18. dubna 2019 17:55 Lidovky.cz > Sport > Názory

KOMENTÁŘ: Jak se proboxovat k íránskému zatykači za nenošení hidžábu

Boxerka Sadaf Khademová se domů nějakou dobu nevrátí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Boxerka Sadaf Khademová se domů nějakou dobu nevrátí. | foto: Reuters

PRAHA Velkou dávku odvahy ukázala Sadaf Chádemová, čtyřiadvacetiletá boxerka íránského původu. Na francouzské půdě se totiž utkala s místní bojovnicí, a přitom na sobě neměla hidžáb, kterým Írán podmiňuje starty svých sportovkyň. „Chci ukázat cestu dalším íránským ženám, aby mohly také okusit tento sport,“ prohlásila Chádemová.

Jenže svou osobní statečností si doma pěkně zavařila, neboť íránské úřady promptně zareagovaly a na boxerku, stejně jako na jejího trenéra, vydaly zatykač. Čtyřiadvacetileté zápasnici nebyl platný ani výsledek, protože proti Francouzce zvítězila.

Zatykač může Íránu samotnému uškodit hlavně v případě, že bude na příštích olympijských hrách opravdu figurovat box. Pokud ano, tak si mohou v Teheránu Chádemovou rovnou odškrtnout, protože místní režim nejspíš bude chtít reprezentovat jen těžko.

Navíc jak už Chádemová řekla, chce ukázat cestu dalším íránským ženám. A v těch určitě nebudou vzrůstat sympatie vůči místní vládě, když bude perzekuovat jejich idol.

Jan Krejcar

Autor

Jan Krejcarjan.krejcar@lidovky.czČlánky