18. června 2015 16:19, aktualizováno  17:21 Lidovky.cz > Sport > Hokej

Svaz našel náhradu za Růžičku. Hokejovou reprezentaci povede Vůjtek

Trenér slovenské reprezentace Vladimír Vůjtek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Trenér slovenské reprezentace Vladimír Vůjtek. | foto: ČTK

PRAHA Nástupcem Vladimíra Růžičky u hokejové reprezentace se nejspíš stane Vladimír Vůjtek. Na čtvrtečním zasedání členové výkonného výboru pověřili prezidenta Tomáše Krále, aby jednal právě s 68letým koučem. Vůjtek serveru iDNES.cz potvrdil, že nabídku přijme. Do 10. července si vzal čas na složení realizačního týmu.

Když Růžička minulý týden pod tíhou „korupční“ aféry na post reprezentačního trenéra rezignoval, sdělil hokejový šéf veřejnosti, že na výběr jeho nástupce má s kolegy dost času a jasno chce mít do konce července. Nyní přichází trochu překvapivý a rychlý zvrat.

Ačkoliv se členové výkonného výboru, jakési hokejové vlády, shodovali, že ve čtvrtek nemusí padnout žádné konkrétní jméno, všechno je jinak. 

Konkrétní jméno padlo, většina se v dlouhé diskuzi shodla na nejvhodnějším kandidátovi, kterým je zkušený Vůjtek.

Český kouč přitom po letošním mistrovství světa v Ostravě skončil po dalším neúspěšném šampionátu u národního týmu Slovenska. Vzhledem k jeho pokročilému věku a občas přiznávané únavě z práce se zdálo, že ukončil kariéru.

Ovšem dostal nabídku, která se jen těžko odmítá. „Potěšilo mě to,“ přiznal Vůjtek. Nyní bude promýšlet, které spolupracovníky si k sobě vybere. „Jsem kolektivní člověk,“ řekl bez dalších detailů.

Než se Král a spol. usnesli, že osloví Vůjtka, dohodli se, že nový kouč národního týmu by neměl být zatížen prací v klubu a smlouvu by měl uzavřít na jeden rok. Z původně plánovaného koncepčního řešení tak poněkud sešlo. 

Vladimír Vůjtek má dlouhodobé renomé a práce u české reprezentace je pro něj krásným uzavřením kariéry. Vůjtek je legendou Vítkovic, kde strávil převážnou část svého pracovního života.

Úspěšnější byl jako trenér - s ostravským klubem má dvě (extra)ligová stříbra z let 1993 a 1997 a jeden z bronz starý 17 let. V sezoně 1994/1995 dovedl do finále také Zlín. Český titul tak Vůjtek postrádá.

Ale dvě zlata má z Ruska, kdy v roce 2002 vyhrál tamní ligu s týmem Lokomotiv Jaroslavl a získal ocenění pro trenéra roku, v dalším ročníku triumf zopakoval. Pak byl s Kazaní třetí. Vůjtek byl vůbec prvním zahraničním koučem v ruské soutěži.

Do KHL se vrátil z Vítkovic před sedmi lety na lavičku moskevského Dynama. Před leteckou katastrofou trénoval Vůjtek opět Jaroslavl. V září 2011, kdy hráči Lokomotivu zahynuli při tragické nehodě, už však převzal slovenský „nároďák“.

Teď se konečně dočkal české reprezentace. Definitivně by měl být Vůjtek schválen hokejovým svazem v srpnu.

Anketa

Souhlasíte s jmenováním Vladimíra Vůjtka na post reprezentačního trenéra?

ANO 565
NE 78
Jaroslav Tomas, Michael Bereň