Sobota 27. února 2021svátek má Alexandr 7 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Názory

Juniorský neúspěch obnažil potíže vedení českého hokeje. Už dlouhá léta je bez jakékoliv vize

Zklamaní čeští fanoušci. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zklamaní čeští fanoušci. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

OSTRAVA Světový šampionát juniorů v Ostravě a Třinci vyvolal u fanoušků velký zájem. Nelichotivý výsledek českých hokejistů rozvířily debatu, zodpovědní lidé v tuzemském hokeji z toho však radost nemají.

Prohra juniorů 0:5 ve čtvrtfinále a především obrovský rozdíl v herní kvalitě oproti soupeři ze Švédska podpořily obavy z budoucnosti u nás tak oblíbeného sportu. 

Namístě jsou četné dotazy jak to, že nejlepší hokejový národ z před dvou dekád se v celosvětovém měřítku oproti ostatním velmocím tak herně propadl.

Patnáct let čekají čeští junioři na medaili z MS, což je nejvíce v historii. Osm let pak cenný kov chybí i ze seniorského šampionátu – to je rovněž historicky nejdelší půst.

Bohužel se zdá, že minimálně junioři budou čekat ještě déle, protože za mladíky z Kanady, USA, Finska, Švédska, Ruska či Švýcarska zaostávají i mladší ročníky, na což upozornil i současný kouč neúspěšné dvacítky Václav Varaďa.

Ano, on i zdejší vedoucí funkcionáři si mohou dělat alibi ve zraněních útočných tahounů Lauka a Jeníka. 

Fanoušci si zase mohou říkat, zda Varaďa neměl zvolit jinou nominaci, případně jestli vůbec měl být na šampionátu jako hlavní kouč, když paralelně vede extraligového šampiona z Třince. 

Šéf ČSLH Tomáš Král totiž po loňském vyřazení ve čtvrtfinále Varaďovi vzkázal, že si musí vybrat, který z týmu chce trénovat.

Frustrace fanoušků však míří právě ke Královi, jemuž vyčítají, že není schopen už řadu let předvést veřejnosti svou vizi, jak vyvést český hokej z krize. 

Prezident hokejového svazu Tomáš Král.

Prezident hokejového svazu Tomáš Král.

Naopak svazové vedení rok co rok mění koncepci, takže se stávají takové bizarnosti, že jeden rok se nejvyšší juniorská soutěž rozšiřuje na 24 klubů, o rok později se zase uměle snižuje na 18 celků, kvůli čemuž český hokej čelí žalobám. 

A tak veřejnost obviňuje Krále a spol. z amatérismu.

Tím, že vedení svazu nedokáže zrealizovat své plány, je i ponechání Varadi na juniorské reprezentační střídačce. 

Korunu všemu pak Král nasadil tím, že šéftrenérem zvolil v létě bývalého kouče Liberce Filipa Pešána, z něhož udělal i manažera juniorů a po květnovém seniorském šampionátu také kouče A-týmu. 

Přitom Pešán zastává zároveň i čtvrtou roli – sportovního ředitele v Liberci.

Nikdo se pak nemůže divit, že je o hokejisty vycházející z tohoto prostředí čím dál menší zájem v NHL, o české trenéry pak mimo extraligu zájem není nikde. 

Tomáš Dajčar (vlevo) a Martin Haš bojují o puk s Nilsem Hoglanderem.
Vojtěch Strondala (12) slaví gól s Michalem Teplým (11), Jaromírem Pytlíkem...

Vždyť za posledních pět let bylo draftováno v NHL jen 43 Čechů, což je třikrát méně než Švédů. Naopak boom zažívají třeba Němci.

Českým juniorům nelze upřít, že se díky vynikajícímu publiku vyhecovali k bojovným výkonům. Herní, tvůrčí a taktickou kvalitou však zjevně zaostávali. 

A kdyby v prvním zápase překvapivě nezaskočili favorizované Rusy, budou hájit přítomnost v elitní skupině jen v zápasech o udržení.

Snad se někomu brzy podaří smutný trend v českém hokeji zastavit. Když ale hokejové kluby nebudou dávat mladým hráčům šanci, nic se nezlepší.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...