3. listopadu 2012 11:16 Lidovky.cz > Sport > Hokej

Zklamání? Hvězdný Chára se zatím hledá

Lev Praha (Zdeno Chára) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lev Praha (Zdeno Chára) | foto: ČTK

PRAHA Je kapitánem všech kapitánů. Vzorem ctnosti a obětavosti. Přesto slovenský obránce Zdeno Chára nezažívá nejšťastnější období. V dresu pražského Lva v Kontinentální hokejové lize vyhrál z deseti zápasů jediný. Dnes ho navíc čeká prestižní duel proti Slovanu Bratislava.

Dvě stě šest centimetrů vysoký obránce zahájil angažmá v jediném českém klubu v KHL začátkem října. Poprvé nastoupil proti Petrohradu a od té doby Lev upletl šňůru osmi porážek v řadě. Ani kapitán Bostonu či slovenské reprezentace nedokázal zastavit propad z čela tabulky až mimo pozice zaručující postup pro play off.

Sám navíc nepodává optimální výkony. „Vše je tu jiné. Od cestování po rytmus zápasů. To jsem ale čekal a snažím se co nejrychleji aklimatizovat a stát se součástí týmu,“ pravil ještě v první polovině října.

Chyběla praxe a odhad

Na širokých evropských kluzištích Chára zatím nemůže příliš uplatnit své přednosti. Tvrdou hru a velké rozpětí. Útočníci totiž mají daleko víc prostoru než v zámoří. „Zpočátku se s tím těžce srovnával. Chyběla mu herní praxe a prostorový odhad. Teď už se ale jeho výkony zvedají,“ řekl LN trenér slovenského národního týmu Vladimír Vůjtek, který při poslední nominaci Cháru vynechal, stejně jako další hráče z NHL.

Přínos vítěze Stanley Cupu 2011 ovšem není jen mezi mantinely. Chára patří v NHL mezi největší osobnosti, vždyť už šest let nosí na dresu „C“. Z jeho zkušeností hodně čerpá i jeho jednadvacetiletý parťák z obranné dvojice Jakub Krejčík. „Pro mě je to úžasné. Bedlivě ho sleduji, můžu se od něho naučit spoustu věcí,“ potěšilo bývalého slávistu.

„Není náhoda, že je kapitán Bostonu. K herním situacím má určitě co říct. I mně často radí,“ dodal talentovaný český bek. Jeho slabších výkonů ve Lvu si už ale všímají i soupeři. Například ve středu chybou při rozehrávce daroval gól Chabarovsku.

I přesto to bylo pro Cháru jediné vítězství v KHL. „Má problémy, když se okolo něj rychle bruslí a dávají se puky za něj, menší hráče tolik nestíhá. Je to nejlepší hráč NHL, ale má problémy na širokém kluzišti,“ všiml si Jakub Petružálek.

Pro Cháru bude střetnutí proti slovenskému soupeři jistě emotivní. Nastoupí proti několika spoluhráčům z reprezentace, navíc před beznadějně vyprodanou arénou.

Na přátelské vztahy ovšem bude muset zapomenout. Lev se utápí v krizi a nutně potřebuje každý bod. Porazit Slovan ve „federálním“ derby by znamenalo úspěšný krok k lepším zítřkům.

Advantage Consulting, s.r.o.
MATERIAL PLANNER

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 37 000 - 37 000 Kč