Úterý 23. července 2024, svátek má Libor
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Tragické léto. Zemřel třetí bitkař NHL během tří a půl měsíce

Sport

  15:05
Jako by tohle léto bylo prokleté. Hokejovou NHL zasáhla další tragická zpráva. V pětatřiceti letech náhle zemřel bitkař Wade Belak. Podle zdrojů televize CBC spáchal veterán, který měl za sebou 14 sezon v zámořské soutěži, v Torontu z neznámých důvodů sebevraždu.

Wade Belak. foto: ČTK

Amerika se tak vyrovnává se smrtí třetího tvrdého chlapíka během krátké doby. V polovině května zemřel osmadvacetiletý Derek Boogaard, o dva měsíce později si vzal život sedmadvacetiletý Rick Rypien. „Tohle je nejtragičtější léto, které kdy NHL zažila. Modlím se za to, aby už skončilo,“ napsal na svůj Twitter Dave Scatchard, další bývalý tvrdý muž ligy, který stejně jako Belak ukončil letos kariéru.

Ačkoliv se Belak proslavil zejména svými pěstmi, platil v mládí za velký talent. Vždyť si ho tým Quebec Nordiques vybral v roce 1994 už v prvním kole draftu na dvanáctém místě. Rodák z kanadského Saskatoonu byl univerzál, mohl hrát v obraně i v útoku. Během kariéry prošel Coloradem, Calgary, Torontem, Floridou a naposledy oblékal dres Nashvillu.

„Wade byl jedním z nejzábavnějších lidí, které jsem kdy poznal. Strávil jsem s ním kus léta, teď nemohu uvěřit tomu, co se stalo. Mé myšlenky a modlitby směřují k jeho rodině,“ řekl spoluhráč z Nashvillu Blake Geoffrion.

V posledních letech ale už nedostával Belak v soutěži tolik příležitostí, a proto se rozhodl na konci března letošního roku s hokejem skončit. „I moje tělo mi říká, že je čas jít do důchodu,“ říkal tehdy s úsměvem. Kariéru ukončil s bilancí 571 zápasů v NHL, 34 bodů a 1299 trestných minut. Na podzim se měl představit v reality show televize CBC „Battle of the Blades“, v níž bývalí hokejisté NHL společně s krasobruslaři soutěží podobně jako v taneční sérii StarDance.

Derek Boogaard při své nejčastější činnosti.
Rick Rypien.
Wade Belak.

NHL zasáhla smrt tří hráčů během necelých čtyř měsíců. Boogaarda, Rypiena a Belaka

Zda by se stal televizní hvězdou, se už ale nedozvíme. Ve středu v půl druhé odpoledne Belaka objevili mrtvého v hotelu v Torontu. Ačkoliv není příčina smrti oficiálně známa, policie nikoho cizího ze zavinění nepodezírá. Zanechal po sobě manželku Jennifer a dcery Andie a Alex.

Kanadská média mluví o sebevraždě, stejně jako v případě vancouverského centra Rypiena, který si vzal život o čtrnáct dní dříve. Rypien měl dlouhodobé psychické potíže, trápily ho deprese. Zřejmě kvůli nim v minulé sezoně hrál jen měsíc a pak si vzal pauzu.

Pro NHL je to šok, kromě nich totiž v létě přišla i o nejuznávanějšího bitkaře posledních let – Boogaarda z New York Rangers. Ten během ročníku prodělal otřes mozku a potýkal se s jeho následky. Zřejmě proto užil narkotický lék na bolest Oxykodon. Jeho srdce však nevydrželo kombinaci s alkoholem a 13. května se zastavilo.

Je to paradox. Na ledě patří bitkaři k nejtvrdším chlapíkům s obrovským sebevědomím, mimo mantinely už to tak často nebývá.

„Nyní si lidé snad uvědomí, jak těžká práce je hrát NHL a ještě těžší je být v ní bitkařem,“ řekl kanadskému rádiu TSN legendární bijec Georges Laraque.

„Je to opravdu psychicky náročné. A když skončíte, obvykle už pak moc peněz nevyděláváte. Takže potom, co se roky stresujete, zda budete hrát, a bojujete o to, musíte se pak stresovat a bojovat o živobytí,“ dodal dnešní politik kanadské strany zelených.

Jak správně ochránit děti před úžehem? Omezte nosítka i šátky
Jak správně ochránit děti před úžehem? Omezte nosítka i šátky

Úžeh je přehřátí organismu, ke kterému dochází při nadměrnému vystavení těla přímému slunečnímu záření. Nejčastěji se projevuje malátností, bolestí...