Čtvrtek 29. února 2024, svátek má Horymír
130 let

Lidovky.cz

Unaveni hokejem, komentuje ruský tisk finálovou prohru sborné

Sport

  9:46
MOSKVA - Zklamání nad prohrou ruské reprezentace ve finále hokejového mistrovství světa s českým týmem čiší z dnešního ruského tisku. "To není náš rok," zdůraznil Sport-Express v narážce i na předchozí neúspěch ruského hokeje na olympiádě ve Vancouveru.

Česko - Rusko (zklamaný Ovečkin). foto: Reuters

"Unaveni hokejem-2," nadepsala zprávu z finále vládní Rossijskaja gazeta v narážce na pokračování ruského velkofilmu Unaveni sluncem.

"Sborná, které fandily tisíce fanoušků na tribunách a miliony u televizorů, prohrála druhý nejdůležitější turnaj sezony," píše na titulní straně Sovětskij Sport. Pozastavuje se nad selháním ruských hráčů v nejdůležitějším zápase šampionátu, a to nikoliv s právě nejsilnějším soupeřem.

Nicméně komentátor připustil, že jízdenku do finále si Češi naprosto zasloužili: nepřítomnost hvězd z NHL, které "se až na vzácné výjimky neuráčily poctít tým svou pozorností", napravili urputností. "Kdo by si dokázal představit, že skromný český tým uspěje už v 21. vteřině utkání," dodal Sovětskij sport.

DÁLE ČTĚTE

Sport-Express nabádá snášet porážku filozoficky: hokej není předvídatelný, ani logický, ve finále nerozhoduje technická převaha, ale nervy a štěstí, a celkově prý nejde o žádné fiasko, ale o důvod k zamyšlení. Češi podle komentátorky dokázali porazit sbornou její zbraní: individuálním mistrovstvím - podobně jako ve finále olympijského turnaje v Naganu 1998.

Ruská média chválí Jágra i Vokouna
V dalším článku Sport-Express připouští, že Češi stejně jako Rusové na šampionátu snili o "amnestii" za neúspěch ve Vancouveru a také šlo o poslední šanci "superhvězdného veterána" Jaromíra Jágra vybojovat na závěr skvělé kariéry důležitý titul.

"Útočník Avangardu se v Německu předvedl jako vynikající psycholog," připomněl list Jágrovu kritiku hráčů odmítajících jet reprezentovat na mistrovství světa, která nabudila celý tým, takže po porážkách od Norů a Švýcarů nezbyla ve finále ani stopa. "Češi sílili zápas od zápasu - a nakonec si vynutili srovnání s velikým českým mužstvem, které drtilo soupeře na konci 90. let."

Češi tak podle deníku měli ve finálovém utkání se sbornou vše, co jejich předchůdci: spolehlivou obranu, brankáře představujícího třídu samu o sobě i Jágra. A navíc i psychologickou výhodu, že zpočátku na tým nikdo nesázel, a tak ani nebyl vystaven žádnému tlaku - na rozdíl od ruského mužstva prošpikovaného milionáři, kterému odborníci všeho druhu od počátku a bez výhrad přisuzovali první místo.

Za pozoruhodnou Sport-Express pokládá i okolnost, že finále představovalo svérázný duel mezi dvěma nejsilnějšími ligami světa: NHL a KHL. Přičemž hráčů Kontinentální ligy bylo v české reprezentaci skoro více než v týmu Vjačeslava Bykova, který táhly zaoceánské hvězdy.

Česko - Rusko (Tomáš Vokoun).

Osud ruských trenérů je nejistý
Finále podle zpravodaje listu rozhodovalo i o osudu trenérů sborné: v případě vítězství by se jim kontrakt, který vyprší v srpnu, automaticky prodloužil o rok, zatímco po prohře je jejich osud v rukou hokejového svazu.

V závěru však Bykovovu týmu, oslabenému po "příliš přísném" potrestání Jemelinova zákroku na Jágra, nestačily síly na "velkolepého" Vokouna, kterému se prezident Václav Klaus mohl utleskat, a tak sborná nedokázala v olympijském roce vybojovat ani jediný titul.

Výhra Čechů je zázrak, ozývá se z Německa
Některé německé a švýcarské zpravodajské weby označují vítězství Čechů za zázrak. "Český národní tým se postaral ve finále MS 2010 v Kolíně nad Rýnem o senzaci," soudí server sportmedien.eu. Podobně jako další připomíná, že svěřenci trenéra Vladimíra Růžičky stáli několikrát během turnaje na pokraji vyřazení.

Slovenská média píší, že českému týmu k výhře pomohla hra srdcem. Česko podle nich vystoupalo na trůn zcela zaslouženě, protože většinu duelu s Ruskem mělo více ze hry, udávalo tón a zvučného protivníka téměř k ničemu nepustilo.

Autoři: ,

Otestujte šampon vhodný i pro ty nejmenší KIND od Mádara
Otestujte šampon vhodný i pro ty nejmenší KIND od Mádara

Že je mytí dětských vlásků věčný boj? To jste ještě nevyzkoušeli organický šampon KIND od značky Mádara, který se pyšní složením bez agresivní...