Sobota 28. května 2022, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Unaveni hokejem, komentuje ruský tisk finálovou prohru sborné

Sport

  9:46
MOSKVA - Zklamání nad prohrou ruské reprezentace ve finále hokejového mistrovství světa s českým týmem čiší z dnešního ruského tisku. "To není náš rok," zdůraznil Sport-Express v narážce i na předchozí neúspěch ruského hokeje na olympiádě ve Vancouveru.

Česko - Rusko (zklamaný Ovečkin). foto: Reuters

"Unaveni hokejem-2," nadepsala zprávu z finále vládní Rossijskaja gazeta v narážce na pokračování ruského velkofilmu Unaveni sluncem.

"Sborná, které fandily tisíce fanoušků na tribunách a miliony u televizorů, prohrála druhý nejdůležitější turnaj sezony," píše na titulní straně Sovětskij Sport. Pozastavuje se nad selháním ruských hráčů v nejdůležitějším zápase šampionátu, a to nikoliv s právě nejsilnějším soupeřem.

Nicméně komentátor připustil, že jízdenku do finále si Češi naprosto zasloužili: nepřítomnost hvězd z NHL, které "se až na vzácné výjimky neuráčily poctít tým svou pozorností", napravili urputností. "Kdo by si dokázal představit, že skromný český tým uspěje už v 21. vteřině utkání," dodal Sovětskij sport.

DÁLE ČTĚTE

Sport-Express nabádá snášet porážku filozoficky: hokej není předvídatelný, ani logický, ve finále nerozhoduje technická převaha, ale nervy a štěstí, a celkově prý nejde o žádné fiasko, ale o důvod k zamyšlení. Češi podle komentátorky dokázali porazit sbornou její zbraní: individuálním mistrovstvím - podobně jako ve finále olympijského turnaje v Naganu 1998.

Ruská média chválí Jágra i Vokouna
V dalším článku Sport-Express připouští, že Češi stejně jako Rusové na šampionátu snili o "amnestii" za neúspěch ve Vancouveru a také šlo o poslední šanci "superhvězdného veterána" Jaromíra Jágra vybojovat na závěr skvělé kariéry důležitý titul.

"Útočník Avangardu se v Německu předvedl jako vynikající psycholog," připomněl list Jágrovu kritiku hráčů odmítajících jet reprezentovat na mistrovství světa, která nabudila celý tým, takže po porážkách od Norů a Švýcarů nezbyla ve finále ani stopa. "Češi sílili zápas od zápasu - a nakonec si vynutili srovnání s velikým českým mužstvem, které drtilo soupeře na konci 90. let."

Češi tak podle deníku měli ve finálovém utkání se sbornou vše, co jejich předchůdci: spolehlivou obranu, brankáře představujícího třídu samu o sobě i Jágra. A navíc i psychologickou výhodu, že zpočátku na tým nikdo nesázel, a tak ani nebyl vystaven žádnému tlaku - na rozdíl od ruského mužstva prošpikovaného milionáři, kterému odborníci všeho druhu od počátku a bez výhrad přisuzovali první místo.

Za pozoruhodnou Sport-Express pokládá i okolnost, že finále představovalo svérázný duel mezi dvěma nejsilnějšími ligami světa: NHL a KHL. Přičemž hráčů Kontinentální ligy bylo v české reprezentaci skoro více než v týmu Vjačeslava Bykova, který táhly zaoceánské hvězdy.

Česko - Rusko (Tomáš Vokoun).

Osud ruských trenérů je nejistý
Finále podle zpravodaje listu rozhodovalo i o osudu trenérů sborné: v případě vítězství by se jim kontrakt, který vyprší v srpnu, automaticky prodloužil o rok, zatímco po prohře je jejich osud v rukou hokejového svazu.

V závěru však Bykovovu týmu, oslabenému po "příliš přísném" potrestání Jemelinova zákroku na Jágra, nestačily síly na "velkolepého" Vokouna, kterému se prezident Václav Klaus mohl utleskat, a tak sborná nedokázala v olympijském roce vybojovat ani jediný titul.

Výhra Čechů je zázrak, ozývá se z Německa
Některé německé a švýcarské zpravodajské weby označují vítězství Čechů za zázrak. "Český národní tým se postaral ve finále MS 2010 v Kolíně nad Rýnem o senzaci," soudí server sportmedien.eu. Podobně jako další připomíná, že svěřenci trenéra Vladimíra Růžičky stáli několikrát během turnaje na pokraji vyřazení.

Slovenská média píší, že českému týmu k výhře pomohla hra srdcem. Česko podle nich vystoupalo na trůn zcela zaslouženě, protože většinu duelu s Ruskem mělo více ze hry, udávalo tón a zvučného protivníka téměř k ničemu nepustilo.

Autoři: ,

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Chcete zpevnit tělo? Vyhrajte unikátní gely značky bioten
Chcete zpevnit tělo? Vyhrajte unikátní gely značky bioten

Plavková sezona pomalu klepe na dveře a my pro vás máme speciální soutěž o zeštíhlující gely od přírodní značky bioten. Stačí se jen přihlásit.

Mohlo by vás zajímat