16. června 2011 17:10 Lidovky.cz > Sport > Hokej

Hrdina Thomas. Veterán ovládl play off NHL

Tim Thomas s Conn Smythe Trophy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tim Thomas s Conn Smythe Trophy. | foto: ČTK

BOSTON Bostonský brankář Tim Thomas se stal v 37 letech nejstarším hokejistou, který kdy byl v zámořské NHL jmenován nejužitečnějším hráčem vyřazovacích bojů o Stanleyův pohár. Vynikající výkony v play off korunoval vychytanou nulou v rozhodujícím finále na ledě Vancouveru, čímž významně přispěl k výhře Bruins, a potvrdil tak oprávněnost zisku Conn Smythe Trophy.

"Je to pro mě skutečná pocta," prohlásil Thomas s trofejí na pozápasové tiskové konferenci. "Jen jsem si tady tak sedl a začal si číst jména, která na trofeji jsou. Je poctou být napsaný po boku takových hráčů, jakými byli Patrick Roy, Ron Hextall, Ken Dryden... A to jsou tři gólmani pouze na straně, která je natočena směrem ke mně. Je to fantastické," doplnil Thomas, jehož jediným předchůdcem v dresu Bruins, který získal tuto cenu, byl v letech 1970 a 1972 legendární obránce Bobby Orr.

DÁLE K FINÁLE STANLEY CUPU

V play off Thomas zářil. Ve 25 zápasech vychytal čtyřikrát čisté konto, přičemž to poslední díky 37 zákrokům jako vůbec první gólman historie slavné soutěže na ledě soupeře v rozhodujícím sedmém souboji finálové série. Během ní propustil za záda jen osm gólů. Celkem Thomas v play off zaznamenal 798 zákroků, čímž předčil Kirka McLeana, jenž před 17 lety - paradoxně v dresu Vancouveru - předvedl během tažení vyřazovacími boji 761 úspěšných zásahů.

Rekordní je i počet střel, které na zkušeného gólmana během jediného play off mířily (849) a celkový počet zásahů během finálové série (238). Thomasovi však zjevně vyhovuje, když musí čelit vyššímu počtu střel. Pokud jich na jeho branku mířilo 35 a více, Boston vítězil - z 12 takových zápasů vyhráli Bruins jedenáctkrát. Thomasovy výkony ve finále gradovaly.

Tim Thomas se Stanley Cupem.

V bitvách s Vancouverem obdržel v průměru pouze 1,15 gólu na zápas při úspěšnosti zákroků 96,7 procenta, v obou ohledech se v moderní éře jedná o nejlepší čísla mezi gólmany, kteří odchytali alespoň pět zápasů. I proto nyní Boston slaví zisk Stanley Cupu. "Abych byl upřímný, pořád mi to nedocvaklo. Nemůžu uvěřit, že už je to za námi a že jsme to dokázali. Byli jsme ale úžasně bojovně naladění, skoro jako kdybychom teď měli hrát nějakou další sérii," ocenil Thomas.

"Tim Thomas v tomto play off naprosto jasně dominoval. To je známka velkého brankáře. Od začátku až do konce byl ve vrcholné formě, zejména pak v samotném finále. V každém zápase byl výjimečný," pochválil svého svěřence bostonský kouč Claude Julien. "Vím, že každý očekával, až na něho padne doba, kdy odchytá pouze průměrný zápas. Ale to se nestalo. Byl stále soustředěný a nenechal se ničím rozhodit. To, co právě nyní zažívá, si zcela zaslouží. A já jsem na něho pyšný," doplnil Julien.

"Izoloval jsem se od dění okolo, od médií, čtení novin i sledování televize. To byla nejlepší cesta jak zůstat nohama na zemi," prozradil svůj recept Thomas. Slova obdivu měl pro něho i klubový prezident Cam Neely. "Povýšil svoji hru, speciálně v play off. Od začátku prožíval skvělý rok, ale v play off byl velkolepý. To, jaké předváděl zákroky, jak byl klidný... Posunul chytání na další úroveň. Byla zábava ho sledovat při hře," uvedla legenda bostonského klubu.

ČTK

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.