5. září 2014 14:00 Lidovky.cz > Sport > Názory

TIME OUT LN: Konec ošklivé tradice. Berdych prolomil osud prvních kol

Je to tam! Na snímku Tomáš Berdych. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Je to tam! Na snímku Tomáš Berdych. | foto: ČTK/AP

PRAHA Po Wimbledonu 2010 se tenista Tomáš Berdych dostal do elitní desítky žebříčku a od té doby se z ní nehnul. To je úctyhodná výkonnost. Až do letoška se však držel jedné nemilé tradice, která k hráči top ten tak úplně nesedí. Pokaždé totiž vypadl na jednom z grandslamů v sezoně už v prvním kole. 2013 – Roland Garros. 2012 – Wimbledon. 2011 – Roland Garros. 2010 – US Open.

Letos se však konečně prokletí prvních kol zbavil. A nejen to: Berdychův rok 2014 je na grandslamech zatím nejvyrovnanějším ze všech. Na Australian Open byl v semifinále, na Roland Garros mezi nejlepšími osmi. Pouze ve Wimbledonu vypadl už ve třetím kole, nyní však na US Open zase postoupil do čtvrtfinále.

Smázl nebezpečného mladíka Thiema i veterána Hewitta. Poradil si v náročné bitvě se slovenským drzounem Kližanem.
A teď doufá, že jeho cesta neskončí stejně jako ve Wimbledonu na Čiličovi, který bude jeho čtvrtfinálovým soupeřem.

Nemusela by–Chorvat má letos slušnou formu, ale porazit se dá, však to Berdych už pětkrát dokázal. A nepřekonatelným soupeřem není ani Federer, který by zřejmě číhal v semifinále.

Při neúčasti zraněného Nadala, s nímž se Berdych dlouhodobě trápí, má česká jednička ideální příležitost svůj povedený grandslamový rok ještě vylepšit.