján Laco, Richard Pánik.

Celý svízel tkví v tom, že se hlasování mohli zúčastnit nejenom zaměstnanci svazu, ale také sám Nemeček, ostatní funkcionáři a členové svazových komisí. 

„To považujeme za absurdní a neakceptovatelné. Kultura svazu nastavená staronovým vedením je pravým opakem pozitivní změny, který upadající slovenský hokej velmi potřebuje,“ zlobí se hvězdy.

Němeček ve volbě porazil svého protikandidáta Lintnera o třináct hlasů, přičemž jeho přímí podřízení disponovali patnácti hlasy. Proto se pochopitelně ozývají odpůrci.

Mezi nejaktivnější vzbouřence patří Michal Handzuš, jenž se na sepsání dokumentu významně podílel a který ujišťuje: „Budeme pracovat na dalších krocích vyjadřující náš nesouhlas. Zjistil jsem si, že jinde v Evropě mají při volbách hlavní slovo kluby, a ne funkcionáři.“

Podobný model by Handzuš společně s dalšími významnými osobnostmi tamního hokeje rád zavedl i na Slovensku. Prvním počinem by mohlo být vyvolání mimořádné valné hromady, na níž chce neúspěšný kandidát Lintner změnit pravidla týkající se právě volby šéfa svazu.

Přestože má velkou podporu drtivé většiny hvězd, nebude to pro něj jednoduchý úkol. Svědčí o tom Nemečkova reakce: „Volby proběhly demokraticky, nebyly porušeny žádné předpisy ani zásady. Nově zvolený výkonný výbor, v jehož čele stojím, se bude snažit dokázat, že zastaneme své místo a že se náš hokej v nejbližších letech posune dopředu a nebude stagnovat.“

Otázkou zůstává, zda situaci dokáže ustát, protože se netěší podpoře veřejnosti. Ta je na straně Lintnera a současné vedení ostře kritizuje ve všech internetových diskuzích i na sociálních sítích.

Odmítnou hokejisté reprezentovat?

Pokud by přesto Nemeček a spol. neustoupili, je ve hře i nejzazší varianta: spousta hokejistů je ochotná podpořit svůj postoj, nedůvěru a nespokojenost také odmítnutím reprezentovat. A to by byl pro slovenský hokej skandál a pohroma.

„Odmítáme naše jména spojovat se současnou svazovou identitou, protože přímo popírá všechny principy a zásady fair play, které jsou hlavním přínosem sportu pro společnost. Budeme dál vyvíjet soustavný tlak za účelem přijetí radikálních změn.“

Ján Lašák, jenž se pod tento dokument také podepsal, pro HNonline.sk dodává: „Jde nám o to, abychom byli všichni jednotní a ukázali, že se nám nelíbí postup svazu. Udělali jsme první krok a uvidíme, co bude dál.“ 

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!