Úterý 19. března 2024, svátek má Josef

Tomáš Hertl se díky dvě asistencím posunul do čela bodování NHL. foto: ČTK

Aktualizováno
New York - Český hokejový útočník Tomáš Hertl ze San Jose se díky dvěma asistencím v pondělním utkání na ledě St. Louis posunul do čela produktivity NHL, porážce 4:5 ale nezabránil. Sedmadvacetiletý slávistický odchovanec má za tři odehrané duely v novém ročníku na kontě šest bodů za tři branky a stejný počet asistencí. Za poražené Sharks si připsal asistenci také obránce Radim Šimek, který po problémech s operovaným kolenem nastoupil poprvé v sezoně.
  9:16aktualizováno  9:37

San Jose vstoupilo do utkání aktivněji a po první dvacetiminutovce vedlo 2:0. Domácí Blues ale dokázali po čtyřech minutách druhé části vyrovnat a do konce třetiny i otočit na 4:3. Logan Couture ve 45. minutě po Šimkově asistenci vyrovnal, to však „Žralokům“ na bodový zisk nestačilo. Devět a půl minuty před sirénou dostal příliš prostoru Jordan Kyrou a střelou z pravého kruhu trefil bližší horní růžek branky Devana Dubnyka.

„Dnes jsme neměli prohrát. Dali jsme čtyři branky na soupeřově ledě, ubránili všechna oslabení, využili dvě přesilové hry a přesto odjíždíme s prázdnou... Měli jsme několik šancí, které jsme nevyužili, zatímco soupeř nás dokázal trestat. St. Louis je dobrý tým, kterému nesmíte nechat nic zadarmo,“ řekl trenér poražených Bob Boughner.

Tomáš Hertl se díky dvě asistencím posunul do čela bodování NHL.
Tomáš Hertl se vrátil ve velkém stylu

V pondělí bodoval také bek Detroitu Filip Hronek, který asistoval u gólu Bobbyho Ryana 57 sekund před koncem domácího duelu s Columbusem. Ryan ale pouze snížil na konečných 2:3. Nejhorší celek minulého ročníku nestačil na Blue Jackets i přes střeleckou převahu.

TOP 10 BODOVÁNÍ NHL:

•     1. Hertl (San Jose) 3 6 (3+3)
  •     2. Marner (Toronto) 4 6 (3+3)
  •     3. Tavares (Toronto) 4 6 (3+3)
  •     4. T. Hall (Buffalo) 3 6 (1+5)
  •     5. Eichel (Buffalo) 3 6 (0+6)
  •     6. Konecny (Philadelphia) 3 5 (3+2)
  •     7. A. Svečnikov (Carolina) 3 5 (3+2)
  •     8. McDavid (Edmonton) 4 5 (3+2)
  •     9. Stamkos (Tampa Bay) 2 5 (2+3)
  •     10. Petry (Montreal) 3 5 (2+3)

Výborný výkon v brance Columbusu předvedl Joonas Korpisalo, který kryl 35 střel. V závěru třetí části podržel svůj tým několika výbornými zákroky a pomohl ubránit vedení. Inkasoval jen z hole důrazného Ryana, který se prosadil na brankovišti.

Bývalý útočník Ottawy, který přišel do Detroitu před sezonou jako volný hráč, má v tomto ročníku na kontě již tři branky. „Je to pro mě sezona, v níž se musím posunout. Musím udělat krok vpřed, který měl přijít už před lety. Jsem rád, že jsem se v novém působišti nemusel dlouho rozjíždět a prosazuji se hned od začátku,“ řekl Ryan po zápase.

Boston jako kdyby v úvodu sezony nemohl najít náhradu za zraněného Davida Pastrňáka. Nejlepší střelec uplynulého ročníku NHL se dostává do formy po operaci kyčle a Bruins se v ofenzivě zatím trápí. S newyorskými Islanders prohráli 0:1 a po třech zápasech mají na kontě pouze čtyři vstřelené branky. V sestavě Bruins chyběl také další český útočník Ondřej Kaše, který utrpěl v sobotním utkání proti New Jersey zranění v horní části těla.

Arizona postrádá hvězdu

Hokejistům Arizony bude v NHL tři až čtyři týdny chybět kapitán Oliver Ekman-Larsson. Devětadvacetiletého švédského obránce podle zámořských médií vyřadilo ze hry zranění v dolní části těla ze sobotního zápasu se San Jose.

O vítězství Ostrovanů rozhodl čtyři minuty před koncem utkání Jean-Gabriel Pageau, který doklepl odražený puk za záda Tuukky Raska. „Je fajn vstřelit vítězný gól, dnes to byl ale hlavně týmový výkon. Odehráli jsme dobré dvě třetiny a ve třetí jsme ukázali charakter. Hráli jsme zodpovědný hokej jako v play off a získali dva body,“ pochválil spoluhráče střelec vítězné branky Pageau.

Poprvé v sezoně nebyl v brance Caroliny Petr Mrázek. Před rodákem z Ostravy dostal přednost James Reimer, který zneškodnil 31 střel soupeře a pomohl Carolině k vítězství 4:2 nad Nashvillem.

„Je dobré být v permanenci. Vždy říkám, že je super čelit spoustě střel. Dokud je tedy dokážu chytat. Jsem rád, že jsem udělal nějaké dobré zákroky a dostal se do pohody. V nabitém programu, který nás čeká, se to může hodit,“ zhodnotil svůj výkon Reimer.

Philadelphia nedokázala navázat na úvodní dvě vítězství a podlehla Buffalu vysoko 1:6. Po dvou brankách vstřelili Curtis Lazar a Sam Reinhart, tři asistence si připsali Jack Eichel s Taylorem Hallem. Buffalo dosáhlo na první body v ročníku. Jakub Voráček v dresu Flyers nebodoval.

Reilly Smith vstřelil dvě branky ve třetí třetině a pomohl Vegas otočit skóre v duelu s Arizonou. Coyotes vedli ještě po dvou třetinách 2:1, Golden Knights ale výborně zvládli závěrečnou část, kterou ovládli 3:0 a radovali se z třetího vítězství v sezoně. Útočník Tomáš Nosek se za bezmála 11 minut na ledě neprosadil.

Vedle Vegas zůstávají neporažení už jen hráči Floridy, šampioni Tampa Bay Lightning a Dallas, který dosud nehrál.

NHL:

Nashville - Carolina 2:4 (0:0, 1:1, 1:3) Branky: 37. F. Forsberg, 54. Arvidsson - 37. A. Svečnikov, 44. Trocheck, 51. Aho, 60. Niederreiter. Střely na branku: 33:24. Hráno bez diváků. Hvězdy zápasu: 1. Svečnikov (Carolina), 2. Arvidsson, 3. F. Forsberg (oba Nashville).

Calgary - Vancouver 5:2 (0:1, 3:0, 2:1) Branky: 33. J. Gaudreau, 34. Backlund, 40. E. Lindholm, 47. Giordano, 60. R. Andersson - 11. Virtanen, 54. T. Myers. Střely na branku: 32:27. Hráno bez diváků. Hvězdy zápasu: 1. J. Gaudreau, 2. E. Lindholm, 3. Markström (všichni Calgary).

St. Louis - San Jose 5:4 (0:2, 4:1, 1:1) Branky: 23. a 39. Faulk, 25. Hoffman, 35. B. Schenn, 51. Kyrou - 15. a 45. Couture (na první Hertl, na druhou Šimek), 12. Labanc, 33. Burns (Hertl). Střely na branku: 32:26. Hráno bez diváků. Hvězdy zápasu: 1. Faulk, 2. Kyrou (oba St. Louis), 3. Couture (San Jose).

Philadelphia - Buffalo 1:6 (0:1, 0:3, 1:2) Branky: 58. Aube-Kubel - 16. a 29. Lazar, 24. a 27. S. Reinhart, 51. Jokiharju, 59. V. Olofsson. Střely na branku: 22:37. Hráno bez diváků. Hvězdy zápasu: 1. S. Reinhart, 2. Lazar, 3. Eichel (všichni Buffalo).

Detroit - Columbus 2:3 (1:0, 0:1, 1:2) Branky: 7. a 60. B. Ryan (na druhou Hronek) - 36. Bjorkstrand, 46. Texier, 47. Dubois. Střely na branku: 37:29. Hráno bez diváků. Hvězdy zápasu: 1. Bjorkstrand, 2. Korpisalo (oba Columbus), 3. B. Ryan (Detroit).

Toronto - Winnipeg 3:1 (0:0, 2:1, 1:0) Branky: 39. a 60. Marner. 26. Tavares - 40. Connor. Střely na branku: 38:28. Hráno bez diváků. Hvězdy zápasu: 1. Tavares, 2. Andersen (oba Toronto), 3. Hellebuyck (Winnipeg).

New York Islanders - Boston 1:0 (0:0, 0:0, 1:0) Branky: 56. Pageau. Střely na branku: 17:27. Hráno bez diváků. Hvězdy zápasu: 1. Varlamov, 2. Pageau (oba New York Islanders), 3. T. Rask (Boston).

Edmonton - Montreal 1:3 (0:1, 0:1, 1:1) Branky: 58. D. Shore - 10. A. Romanov, 40. S. Weber, 53. Lehkonen. Střely na branku: 26:34. Hráno bez diváků.

Anaheim - Minnesota 1:0 (0:0, 0:0, 1:0) Branky: 45. Deslauriers. Střely na branku: 28:32. Hráno bez diváků. Hvězdy zápasu: 1. Gibson, 2. Shattenkirk 3. Deslauriers (všichni Anaheim).

Vegas - Arizona 4:2 (0:1, 1:1, 3:0) Branky: 45. a 60. R. Smith, 38. Pacioretty, 49. Stephenson - 9. Pitlick, 30. Schmaltz. Střely na branku: 28:33. Hráno bez diváků. Hvězdy zápasu: 1. R. Smith, 2. Pacioretty, 3. W. Karlsson (všichni Vegas).