Středa 1. prosince 2021, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sport

KOMENTÁŘ: Těžká doba, zvláštní podmínky. Ostřejší kritika není na místě, nechme dvacítku si hlavně zahrát

Česká dvacítka na letišti v Edmontonu. foto: Twitter Hokejový nároďák.

Názor
Praha - O tom, že zbytek světa ujíždí českému hokeji o parník, už bylo napsáno hodně. Největší rozdíly jsou patrné v mládežnických kategoriích, stačí si vzpomenout na loňský světový šampionát juniorů v Ostravě a Třinci. Zatímco loni byla očekávání i kvůli pořadatelství šampionátu velká, letos nelze na český výběr a turnaj celkově klást přemrštěné nároky.
  18:16

Tato sezona je zkrátka jiná, netradiční. A zrovna mladí hokejisté její složitost opravdu pociťují. I vrchol juniorské sezony se musí poprat s přítomností covidu.

Kouč Karel Mlejnek na tréninku hokejové dvacítky v Litoměřicích.
Kouč Karel Mlejnek na tréninku hokejové dvacítky v Litoměřicích.

Nejde jen o přísná opatření a prázdné tribuny. Už před turnajem si virus našel cestu do kabiny Kanaďanů, Švédů a Němců. Naši západní sousedé nesmějí vystrčit paty z pokojů až do čtyřiadvacátého prosince, už o dva dny později přitom vyzvou Finsko.

Českému týmu se nákaza zatím (díkybohu) vyhýbá. I Mlejnkova družina ale musí řešit nepříjemné komplikace. Před šampionátem stihne odehrát jediné přípravné utkání. Ve středu změří síly se Slováky, které v létě třikrát porazila.

Aktuální soupisku české reprezentace tvoří osmadvacet jmen, jistotu dosažení finální nominace ale mají pouze všichni brankáři. Tři hráče z pole pošle trenér Karel Mlejnek domů, další trojice bude v edmontonské bublině čekat na svou šanci, která může, ale také nemusí přijít. 

Bude zajímavé sledovat, jak se realizační tým k jedinému testu před začátkem turnaje postaví. Nastoupí nejsilnější sestava? Nebo dojde k šetření opor a šanci dostanou hlavně ti, kteří se pohybují na hraně nominace?

Někteří hráči přitom potřebují zápasovou praxi jako sůl, hned osm z nich v této sezoně odehrálo deset a méně zápasů. Jak po nich pak lze žádat parádní hokej a dobré výsledky? Tréninkem zkrátka ostré utkání nahradit nelze.

Hned na úvod navíc čekají silní Švédové (v sobotu od 20:00). Těžká zkouška, ale možná je dobře, že přijde tak brzo. Jistá nerozehranost bude znát i na seveřanech, které trápí covidové patálie. Třeba se zrodí nečekaný výsledek.

V malý zázrak se bude doufat i proti USA a Rusku, role favorita čeká Mlejnka a jeho svěřence jen v utkání s Rakouskem.

Hvězdy typu Dacha, Stützleho, Raymonda nebo Askarova v českém týmu prostě nenajdeme. Individuální kvalitu soupeřů je potřeba dorovnat poctivými týmovými výkony, maximálním nasazením a obětavostí. 

Zároveň bude zajímavé sledovat, jak si povede třeba kapitán Jan Myšák, nejlepší Čech na posledním draftu NHL. Ukázat se mohou také dva mimořádně talentovaní obránci ročníku 2003 – brněnský Stanislav Svozil a David Jiříček z Plzně, kteří pravidelně nastupují v extralize.

Při těch všech negativech tu přece jen jedno pozitivum je: letošní šampionát je nesestupový. Nejen Češi si tak mohou šampionát alespoň na ledě užít a využít příležitosti k porovnání svých dovedností s těmi nejlepšími vrstevníky.

Podobný náhled by měli mít i tradičně přísní čeští fanoušci. Možné je totiž tentokrát opravdu cokoliv. Turnaj může skončit propadákem i příjemným překvapením. Kritika během šampionátu ale tentokráte opravdu není namístě. Nechme kluky si po dlouhých měsících v klidu zahrát hokej!

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat