Čtvrtek 9. dubna 2020svátek má Dušan 21 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Hokej

Vanek si uchoval českou techniku

Ležící Vanek (v červeném) před norskou brankou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ležící Vanek (v červeném) před norskou brankou. | foto: ČTK

KLOTEN(od zpravodajny LN ve Švýcarsku) Je sice Rakušan, ale vlastně trochu i Čechoslovák. Nechybělo totiž mnoho, a forvard Thomas Vanek nemusel s Rakouskem bojovat o záchranu v elitní skupině mistrovství světa, nýbrž hrát s českým týmem čtvrtfinále.

Hráč s jednou z nejlukrativnějších smluv v NHL má sice rakouský pas, ale rodiče pocházejí z Československa. Teď musí Vanek překonávat zklamání, ani jeho výkon totiž Rakousko mezi nejlepšími hokejovými zeměmi světa neudržel. 

„Potvrdilo se, že rakouský hokej není ještě dobrý. Věřili jsme, že situaci zvládneme, ale bylo to těžké, když Němci nemohli sestoupit, a zůstalo proto jen jedno volné místo na záchranu,“ řekl hráč Buffala. Bere 50 milionů za sedm let Vanekovi rodiče emigrovali z Československa v roce 1982. O dva roky později se jim v Badenu u Vídně narodil Thomas. Otec Zdeněk, coby bývalý hokejista, dal brzy syna na hokej. 

„Táta mě vedl od začátku kariéry. Myslím, že především techniku hole mám českou. Ostatní už jsem během let přizpůsobil i zámořskému stylu,“ popisoval Vanek plynulou češtinou. Již ve čtrnácti letech odešel do zámoří, v Rakousku byl v té době totiž už moc dobrý...

"Už jsem měl jasno, co bych chtěl v životě dělat a čím se možná i živit. Jediná cesta bylo zámoří. Dnes už vím, že jsem udělal dobře,“ vyprávěl o svých začátcích v týmu Sioux Falls Stampede v Jižní Dakotě. 

Vanek se v Americe vypracoval mezi nejlepší hráče svého ročníku. V roce 2003 ho pak jako celkově pátého draftovalo Buffalo, kde se vypracoval mezi nejlepší hráče soutěže. O rok později Vanek reprezentoval Rakousko na mistrovství světa v Praze, kde se jeho tým dokonce dostal do osmifinálové skupiny. 

V roce 2007 skončil Vanekovi nováčkovský kontrakt a o jeho služby se zajímal především Edmonton. Jenže Buffalo nabídku přebilo, když nyní pětadvacetiletému hráči nabídlo 50 milionů dolarů za sedm let. „Je to ocenění mých dovedností, známka toho, že něco umím, že jsem důležitým hráčem pro tým. Nikdy jsem nešel za penězi, ale smlouva mi dává pocit jistoty.“

Premium

Klienti versus cestovní kanceláře: jak nepřijít o peníze za zájezd

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Cestovní kanceláře jsou zahlceny žádostmi klientů o zrušení zájezdů. Sociální sítě se plní příspěvky nespokojených...

Premium

Ufňukaná generace. Mladí v pandemické panice možná konečně dospějí

Kdysi muži bránili vlast před nájezdníky, dnes brečí, že mají málo lajků na... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vše zlé může být k něčemu dobré. Dokonce i koronavirus. Magazín Víkend DNES se domnívá, že mladí lidé v pandemické...

Premium

KOMENTÁŘ: Po dvou měsících přijde rozvrat. Nečekejme na pomoc, konejme!

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním výpadku už hrozí naprostý rozvrat výroby,...

OVĚŘENO: Jak nám chutnaly toustís od Penamu?
OVĚŘENO: Jak nám chutnaly toustís od Penamu?

Dvacet testerek z řad čtenářek eMimina mělo možnost ochutnat jedinečné toustís od Penamu. Jak jim chutnaly, co si z nich připravily a jak je celkově zhodnotily?