Úterý 21. září 2021, svátek má Matouš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Účast hokejistů NHL na olympiádě v Pchjongčchangu? Záleží na penězích

Sport

  16:00
Praha/Toronto - Na další ročník Světového poháru nebude muset hokejová veřejnost čekat dalších dvanáct let. Alespoň tak celou situaci vidí zástupci NHL a hráčské asociace. Nejlepší hokejisté světa by se tak opět měli sejít v roce 2020. S účastí hráčů NHL na olympiádě v Jižní Korei to ale nevypadá dobře.

Družstvo Kanady letošní SP ovládlo. Bude tomu tak i na tom příštím? foto: ČTK/AP

Zástupce komisaře NHL Bill Daly a výkonný ředitel hráčské asociace NHLPA Don Fehr očekávají příští Světový pohár v roce 2020.

Je ale mnohem méně pravděpodobné, že se hráči NHL budou účastnit zimních olympijských her v Jižní Korei, která se má konat v roce 2018.

Prezident Mezinárodní hokejové federace (IIHF) René Fasel sdělil v úterý agentuře AP, že pravděpodobnost účasti hráčů NHL na olympijských hrách je 50 %, což je mírný posun od situace, která panovala v květnu.

Bill Daly však oznámil, že situace není tak dobrá. A že bude záležet na tom, zda Mezinárodní olympijský výbor (MOV) zaplatí hráčům pojištění a výdaje na cestování, jako tomu bylo v minulosti.

Fehr ho doplnil: „Každý rozumí tomu, že nikdo nechce riskovat svou kariéru, budoucí zisky a vše ostatní. A to v situaci, kdy nebude kryt žádným pojištěním ani kompenzací. Nikdo by to neudělal, všichni to chápou. Pokud to takhle ale dopadne, vypořádáme se s tím po svém.“

Luxus pro hokejisty

MOV pochopitelně nechce pokračovat v praktikách, které hokejoví činovníci z NHL vyžadují. A to hlavně proto, že podobného servisu se nedostává žádnému jinému sportu na olympijských hrách.

„Myslím si, že obě strany hrají poker,“ uvedl v pátek Gian Franco Kasper, který v MOV zodpovídá za zimní sporty.

Fasel řekl, že jeho úkolem je získat potřebné finance. Odhaduje, že celková výše nákladů bude asi 10 milionů dolarů. K tomu dodal, že plánuje prosit o prostředky národní olympijské výbory a jednotlivé hokejové federace. Přiznal, že některé peníze by mohl získat z programů, které MOV poskytuje IIHF.

Mezi ty patří i peníze na rozvoj mládeže. Výše těchto fondů sahá až ke 40 milionům dolarů, ze kterých by Fasel rád ukrojil na to, aby nejlepší hokejisté světa přijeli na olympijské hry do Pchjongčchangu.

Rozhodnutí dle Dalyho padne do konce tohoto roku. Jde hlavně o to, aby si NHL mohla naplánovat sezónu 2017/2018, kam by případně zanesla přestávku v podobě zápasů na olympijských hrách.

Autoři:

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat