28. listopadu 2014 6:00 Lidovky.cz > Sport > Názory

TIME OUT LN: Japonská dvojakost. Co je komu do jejich ligy?

Momentka z utkání japonské BJ League. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Momentka z utkání japonské BJ League. | foto: japantimes.co

PRAHA Japonsko je známo jako technologická a ekonomická velmoc. Ale také jakýmsi řízeným chaosem – kdo viděl některou z bizarních japonských televizních soutěží, chápe. A chaos má i v basketbalu.

V zemí existují dvě špičkové ligy – National Basketball League (NBL) a BJ League. První jmenovaná má 13 týmů a hraje se v ní podle mezinárodních pravidel, ta druhá hned 22 klubů a je jakousi kopií americké NBA včetně pravidel.

Země, která bude v roce 2020 hostit olympijské hry, dosud existenci dvou soutěží nijak zásadně neřešila. Jenže ve středu Mezinárodní basketbalová federace (FIBA) suspendovala na neurčito jejich národní asociaci (JBA). Reprezentační výběry Japonska se za těchto okolností nesmějí účastnit žádných mezinárodních soutěží.

Tohle rozhodnutí ale vyvolává otazníky. Co je vlastně FIBA do toho, že mají dvě ligy? Vždyť americká NBA si také hraje podle svého a žádný bafuňář z Evropy si to nedovolí kritizovat...

Vojtěch Gibiš

Autor

Vojtěch Gibišvojtech.gibis@lidovky.czČlánky