Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Vancouver padl a fanoušci pustošili město

Sport

  9:48
VANCOUVER - Neúspěch v rozhodujícím finále Stanleyova poháru odstartoval nepokoje v ulicích Vancouveru, kde fanoušci domácích hokejistů Canucks po porážce s Bostonem (0:4) zapalovali auta a rabovali obchody. Policie musela během násilností použít slzný plyn.

Fanoušci Canucks pustoší město foto: Reuters

Události v ulicích kanadského města se zvrhly poté, co si lidé, kteří se v centru sešli s vírou, že budou slavit zisk historicky prvního Stanley Cupu v klubové historii, začali vybíjet svoji zlost z neúspěchu. Výtržnosti připomněly rok 1994 a nepokoje, které doprovázely předchozí finálovou porážku s New Yorkem Rangers.

Podle místních rozhlasových stanic bylo několik obchodů vypleněno. Fanoušci rozbíjeli okna a výlohy, obří televizní obrazovky zasypali pivními láhvemi.

Čtěte také o finálovém zápase NHL

V okolí Rogers Areny bylo vidět i hořící popelnice a automobily, z nichž některé patřily policii. Na dalších převrácených vozech poskakovali rozezlení a opilí fanoušci, došlo i na jejich potyčky se zasahujícími policisty.

"Většina lidí, kteří dnes v ulicích města byli, si chtěla užít zápas v klidu a slušně. Je tu ale menší počet chuligánů, kteří v ulicích působí problémy, svou kriminální činností změnili město na bojové pole s policií a ničí majetek," uvedl starosta Vancouveru Gregor Robertson.

"Je to naprosto ostudné a hanebné, k našemu městu to nepatří. Povedla se nám výjimečná cesta v play off, která si zasloužila velkou oslavu, ale to, co se stalo dnes, je ohavné," doplnil starosta města, které loni hostilo zimní olympijské hry.

Násilnosti pokračovaly přinesly i několik raněných. "Je to hrozné," odsoudil chování výtržníků kapitán Canucks Henrik Sedin. "Tohle město přitom má být na co hrdé - na tým a hráče, kteří tu jsou. Tohle je však hodně špatné," dodal Sedin.

Vzkazem na sociální síti Twitter se snažila uklidnit situaci apelem na fanoušky dokonce basketbalová hvězda Steve Nash, jenž ve Vancouveru vyrůstal. "Jsme skvělé město a máme vysokou úroveň. A náš tým se vítězství dočká. Už brzy," napsal Nash, který je švagrem útočníka Canucks Mannyho Malhotry.

Policisté se štíty se v nastalém zmatku snažili nejen zabránit násilnostem, k čemuž použili i oslňující světelné granáty, ale také držet dav od hořících automobilů. "Doufáte, že taková situace nikdy nenastane. Bude to pro město nadlouho hodně černou kaňkou," uvedla zástupkyně policie Jana McGuinnessová.

Běžní fanoušci chování chuligánů, z nichž si mnozí zakryli tvář šátkem nebo tričkem kvůli televizním kamerám i kouři, odsoudili. "Takovýhle Canucks nejsou. Nejsou takoví jejich fanoušci a není to ani obrázek toho, jaké je město," uvedl jedenatřicetiletý fanoušek klubu Chad McMillan.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!