Pondělí 27. května 2024, svátek má Valdemar
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Sport

Voráček neunesl kritiku, jeho vulgární výpad zahýbal NHL. Fanoušci mu tleskají, experti tápou

Jakub Voráček se raduje z výhry nad Chicagem v pražské O2 areně. foto:  Michal Sváček, MAFRA

Klidně seděl v tiskové místnosti, čepici měl ledabyle naraženou na hlavě kšiltem dozadu, jak bývá zvykem, a odpovídal na dotazy novinářů po zápase. Všechno bylo v klidu, než se Jakuba Voráčka dotázal Mike Sielski z listu Philadelphia Inquirer. Jeden z nejlepších českých hokejistů v NHL jako obvykle odpovídal upřímně, ale tentokrát jeho reakce všechny zaskočila. Od té chvíle se jeho výroky řeší napříč Amerikou.
  18:13

Sielski se přitom Voráčka pouze ptal na jeho pocity ve hře, kterou mohlo v prapodivné covidové předsezonní přípravě ovlivnit mnoho faktorů.

„Nezáleží na tom, co povím, Miku, protože stejně budeš psát ty svoje zku*vený sr*čky,“ řekl Voráček. „Máme čtyři body ze dvou zápasů... Ale já vůbec neměl odpovídat. Seš normální křivák, což není žádná sranda!“

Ono slovo weasel, které Voráček řekl, se v USA používá pro označení podvodníka, nebo se překládá také jako lasička.

Hokejisté Philadelphie porazili v Torontu i díky jedné asistenci českého...
Hokejisté Philadelphie v sestavě porazili New York Islanders 4:3 v prodloužení...

Ti dva spolu mají nevyřízené účty, Sielski před časem hráče kritizoval. Podle všeho spor vychází ze sloupku napsaného o Halloweenu 2019. Autor v něm chtěl popsat, jak se Voráček s Jamesem van Riemsdykem posmívali tehdejšímu kouči Alainu Vigneaultovi, když po tréninku poslouchali jeho rozhovor s novináři o tom, že potřebuje větší příspěvek od zkušených hráčů mužstva.

Sloupek v tomto znění nakonec nevyšel i po zásahu PR oddělení Flyers, ale Sielski si chtěl celou situaci s Voráčkem vysvětlit. Proto ta osobní nevraživost, kterou si český forvard a kapitán národního týmu vybil během tiskovky 16. ledna po zápase s Pittsburghem (výhra 5:2). Podle všeho to byla jejich první vzájemná diskuse od oné události.

Od zmiňovaných Voráčkových výroků uběhlo už několik dní, ale mezitím se nejen ve Filadelfii staly fenoménem.

Voráčkovými slovy se baví celý severoamerický kontinent. Většina hokejových fanoušků si oblíbila jeho otevřenost i nebojácnost. Někteří mu vzkazují, aby své chování neměnil, další skupina ho vnímá jako „národní“ poklad. Sociální sítě jsou plné podpůrných příspěvků na adresu hráče Flyers, s jeho vystoupením se vyrojily také ironické a vtipné poznámky.

Zvláštní situace vzbudila rozruch i mezi hokejovými experty. Na situaci si aktuálně posvítili reportéři uznávaného serveru The Hockey News, kteří Voráčkův krátký peprný monolog i jeho spor s novinářem rozebrali ve svém podcastu.

„Je to celé zajímavé a řekl bych, že je to důsledek dnešní moderní doby a života na sociálních sítích. Nemám velký problém s tím, co a jak řekl,“ spustil Ken Campbell.

„Mikea Sielského důvěrně neznám a je dost dobře možné, že v minulosti zašel za hranu. Trochu by mě překvapilo, kdyby tohle Jakub řekl za normálních okolností během rozhovorů v šatnách,“ rozpovídal se Ryan Kennedy a narážel na současnou podivnou dobu, kdy novináři kvůli protikoronavirovým opatřením musí s hráči dělat rozhovory na dálku.

„To je zlo, které přinášejí tyhle Zoom konference. Položíte otázku, pak si jen ztlumíte mikrofon a čekáte na odpověď. Mike neměl jakoukoliv šanci odseknout nebo se bránit. Kdyby mu to Voráček řekl z očí do očí, byl bych s tím úplně v pohodě,“ dodal Kennedy.

K události z tiskové konference se vrací také editor Yahoo Sports Kyle Cantlon, který situaci ironicky shrnul. „Až na absolutní šok z Voráčkových slov bylo ještě lepší sledovat jeho spoluhráče Travise Konecného, jak se snaží udržet naprosto vážný obličej, zatímco klubový veterán přímo před ním trhá duši z těla místního novináře. To byl největší nakopávák celé té slovní výměny,“ napsal ve svém komentáři.

Experti si cení Voráčkovy upřímnosti. Už méně se shodnou na tom, zda se zachoval správně a měl právo použít tak ostrý slovník.

Novinář listu Philadelphia Inquirer Mike Sielski mezitím na svém oficiálním twitterovém účtu čelí nepříjemným komentářům. Zatím je s nadhledem odvrací.

„Zdravím Howarda Eskina. Až o mě příště budete tweetovat, označte mě přímo v příspěvku. Vůbec se toho nebojte. Já to zvládnu,“ napsal Sielski.

Mnohokrát mu ovšem lidé opakují vzkaz od Voráčka, že je podvodník, na což reagoval: „Je to matoucí. Obvykle se mnou někdo musí strávit alespoň pět minut, aby poznal, že jsem podvodník.“

Vážněji to shrnul v nejčerstvějším příspěvku, kdy se ho jeden ze čtenářů ptal, jestli si myslí, že jakákoliv publicita je nejlepší publicita.

„Pokud se mě ptáte, jestli se mi líbí, aby mi profesionální sportovec říkal podvodníku, odpověď zní určitě ne. Pozornost, ať už pozitivní nebo negativní, nestojí za to. Zejména proto, že moji kolegové a většina lidí, o nichž píšu, vědí, jak přistupuji ke své práci,“ uvedl Sielski.

Současná přestřelka Voráčka se Sielským je málo proti tomu, jak se kdysi vzájemně napadali někdejší kouč New York Rangers a vyhlášený bouřlivák John Tortorella se sloupkařem NY Post Larrym Brooksem. Tortorella po jeho kritických článcích pokaždé úsečně či velice rozladěně odpovídal, někdy dokonce odcházel z tiskového sálu, aby se s ním nemusel dál bavit. Jindy ho označoval velmi neomalenými a vulgárními výrazy.

V minulosti se na jiného novináře obořil také Auston Matthews kvůli zprávě, že má koronavirus. Ještě dříve si spor rovnou po zápase s jedním ze žurnalistů vyříkával jindy klidný gólman Los Angeles Kings Jonathan Quick.

Sielski se jednou zmínil také o tom, že jestli budou stále klíčovými hráči Flyers nadále Giroux s Voráčkem, je něco s týmem špatně a mladí nerostou, jak mají.

Snad dal český útočník svým prvním gólem v sezoně proti Buffalu (3:0) konečně pádnou odpověď, že ačkoli umí být mimo arénu i drsný a nesmlouvavý, ještě neřekl na ledě poslední slovo.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!