20. března 2008 11:17 Lidovky.cz > Sport > Názory

Čeští lyžaři: chudí premianti

Lukáš Bauer. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lukáš Bauer. | foto: ČTK

PRAHA  Od první lyžařské sezony po odchodu Kateřiny Neumannové nikdo nic velkého neočekával. Jenže čeští lyžaři zářili.

Lukáš Bauer jako první běžec na lyžích získal velký glóbus pro celkového vítěze Světového poháru a navíc za sebou vytáhl Koukala a Jakše, skikrosař Tomáš Kraus vyhrál svoji disciplínu jak v SP, tak v americké profisérii, boulařka Sudová skončila druhá, slalomářka Šárka Záhrobská sahala po triumfu v SP a opět se zlepšila v rychlejších disciplínách, její mužský kolega Ondřej Bank se jako první Čech po 25 letech dostal na stupně vítězů ve Světovém poháru a navrch biatlonista Michal Šlesingr vyhrál závěrečný závod SP.

Co se týče výsledků, tak Češi patří ke světové špičce, konkurují Rakušanům, Norům, Francouzům nebo Američanům. Přitom co se týče podmínek, tak se čeští reprezentanti se svými největšími soupeři nemohou rovnat. „V ekonomickém zázemí určitě ne,“ souhlasí šéf lyžařského svazu Lukáš Sobotka, pod nějž spadají všichni jmenovaní sportovci kromě biatlonisty Šlesingra. „Jen norský úsek běžeckého lyžování má stejný rozpočet jako náš celý svaz,“ porovnává svazový sekretář Norbert Pelc.

Přesto se podle obou funkcionářů situace v českém lyžování zlepšuje a o budoucnost nemají obavy. „Je vidět, že i lyžování se dá špičkově dělat v našich podmínkách,“ říká Sobotka.

Děti láká adrenalin a běžky
Zatímco ostatní lyžařské velmoci sázejí spíše na přípravu v rámci reprezentací, úspěšní čeští lyžaři se většinou obklopují vlastními minitýmy. A podobným směrem se v oblasti financování vydal i svaz, který zavrhl možnost získat jednoho generálního sponzora pro všechny lyžaře.

„To je hudba minulosti. Rozdělili jsme balíčky na jednotlivé úseky a dohromady to dává stejně peněz jako od jednoho velkého partnera,“ tvrdí Pelc.

Lyžování je navíc v české kotlině populární. „Roste členská základna. Obrovsky jde nahoru snowboard a akrobatické lyžování čili spíše adrenalinové sporty. Ale pod vlivem Lukáše Bauera přihlašují rodiče děti i na běžky,“ libuje si Pelc.

Podporu snowboardingu včera navíc podtrhla Šárka Pančuchová, která se stala juniorskou mistryní světa v disciplíně big air...

Pro příští sezonu ale hodlá svaz před MS v Liberci přidat spíše skokanům, běžcům a sdruženářům. „Dostanou zelenou, dostanou přidáno,“ říká Sobotka.

Martin Prachař

Autor

Martin Prachařmartin.prachar@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!