Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert

Vejmelka vychytal Arizoně výhru, útočník Nečas dvakrát asistoval

Brankář Arizony Karel Vejmelka zasahuje v zápase proti Seattlu. foto: AP

Hokejový brankář Karel Vejmelka v NHL zastavil 27 z 28 střel Seattlu a byl vyhlášen druhou hvězdou u výhry Arizony 2:1 po prodloužení. Dařilo se také útočníkovi Martinu Nečasovi, jenž dvakrát asistoval v přestřelce proti Washingtonu. Domácí Capitals nakonec uspěli 7:6 po nájezdech.
  7:34aktualizováno  11:28

Arizona díky obratu ze závěrečných minut odsoudila hokejisty Seattlu již k sedmé prohře v řadě. Vydařeným výkonem se na tom výrazně podílel i český gólman Karel Vejmelka, jenž zastavil 27 z 28 střel týmu Kraken. Na první gól se čekalo až do 48. minuty, kdy hosty poslal do vedení premiérovou trefou v lize mladý bek Ryker Evans.

Češi v NHL

1. Pastrňák - 71z./99b. (44+55)

2. Nečas - 66z./51b. (22+29)

3. Zacha - 67z./47b. (17+30)

4. Hronek - 70z./45b. (5+40)

5. Hertl - 48z./34b. (15+19)

Coyotes zachránila vytouženým vyrovnáním až při hře bez brankáře v čase 58:52 hlavní ofenzivní hvězda týmu Clayton Keller. Následné prodloužení pak rozhodl v 65. minutě talentovaný Dylan Guenther.

„Byl to zvláštní zápas, dlouho se čekalo na první gól. Ten navíc vstřelil soupeř, ale podařil se nám skvělý obrat. Spoluhráči zblokovali straně hodně střel, bylo skoro jako utkání play off,“ hodnotil duel Vejmelka.

Velké střelecké představení si pro diváky připravili hokejisté Washingtonu s Carolinou. V řádné hrací době se oba tábory rozešly po remíze 6:6 a vítěze nakonec určila až pátá série samostatných nájezdů. V nich jako jediný z deseti exekutorů uspěl domácí centr Dylan Strome a ke třem přihrávkám přidal i rozhodující trefu.

Oba týmy měly ve svých řadách autora hattricku. Za Capitals se blýskl Sonny Milano a v dresu Hurricanes řádil elitní centr Sebastian Aho. Ten své třígólové představení završil v 58. minutě, kdy za asistence českého forvarda Martina Nečase (20:23, 0+2, +1, 3 střely) vyrovnával na 6:6.

Jednoznačnou záležitostí pro domácí Colorado byla páteční konfrontace s Columbusem. Favorizovaní Avalanche uspěli hladce 6:1. U tří branek byl finský forvard Mikko Rantanen (2+1), bilanci 1+1 brali obránce Cale Makar a centr Nathan MacKinnon.

Bodování NHL

Posledně jmenovaný druhý muž ligové produktivity, jenž se 119 zápisy přiblížil vedoucímu Kučerovovi z Tampy se 122 body, tak prodloužil své bodové série. Prosadit se dokázal i ve 33. domácím startu Colorada a v součtu s posledními venkovními duely bodoval posedmnácté za sebou.

Domácí sérií již vyrovnal druhý nejlepší výkon historie v držení Waynea Gretzkyho ze sezony 1985/86 v dresu Edmontonu. Slavná „99“ je rovněž držitelem nejdelšího zápisu v počtu bodů z domácích zápasů, když v sezoně 1988/89 bodovala ve 40 duelech před fanoušky Los Angeles Kings.

„Je skvělé trénovat někoho, jako je Nathan. Vnáší do hry nadšení a intenzitu jako nikdo jiný v lize. Tahle skvělá série je výsledkem odhodlání a tvrdé práce. Všichni na střídačce tím žijí,“ řekl trenér Avalanche Jared Bednar.

Výsledky

NHL
23. 3. 2024 3:00
Arizona Coyotes Arizona Coyotes : Seattle Kraken Seattle Kraken 2:1P (0:0, 0:0, 1:1 - 1:0)
Góly:
58:52 Keller (Bjugstad, Schmaltz)
64:12 Guenther (L. Cooley)
Góly:
47:40 R. Evans (McCann, Schwartz)
Sestavy:
Vejmelka (Ingram) – Moser, Durzi, Välimäki, Kesselring, Dermott, J. Brown – Keller (A), Bjugstad, Schmaltz (A) – Crouse (A), L. Cooley, Guenther – Maccelli, McBain, Leonard – Carcone, Kerfoot, O'Brien.
Sestavy:
Daccord (Grubauer) – Dumoulin, Schultz, Oleksiak, Borgen, R. Evans, Larsson – Tolvanen, Beniers, Eberle – Schwartz (A), McCann, Burakovsky – Kartye, Gourde (A), B. Tanev – Tatar, Bjorkstrand, Bellemare.

Rozhodčí: Wes McCauley, Gord Dwyer – CJ Murray, Jonny Murray

NHL
23. 3. 2024 1:00
Dallas Stars Dallas Stars : Pittsburgh Penguins Pittsburgh Penguins 4:2 (1:1, 2:0, 1:1)
Sestavy:
Oettinger (Wedgewood) – Heiskanen, Harley, C. Tanev, Lindell (A), Lundkvist, R. Suter – Pavelski, Hintz, J. Robertson – Seguin (A), Duchene, Marchment – Stankoven, W. Johnston, Benn (C) – Steel, Faksa, Cr. Smith.
Sestavy:
Jarry (45. Nedeljkovic) – Letang (A), M. Pettersson, E. Karlsson, P. Joseph, Ludvig – Rust, Crosby (C), D. O'Connor – Rakell, Malkin (A), Bunting – Puustinen, Eller, R. Smith – Puljujärvi, Acciari, Bemström.

Rozhodčí: Kyle Rehman, Carter Sandlak – Bevan Mills, Brad Kovachik

NHL
23. 3. 2024 2:00
Colorado Avalanche Colorado Avalanche : Columbus Blue Jackets Columbus Blue Jackets 6:1 (1:1, 2:0, 3:0)
Sestavy:
Georgijev (Annunen) – Makar (A), Toews, Manson, Girard, Se. Walker, J. Johnson – Rantanen (A), MacKinnon (A), Ničuškin – Drouin, Mittelstadt, Lehkonen – Parise, Colton, Duhaime – Cogliano, Trenin, Wood.
Sestavy:
Merzļikins (Tarasov) – Severson, Werenski (A), Provorov, Bean, Gudbranson (A), Christiansen – A. Nylander, Jenner (C), J. Gaudreau – Marčenko, Sillinger, Texier – Pyyhtiä, Voronkov, Fix-Wolansky – Meyer, Gaunce, Olivier.

Rozhodčí: F. South, F. StLaurent – R. Gibbons, A. Smith

Počet diváků: 18 117

NHL
23. 3. 2024 0:00
Washington Capitals Washington Capitals : Carolina Hurricanes Carolina Hurricanes 7:6N (1:2, 2:2, 3:2 - 0:0)s.n.1:0