15. listopadu 2012 15:19 Lidovky.cz > Sport > Hokej

Výluka NHL v Kanadě dopadá na bary i hrubý domácí produkt

Kanadská piva. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kanadská piva. | foto: ČTK

NEW YORK Bary v Kanadě stále více pociťují výluku hokejové NHL. Hokej je v zemi národním sportem a během dlouhé kanadské zimy je prý jak slunce, když dokáže prodeje piva vytáhnout téměř na letní úrovně. Letošní zrušení zatím více než 300 zápasů soutěže kvůli neúspěšným jednáním majitelů a hráčů o platech tak jsou znát nejen v bilancích barů, ale i pivovarů. Odhaduje se, že výluka se promítne i do kanadského hrubého domácího produktu, napsal list The Wall Street Journal.

Hlavní ekonom kanadské pobočky finanční firmy BMO Capital Markets Doug Porter se například domnívá, že zrušení celé sezony elitní zámořské hokejové soutěže by kanadský HDP snížilo o 0,1 procenta. Kratší sezona by pak podle něj znamenala ztrátu 0,05 hrubého domácího produktu.

Pivovar Molson Coors Brewing ve výsledcích za poslední čtvrtletí přičítá výluce NHL pokles zisků o pět procent na kanadském trhu. Šéf společnosti Peter Swinburn dokonce minulý týden prohlásil, že možná bude po lize požadovat náhradu.

Na absenci hokeje doplácí i majitel torontského baru Peter Kilgour, který obvykle v sobotu večer mívá narváno. Lidé v baru se přitom dívají na kdysi nejpopulárnější kanadský televizní pořad Hokejová noc v Kanadě. Letos má smůlu. Na návštěvníky nezabírají ani jeho pokusy s promítáním filmů či tematické televizní večery. "Při minulé výluce se mi alespoň lidi podařilo nalákat na opakování Pobřežní hlídky," stěžuje si Kilgour.

Zájem vzrostl o AHL

Výpadek ligy cítí i stanice Canadian Broadcasting Corp. vysílající Hokejovou noc v Kanadě. Divácká obec pořadu se scvrkla na osminu běžného dvoumilionového publika. Stanice během výluky vysílá reprízy starých zápasů, které si fanoušci vybírají hlasováním na internetu. Naopak konkurenční televize CTV si mne ruce. Sobotní noci vyplnila opakováním epizod komediálního seriálu Teorie velkého třesku a roste jí sledovanost.

Zvyšuje se také zájem o týmy nižší hokejové soutěže AHL. Například na tým Toronto Marlies letos chodí o 30 procent více lidí než loni. Klubu Halifax Mooseheads vzrostla návštěvnost o čtvrtinu. "Neoslavujeme kvůli tomu, že se nehraje NHL, ale snažíme se využít příležitost, dokud tu je," podotkl šéf AHL Dave Andrews. Zároveň ale doufá, že hráči a majitelé klubů NHL se dohodnou co nejdříve.

Výluka NHL začala 15. září. Pokud se majitelé s hráči dohodnou, mohla by zkrácená sezona začít 1. prosince. Zatím ale společnou řeč nalézt nedokázali.

, ČTK