23. února 2014 7:00 Lidovky.cz > Sport > Olympiáda v Soči 2014

Komunista Zjuganov pózoval v Soči se sovětskou vlajkou

V hořní řadě uprostřed je Gennadi Zjuganov. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V hořní řadě uprostřed je Gennadi Zjuganov. | foto: ČTK/AP

SOČI/PRAHA Ruský šéf komunistické strany Gennadij Zjuganov porušil na olympiádě v Soči jedno z přísných pravidel. Přímý účastník několika prezidentských voleb rozvinul na tribuně po pátečním závodě v short tracku sovětskou vlajku.

V Soči je během ostře sledované události zakázáno zobrazovat jakýkoliv předmět, který by mohl být vnímán jako druh demonstrace, propagandy či politického zaměření. Kvůli obavám z extremismu musí být dokonce všechny cizojazyčné transparenty opatřeny ověřeným ruským překladem.

Gennadij Zjuganov si ale s předpisy evidentně hlavu nelámal. Stalinův obdivovatel byl pod střechou haly Iceberg, kde bojují o medaile rychlobruslaři na krátké dráze a krasobruslaři, zachycený mezi skupinou pěti lidí s vlajkou bývalého Sovětského svazu.

K incidentu došlo při závěrečném ceremoniálu. Pořadatelé údajně zakročili až po deseti minutách, ale partu mužů k sundáni vlajky nedonutili. Problém nakonec vyřešili jednoduše - před červený prapor se srpem a kladivem se postavili, aby ho alespoň částečně zakryli.

Podobný případ pamatuje také švédská ochranka, která během květnového šampionátu vyvedla z haly Globen fanoušky, kteří měli starou vlajku Běloruska zakázanou nedemokratickým režimem prezidenta Alexandra Lukašenka.

Lukáš Šonský

Autor

Lukáš Šonskýlukas.sonsky@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz