Neděle 12. května 2024, svátek má Pankrác

Švýcarsko si zajistilo osmifinále

23:34
QUÉBECK - Hokejisté Švýcarska porazili ve svém druhém zápase na mistrovství světa v Kanadě tým Běloruska 2:1 a zajistili si tak postup do osmifinálové části turnaje, ve které budou mimo jiné soupeřem české reprezentace. O dnešní výhře dvou hlavních papírových adeptů na poslední čtvrtfinálové místo v québecké části šampionátu rozhodl dvěma góly útočník Julien Sprunger.

Švýcar slaví druhý gól svého týmu. foto: ČTK

Americký kouč Bělorusů Curt Fraser nasadil do důležitého zápasu pro oba celky hned čtyři posily ze zámořské NHL - zkušeného obránce Saleje z Colorada a útočníky Montrealu bratry Kosticynovy a Grabovského, ale ani to nestačilo. Bělorusko tak o postup do osmifinále bude muset bojovat v posledním duelu základní části s Francií.

Hokejisté Norska se na mistrovství světa v Kanadě postarali o první překvapení. V dnešním utkání skupiny C v Halifaxu dokázali sebrat bod favorizovaným Finům, s nimiž prohráli 2:3 až v prodloužení.

Hokejisté Slovenska nestačili ve svém druhém utkání na světovém šampionátu v Kanadě na Německo a podlehli mu 2:4. Slováci, kteří při vstupu do turnaje přehráli snadno Norsko, dnes prohrávali na začátku 16. minuty již 0:2 a do konce zápasu se o vyrovnání snažili marně. Hodně si tak zkomplikovali postup do další fáze turnaje, neboť v případě své prohry v závěrečném duelu skupiny s Finy a současně výhře Norska proti Německu by jim hrozila dokonce účast ve skupině o udržení.

Švédska porazili ve svém druhém vystoupení na mistrovství světa v Kanadě v základní skupině A Francii vysoko 9:0. Francouzi dokázali s favoritem držet překvapivě krok až do 29. minuty, kdy zlomil bezbrankový stav útočník Tony Martensson. Poté se již rozjel švédský brankostroj a zastavil se až na čísle devět.

Výsledky:

Skupina A:

Švýcarsko - Bělorusko 2:1 (1:0, 1:1, 0:0)

Branky a nahrávky: 14. Sprunger (Monnet, Ambühl), 35. Sprunger (Monnet, Blindenbacher) - 28. Kolcov (Dudik, Salej). Rozhodčí: Looker (USA), Ország - Novák (oba SR), De Haan (Kan.). Vyloučení: 9:11, navíc A. Kosticyn (Běl.) 10 min. Využití: 2:0. Diváci: 8016.

Švédsko - Francie 9:0 (0:0, 4:0, 5:0)

Branky a nahrávky: 29. Martensson (Weinhandl, Mag. Johansson), 35. Hornqvist (Warg, Jönsson), 37. Weinhandl (Fabricius), 40. N. Wallin (Martensson, Edler), 45. Bäckström (Warg), 48. Edler (Jönsson, Warg), 50. Nilsson (R. Wallin, Frögren), 52. Jonsson (Weinhandl, Fabricius), 60. Bäckström (Edler, Warg). Rozhodčí: Piechaczek (Něm.), Sterns - Feola (oba USA), Schröter (Něm.). Vyloučení: 7:11, navíc Bellemare (Francie) 10 min. Využití: 3:0. Diváci: 8845.

Skupina C:

Finsko - Norsko 3:2 v prodl. (2:2, 0:0, 0:0 - 1:0)

Branky a nahrávky: 2. J. Jokinen (Kapanen, Koistinen), 17. Peltonen (Selänne, M. Koivu), 63. T. Ruutu (M. Koivu, J. Jokinen) - 5. Ask (Roymark), 20. Bastiansen (Ask, Skroder). Rozhodčí: Schütz (Něm.), Minář - Kalivoda (oba ČR), Kicha (Ukr.). Vyloučení: 6:8. Využití: 2:1. Diváci: 7190.

Slovensko - Německo 2:4 (0:2, 1:1, 1:1)

Branky a nahrávky: 30. Čiernik (Višňovský, Kolník), 60. Kolník (Višňovský, Marcel Hossa) - 7. Sturm (Busch, Schmidt), 16. Ustorf (Schmidt, Holland), 39. Hackert (Gogulla, Bakos), 49. Hackert (Gogulla, Schubert). Rozhodčí: Bulanov, Poljakov - Oskirko (všichni Rus.), Deďulja (Běl.). Vyloučení: 10:7. Využití: 2:3. Diváci: 7855.