Pátek 22. září 2023, svátek má Darina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zdrcený Hadamczik: Média vytvořila psychózu, kterou přenášela na hráče

Sport

  9:00
PRAHA - Tak přece. Odstupující trenér Alois Hadamczik poprvé od neúspěchu hokejové reprezentace na olympiádě v Soči veřejně ukázal sebereflexi. Při vystoupení v České televizi na sebe vzal odpovědnost za výsledky národního týmu. Část z ní však svalil na média.

Zadumaný trenér Alois Hadamczik foto: MAFRA - Michal Růžička

"Za nominaci si zodpovídáme. Já jsem měl rozhodující slovo, proto nesu největší zodpovědnost a také se k ní hlásím," prohlásil Hadamczik den po své rezignaci během živého vstupu do televizního studia Buly.

Reprezentační kouč, který s českým týmem nepřešel přes olympijské čtvrtfinále a prohrál na turnaji tři zápasy z pěti, ovšem z neúspěchu hokejistů obvinil také média. Hovořil o tlaku, který novináři vytvořili a dokonce o spiknutí vůči své osobě.

"Jsem přesvědčen o tom, že to byl komplot, aby se neuspělo na olympiádě a oni to celé změnili," prohlásil Hadamczik.

Pavelec se do Hadamczika opřel

Ondřej Pavelec zareagoval na výtky kouče Aloise Hadamczika. V deníku Sport prohlásil, že se mu tento styl jednání nelíbí. "Sám vím, jaký jsem odchytal zápas, vím, proč jsem byl po čtvrtém gólu střídaný. Ten zápas se mi nepovedl a vůbec nekličkuju, nebo se nesnažím někomu něco vymluvit," uvedl český gólman o nepovedeném čtvrtfinále s USA. "Štve mě ale, že můj výkon byl uvedený jako jediný důvod, proč jsme neudělali v Soči úspěch,"Vadí mi, že když se udělá neúspěch, trenér dává ruce pryč ve stylu: Já nic, já muzikant," dodal Pavelec, jenž naopak kritizoval trenéra za nedostatečnou přípravu na zápas a jako příklad uvedl oslabení v utkání s Lotyšskem, která si museli hráči po inkasovaném gólu uřídit sami.

"Kdyby nám po zveřejnění nominace dali pokoj a jako jednotný národ český jsme tým podporovali, ať už trenéři, realizační tým i média, dali mužstvu klid a neuspěli jsme, oznámil bych hned, že u národního týmu skončím. Ale jestliže nám nedali klid od první minuty nominace a chtěli se nám do ní vměšovat, říkal jsem si, že na to přece nemají ani právo," uvedl trenér, jemuž vadí, že po lednové nominaci dala média prostor pro vyjádření nenominovaným hráčům včetně obránce Jana Hejdy z Colorada, jenž v deníku MF DNES a Sport kritizoval Hadamczikův koučing na posledním mistrovství světa.

V pondělním rozhovoru pro ostravské Hitrádio Orion označil zhrzený trenér novináře za nýmandy, kteří nemají žádné školy.

"Proč nás tady chce někdo takto špinit a pomlouvat? Kde mají ti lidé nějakou úctu, hodnocení kreditu člověka, který něco dokázal? Myslím, že se nemohou divit, že jim pak řeknu, že jsou nýmandi. Nemyslím tím, že ten člověk nic neumí. Umí psát a dělat rozhovory. Ale když nemá kvalifikaci a zkušenosti v hokeji a hru jen sleduje, je to pro mě pouhý divák," vysvětlil o den později svůj výrok v ČT.

Sdělovacím prostředkům a jejich údajnému účelově vytvořenému tlaku věnoval podstatnou část svého úterního vystoupení. "Musím říct, že média vytvořila psychózu, kterou přenášela na samotné hráče. Ti pak přicházeli z mixzóny a bylo na nich vidět obrovské zklamání, že jim vůbec nikdo nefandí a že se píšou jen samé negativní věci. A to mělo velký dopad na psychiku a výkon mužstva," nastínil Hadamczik svou poněkud zvláštní konstrukci.

Anketa

Souhlasíte s návratem Vladimíra Růžičky na reprezentační střídačku?

ANO 489
NE 186

Tu nepřímo popřel například Jaromír Jágr, nejrespektovanější postava mezi hokejisty. "Atmosféra tam byla dobrá, v tom problém nebyl. Myslím, že jsme hráli i dobře, i když třeba ne tak, aby to stačilo na zlato," řekl americkému deníku Star Ledger.

Hadamczik v závěru své reprezentační kariéry přijal odpovědnost, velkou část z ní ovšem svalil na novináře a část opět adresně na hokejisty, které si vybral - konkrétně na brankáře Ondřeje Pavelce. Což se gólmanovi nelíbilo a z Winnipegu vzkázal, že Hadamczik nemá z hráčů dělat blbce.

Že by trenér uzavřel svou druhou reprezentační štaci, během níž získal dva bronzy na MS, s nadhledem a grácií, se rozhodně říct nedá.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!