Středa 1. prosince 2021, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Záblesk naděje pro český hokej, účast hráčů z NHL na MS je reálná. Chceme to nejlepší, říká Pešán

Sport

  17:18
Praha - Česká hokejová reprezentace může znovu pomýšlet na účast hráčů z NHL na mistrovství světa 2021. Vychází to alespoň termínově. Základní část NHL skončí 8. května, šampionát v Lotyšsku a stále i v Bělorusku začne 21. května.

Jakub Voráček slaví se spoluhráči svoji branku. foto: ČTK

„Avizované termíny prostor pro start hráčů z NHL otevírají, musíme však počkat na jejich potvrzení a na to, jak se bude na jaře vyvíjet pandemická situace a případná omezení,“ vzkázal hlavní kouč národního týmu Filip Pešán redakci Lidovky.cz.

Jakub Voráček střílí gól, k oslavě spěchá David Musil.
Česko v utkání proti Rusku

Termíny by se už měnit neměly, dohodu na podobě sezony NHL 2020/21 schválily o víkendu jak Rada guvernérů, tak hráčská unie NHLPA. Zámořská soutěž bude mít na programu 56 zápasů mezi 13. lednem a 8. květnem.

Dřív by přitom tento termín prostor nedával, šampionát v roce 2018 začínal 10. května, ten loňský (kvůli pandemii zrušený) byl v plánu od 8. května. Mezinárodní hokejová federace pozdější termín konání mistrovství světa 2021 schválila letos v červnu právě v reakci na pandemii koronaviru a očekávaný pozdější start soutěží.

Prozíravě. Ještě v listopadu přitom byli zástupci Českého hokeje smíření s tím, že mistrovství se obejde bez posil ze zámoří. „Nevidím to reálně,“ řekl za všechny manažer reprezentace Petr Nedvěd. 

V tu dobu NHL stále plánovala odehrát nezkrácenou základní část čítající všech 82 zápasů, tudíž pochyby byly zcela oprávněné. To se změnilo.

„Účast hráčů ze zámoří bych pochopitelně přivítal, protože každý trenér chce mít na mistrovství světa nejlepší hokejisty. Je jen škoda, že jsme některé z nich nemohli vyzkoušet teď při Channel One Cupu,“ řekl nyní Pešán.

Na moskevský turnaj původně nominoval útočníky Filipa Zadinu a Jakuba Lauka i obránce Filipa Hronka s Jakubem Zbořilem, kluby NHL jim to však vzhledem k blížícímu se startu sezony nepovolily.

Bude MS v Bělorusku?

Celé konání mistrovství světa 2021 provází jeden ještě nevyřešený problém. Čím dál častěji přicházejí politické hlasy, aby se turnaj nekonal v Bělorusku. Orodoval za to i ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD), a to kvůli násilně potlačovaným protestům v zemi.

IIHF navíc bedlivě sleduje zdravotní rizika. Prezident Mezinárodní hokejové federace René Fasel měl začátkem prosince jednat o osudu šampionátu přímo s běloruským prezidentem Alexandrem Lukašenkem.

IIHF monitoruje koronavirovou situaci v zemi, kde se má odehrát skupina A i s českou účastí, a podle člena Rady IIHF Petra Břízy existují pochyby nad relevantností faktů, které Bělorusko o covidu předkládá. 

„Vyžádali jsme si zprávy, ty vyjadřují určité velké výhrady, nabízejí skeptický pohled na relevantnost faktů okolo covidu v Bělorusku,“ řekl Bříza.

Faselovi vyšel těsně před odletem za Lukašenkem pozitivní test na covid, takže nikam neletěl. Stále proto není jasné, v jaké formě šampionát proběhne. Skupina B se má odehrát v Lotyšsku.

„Návštěva prezidenta IIHF Reného Fasela v Minsku musela být bohužel odložena a k žádnému dalšímu vývoji zatím nedošlo. Čekáme na výsledky jeho jednání s běloruskými představiteli a na závěry, které z nich vyplynou. Až potom by se případně otázkou zabývala Rada IIHF s národními federacemi včetně výkonného výboru Českého hokeje,“ uvedl mluvčí svazu Zdeněk Zikmund.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Advantage Consulting, s.r.o.
FAKTURANT / FAKTURANTKA (24 - 27.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina
nabízený plat: 24 000 - 27 000 Kč

Mohlo by vás zajímat