Pátek 17. září 2021, svátek má Naděžda
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

VIDEO: Českého Houdiniho Gudase čeká nejmíň pětizápasový trest

Sport

  14:30
TORONTO/PRAHA - Opět se o něm mluví. A opět nelichotivě. Český obránce Radko Gudas se postaral o zdvižení další vlny vášnivých diskuzí o tom, jak moc je nebezpečným hráčem pro ostatní hokejisty NHL. V sobotním zápase mezi Philadelphií a Bostonem zbytečně trefil ramenem do hlavy amerického útočníka Austina Czarnika a čeká jej telefonické slyšení u disciplinární komise zámořské soutěže.

Radko Gudas se dlouho trestům vedení NHL vyhýbal. Nyní se mu však nevyhne. foto: Reuters

Gudas na sebe upozornil podruhé během necelého týdne, nejprve důrazný bek s pověstí „lovce lebek“ nedohrál utkání proti NY Rangers.

Tehdy poslal hlavou proti mantinelu Jimmyho Veseyho a následně jej musel pěstmi bránit Jakub Voráček. Poté přišel incident s Czarnikem.

Třiadvacetiletého nováčka dohrál dlouho po odehrání puku a ještě jej udeřil ramenem do hlavy.

„Hlava nebyla prvotním místem kontaktu, nicméně Czarnik to do ní schytal tolik, že Gudas by mohl dostat suspendaci na více než pět zápasů,“ tvrdí zámořský expert Darren Dreger, který s reprezentačním zadákem mluvil po zmíněném střetu s Veseym.

„Zdá se jako milý chlap. Vysvětloval, že ze dvou tří set hitů, které za rok rozdá, jsou jen tři čtyři diskutabilní. A že to je docela dobrá bilance,“ píše Dreger ve svém blogu pro TSN.

„Nikoho se nesnažím zranit, ale nehody se prostě stávají,“ řekl Gudas v témže rozhovoru. Dreger analyzoval jeho časté přešlapy tak, že řízný obránce jednoduše dělá špatná rozhodnutí.

Podívejte se na Gudasův zákrok:

Jedno takové přišlo proti Czarnikovi. A tentokrát nejspíše vyjde Gudase draho, poněvadž byl předvolán k osobní účasti v kanceláři Oddělení pro bezpečnost hráčů (disciplinární komisí NHL).

Pozvání odmítl a rozhodl se pro telefonické slyšení, které je na programu v pondělí odpoledne českéhočasu.

To ovšem nic nemění na tom, že mu hrozí stopka, kterou Dreger odhadl. Osobní účast se totiž nabízí jen tehdy, když se zvažuje udělení suspendace na pět a více utkání.

Gudas se dostává do potíží každý zápas

Přísným trestům zatím Gudas unikal, a tak jej zámořský web Sporstnet označil za mistra úniků, přeneseně by se o něm dalo psát jako o českém hokejovém Houdinim.

Další manévr hodný slavného iluzionisty tentokrát úspěšný s největší pravděpodobností nebude a drsný bek se již nebude moci chlubit na jeho poměry velmi shovívavou bilancí: dosud byl suspendován pouze jednou. Bylo to loni v prosinci za faul loktem na Miku Zibanejada z Ottawy.

V zámoří o Gudasovi píší jako o hlavním kandidátovi na post „Predátora roku“, největšího zlosyna NHL.

Philadelphia Flyers' Radko Gudas (3) and Buffalo Sabres' Marcus Foligno (82)...
Útočník Rangers Derek Stepan zablokován Radko Gudasem.

„Vypadá to, že má (Gudas) nadání dostat se do potíží v každém zápase,“ tvrdí o něm bostonský trenér Claude Julien „To naražení se mi nelíbilo. Přišlo pozdě a bylo to ramenem do hlavy,“ dodal.

Obránce Philadelphie dostal za svůj zákrok dvě minuty, tím to pro něj ovšem (nejspíš) nekončí.

Czarnik totiž utrpěl otřes mozku, Gudasův zákrok navíc bude posazován jako faul od někoho, kdo spadá do kategorie „recidivistů“, kterým disciplinární komise kanadsko-americké ligy vyměřuje přísnější a delší postihy než ostatním.

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

Mohlo by vás zajímat