8. prosince 2011 15:00 Lidovky.cz > Sport > Hokej

Straka: Hodilo by se, kdyby jiní tak neutráceli

Martin Straka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Martin Straka. | foto: ČTK

PRAHA Jako hráč hýří na ledě elánem, s nímž stále platí za největší hvězdu ligy. Jako majitel klubu musí v Plzni dohlížet na jeho chod a rozvážně hospodařit s penězi. Proto Martin Straka (39) netají, že by se mu zavedení platových stropů v extralize líbilo. „Ale tuším, že to nebude snadné,“ tvrdí.

Je to podle vás vůbec reálné?
Nevím. Ale vím, že taková myšlenka tu byla už v době, než jsem se stal majitelem. Tehdy se objevily názory, že když někdo žije v Praze, musí vydělávat víc než někdo v Litvínově, protože ho i denní režie stojí daleko víc. Za sebe ale říkám, že by se mi to líbilo. Soutěž by byla zase o něco vyrovnanější.

Jak by se to konkrétně dotklo vaší Plzně?
Záleží taky, jak by byl nastaven systém. Jestli by byly, nebo nebyly platové tabulky... Pro Plzeň by to nebyl moc velký rozdíl, my se většinou pohybujeme na spodní hranici budgetu. Nám by se samozřejmě hodilo, kdyby bohaté kluby nemohly vyhazovat tolik peněz za posily a ty chudší měly potom jednodušší se s nimi měřit.

Jen váš odhad – jaký je dnes zhruba průměrný měsíční plat extraligového hráče?
Tipnul bych si... tak 180 tisíc.

Na kolik by se v případě platových stropů mohly reálně nastavit hranice?
Viděl bych to mezi 45 až 75 miliony. To by bylo asi ideální.

Šlo by se s platy výrazně dolů?
Vynikající hráči se musí zaplatit vždycky, protože tihle lákají diváky a tihle vám dělají největší rozdíl ve výsledku. Zkrátka za tohle se platí. Ale vyplatí se vám to.

ČTĚTE TAKÉ

A ti další?
Další jsou ti bojovníci, kteří jsou oceňováni výrazně menšími penězi, protože jich je dost a mohou se obměňovat. Tak je to jak u nás, tak i v NHL... Tam původně taky chtěli ocenit jen čtyři pět lidí a zbytku kádru dát úplné minimum.

Myslíte, že by zavedení platových stropů vyvolalo impuls k obnovení hráčské asociace?
To je těžké – víte, jak je to s důvěrou v Česku... Párkrát už tady taková snaha byla a vidíte, jak to dopadlo. Nikdo ani pořádně nevěděl, kam peníze jdou. Když hráči měli dávat každý měsíc dvě stě korun, nelíbilo se jim to a starší to dávat nechtěli, protože už měli brzy končit s kariérou. Je to úplně něco jiného než v NHL.

Tak to porovnejte.
Tam to funguje perfektně. Točí se tam peníze, jejich NHLPA (hráčská asociace – pozn. red.) je samostatně výdělečná, mají vlastní internetové stránky, prodávají suvenýry nebo kartičky. Holt úplně jiný svět. U nás by to musel někdo nastartovat, aby se hráči semkli dohromady. Ale stejně by to bylo těžké.

Čistě hypoteticky: dokážete si někoho v čele představit?
Určitě by to musel být právník, dost zkušený, protože se občas jedná o velmi závažné a důležité věci. A k němu pak hokejová persona. Někdo jako je třeba Jirka Dopita nebo Dominik Hašek.

Chybí odbory v české extralize vám?
Mně zatím nechyběly, já osobně jsem se do potíží nedostal. V NHL jsem ale asociaci využil, když jsem šel k arbitráži kvůli smlouvě. Pak jsem byl agentovi i jí vděčný. Měla právníky, kteří mi hodně pomohli.

Upřímně – vy si umíte představit, jak kvůli odborům takovou masu hráčů sjednotit?
Neumím. Ono je totiž těžké domluvit se jen s dvaceti lidmi, natož pak s třemi sty nebo kolik nás to je. Nikdo nevidí do dálky, v čem to pro ně může být prospěšné. A pak je tu další problém...

...povídejte.
Během sezony je u nás strašně změn. Jo, v NHL se taky přestupuje, ale jen mezi jejich kluby. Tady ti nejlepší jdou do ciziny, ti mladší dostanou šanci, ale za rok nebo dva už zase nejsou, a ti starší zase končí... Podívejte se, kolik každou sezonu odejde našich hráčů do Finska, Švédska nebo do Ruska. Je to zkrátka běh na dlouhou trať.

Tipsport extraliga - 52. kolo

4.3. Jihlava 3 : 0 Olomouc
4.3. Pardubice 1 : 3 Mountfield HK
4.3. Kometa Brno 4 : 0 Litvínov
4.3. Plzeň 3 : 2 Zlín
4.3. Mladá Boleslav 3 : 2np Třinec
4.3. Chomutov 4 : 2 Sparta Praha
4.3. Vítkovice 3 : 2pp Liberec

Tipsport extraliga

Tým Z V VP. PP. P S B
1. HC Škoda Plzeň 52 28 0 0 8 172:123 107
2. Mountfield HK 52 26 0 0 12 146:101 99
3. HC Oceláři Třinec 52 24 0 0 14 143:122 92
4. HC Vítkovice Ridera 52 26 0 0 16 157:119 92
5. HC Kometa Brno 52 23 0 0 14 148:121 90
6. HC Dynamo Pardubice 52 20 0 0 21 128:139 76

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz