10. října 2016 14:30 Lidovky.cz > Sport > Hokej

VIDEO: Českého Houdiniho Gudase čeká nejmíň pětizápasový trest

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 1Diskuse
Radko Gudas se dlouho trestům vedení NHL vyhýbal. Nyní se mu však nevyhne. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Radko Gudas se dlouho trestům vedení NHL vyhýbal. Nyní se mu však nevyhne. | foto: Reuters

TORONTO/PRAHA Opět se o něm mluví. A opět nelichotivě. Český obránce Radko Gudas se postaral o zdvižení další vlny vášnivých diskuzí o tom, jak moc je nebezpečným hráčem pro ostatní hokejisty NHL. V sobotním zápase mezi Philadelphií a Bostonem zbytečně trefil ramenem do hlavy amerického útočníka Austina Czarnika a čeká jej telefonické slyšení u disciplinární komise zámořské soutěže.

Gudas na sebe upozornil podruhé během necelého týdne, nejprve důrazný bek s pověstí „lovce lebek“ nedohrál utkání proti NY Rangers.

Tehdy poslal hlavou proti mantinelu Jimmyho Veseyho a následně jej musel pěstmi bránit Jakub Voráček. Poté přišel incident s Czarnikem.

Třiadvacetiletého nováčka dohrál dlouho po odehrání puku a ještě jej udeřil ramenem do hlavy.

„Hlava nebyla prvotním místem kontaktu, nicméně Czarnik to do ní schytal tolik, že Gudas by mohl dostat suspendaci na více než pět zápasů,“ tvrdí zámořský expert Darren Dreger, který s reprezentačním zadákem mluvil po zmíněném střetu s Veseym.

„Zdá se jako milý chlap. Vysvětloval, že ze dvou tří set hitů, které za rok rozdá, jsou jen tři čtyři diskutabilní. A že to je docela dobrá bilance,“ píše Dreger ve svém blogu pro TSN.

„Nikoho se nesnažím zranit, ale nehody se prostě stávají,“ řekl Gudas v témže rozhovoru. Dreger analyzoval jeho časté přešlapy tak, že řízný obránce jednoduše dělá špatná rozhodnutí.

Podívejte se na Gudasův zákrok:

Jedno takové přišlo proti Czarnikovi. A tentokrát nejspíše vyjde Gudase draho, poněvadž byl předvolán k osobní účasti v kanceláři Oddělení pro bezpečnost hráčů (disciplinární komisí NHL).

Pozvání odmítl a rozhodl se pro telefonické slyšení, které je na programu v pondělí odpoledne českéhočasu.

To ovšem nic nemění na tom, že mu hrozí stopka, kterou Dreger odhadl. Osobní účast se totiž nabízí jen tehdy, když se zvažuje udělení suspendace na pět a více utkání.

Gudas se dostává do potíží každý zápas

Přísným trestům zatím Gudas unikal, a tak jej zámořský web Sporstnet označil za mistra úniků, přeneseně by se o něm dalo psát jako o českém hokejovém Houdinim.

Další manévr hodný slavného iluzionisty tentokrát úspěšný s největší pravděpodobností nebude a drsný bek se již nebude moci chlubit na jeho poměry velmi shovívavou bilancí: dosud byl suspendován pouze jednou. Bylo to loni v prosinci za faul loktem na Miku Zibanejada z Ottawy.

V zámoří o Gudasovi píší jako o hlavním kandidátovi na post „Predátora roku“, největšího zlosyna NHL.

Philadelphia Flyers' Radko Gudas (3) and Buffalo Sabres' Marcus Foligno (82) fight during the second period of an NHL hockey game, Thursday, Feb. 11,  ...
Útočník Rangers Derek Stepan zablokován Radko Gudasem.

„Vypadá to, že má (Gudas) nadání dostat se do potíží v každém zápase,“ tvrdí o něm bostonský trenér Claude Julien „To naražení se mi nelíbilo. Přišlo pozdě a bylo to ramenem do hlavy,“ dodal.

Obránce Philadelphie dostal za svůj zákrok dvě minuty, tím to pro něj ovšem (nejspíš) nekončí.

Czarnik totiž utrpěl otřes mozku, Gudasův zákrok navíc bude posazován jako faul od někoho, kdo spadá do kategorie „recidivistů“, kterým disciplinární komise kanadsko-americké ligy vyměřuje přísnější a delší postihy než ostatním.

  • 1Diskuse
O. Schejbal vypatlanost 20:04 10.10.2016

Jak probíhala stavba rodinného domu na klíč pro čtyřčlennou rodinu?
Jak probíhala stavba rodinného domu na klíč pro čtyřčlennou rodinu?

Čtyřčlenná rodina pana Nového toužila vyměnit byt v panelovém domě za vlastní rodinný dům se zahradou. Sen si mohla splnit, když si jeho manželka našla po mateřské dobře placenou práci, a finanční rozpočet rodiny se tak zvýšil. Stavba rodinného domu na klíč mohla začít.

Najdete na Lidovky.cz