Pondělí 17. června 2024, svátek má Adolf
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Třinec válí. Ale Vsetín se z něj nestane

Sport

  8:40
TŘINEC - Bar lemují vyvěšené hokejky, dveře do kuchyně zakrývá třinecký dres. Právě zde se občas scházejí čerství šampioni. Na diskotéce Čarodějky, kam se v noci po vyhraném finále přesunuly hokejové oslavy. "Asi dnes nezavíráme," mrkala barmanka Andrea.

Zleva: kustod třineckého týmu, brankář Vojtek, brankář Hamerlík. foto: ČTK

Třinec se po právu opíjí titulem, který ve své historii získal poprvé. Ne, neberte to na lehkou váhu – nemusí totiž zůstat pouze u jednoho. Klubová politika podpořená penězi místních železáren ukázala jasně jedno: že dlouhodobá koncepce se opravdu vyplácí.

Třinečtí s odhadovaným rozpočtem kolem 150 milionů korun představují jednu z nejbohatších organizací v extralize. Do kádru dokázali během pár posledních let přilákat zkušené či talentované hvězdy, které doplňují jeho jádro. Teď je silný. Suverénní. S relativním potenciálem.

Čtěte také

U vchodu do třinecké kabiny vás bije do očí nápis: Naše cíle – vyhrát titul, postavit novou Werk Arénu. Klub si ji má s pomocí generálního partnera zafinancovat sám. I to vystihuje jeho ekonomickou sílu. "Patří mezi naše top týmy, co se týká financí v extralize," tvrdí hráčský agent Robert Spálenka. "Může zůstat v čele i pro příští rok."

Udrží-li převážnou část svého kádru, v roli hlavního favorita se bez pochyb ocitne znovu. Jak dlouho se ale může dařit mít takový tým pohromadě? "Na dlouho určitě ne," tvrdí Horst Valášek. Tento muž byl u zrodu vsetínské éry, kterou valašský klub v polovině 90. let zahájil. Za sedm let tehdy získal šest českých titulů.

"Nevím, jestli by se tohle mohlo povést také Třinci," uvažuje bývalý brankář Jiří Holeček. "Záleží, jak by případné ztráty doplnili." Jenže to se zdá být na české scéně něco jako začarovaný kruh. Proto už na slavné epochy zapomeňte.

Jistě, Třinec za rok může obhájit titul. Může to dokonce dokázat i třetí rok v řadě, což se po Vsetínu v novodobé historii nikomu nepovedlo. Raději tomu ale tolik nevěřte. Přestože má skvělé zázemí, extraliga není stejná jako dřív. Je stabilnější, vyrovnanější, plná nových a ustálených poměrů. A co se tehdy povedlo ve Vsetíně, zkrátka není v dnešní době možné. Vzpomeňte, v dřívějším Vsetíně hrála za jeden tým jména jako Dopita, Čechmánek, Stavjaňa, Beránek, Patera či Martin Procházka. Podle Valáška se ani třinecké složení přes léto neudrží. "Je to o cizině. Peníze lákají všechny."

"Vyhrát po sobě několik titulů je těžší než dřív," ví i někdejší kanonýr Milan Nový. "Třinec hrál krásný hokej, přál bych mu úspěchy, ale vsetínská série se opakovat nebude." Třinec na ni nejspíš nebude mít ani čas. Tahounům Kohnovi, Bonkovi a Varaďovi je výrazně nad 30 let, zadáka Krajíčka už v sezoně lákaly kluby z KHL – a to samé se teď čeká také u Martina Růžičky, rekordmana v produktivitě v play off. "Je to jeden z mála hráčů extraligy, který je v Rusku obchodovatelný," potvrzuje Spálenka.

"Teď jsou oproti dřívějšku jiné vztahy i mezi hokejisty, jejich agenty a manažery," dodává ještě Valášek. A třeba v Třinci se s patriotismem zrovna příliš nepotkáte... Jenže v cípu mezi polskými a slovenskými hranicemi to teď neřeší. Město se dnes probudilo po další bujaré noci. Starosti na chvilku počkají. Do další sezony je času dost.

Svatý grál na ekzém a suchou pokožku u dětí
Svatý grál na ekzém a suchou pokožku u dětí

Produkty Atoderm od značky Bioderma jsou skvělou volbou pro péči o citlivou a suchou nebo atopickou pokožku. Slibují nejen hloubkovou hydrataci,...