Pátek 7. května 2021svátek má Stanislav 11 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Názory

KOMENTÁŘ: Ropné peníze proti fotbalové tradici. Viceprezident FIFA se podbízí bohatým šejkům

Victor Montagliani. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Victor Montagliani. | foto: ČTK

Praha Se čtyřmi miliardami fanoušků je fotbal nejpopulárnějším sportem světa. Jeho kořeny lze vystopovat v Anglii, odkud se dostal i na starý kontinent. Zde se drží už pár desítek let zavedené zvyklosti, například formát ligových soutěží podzim–zima, na což se postupně navázaly také pohárové soutěže.

S ohledem na pandemii koronaviru a plánované mistrovství světa v Kataru za dva roky by se ale tyto obyčeje ve většině evropských zemí mohly výrazně proměnit.

Viceprezident Mezinárodní fotbalové federace FIFA Victor Montagliani totiž navrhl, aby se nyní změnil tento formát na jaro–podzim.

„V Americe se hraje podle kalendářního roku. Takové řešení by pravděpodobně mohlo být použito i v Evropě a Africe. Tento nápad by se neměl hned zamítnout, může to být řešení pro následující dvě sezony a zimní mistrovství světa. Už jsme začali přemýšlet o tom, jak poskládat nový kalendář od roku 2024. Kvůli současné krizi potřebujeme okamžité odpovědi,“ tvrdí čtyřiapadesátiletý Kanaďan.

Victor Montagliani.
Saúdskoarabský korunní princ Mohammed bin Salman, prezident FIFA Gianni...

S podobným návrhem přišel před sedmi lety v současnosti výkonný ředitel Bayernu Mnichov Karl-Heinz Rummenigge, ten se obával o zdravotní stav hráčů a špatné podmínky pro fanoušky.

Tehdy ale se svými názory nepochodil.

Klimatické změny

S ohledem na současné změny klimatu jsou časná léta a také červenec a srpen ve většině Evropy extrémně horké, v tomto období tak často bývají zápasy startujících sezon přerušovány kvůli občerstvení, aby se předešlo zdravotním obtížím.

Všechny moderní ligy mají navíc jako jedno z hlavních kritérií vlastnit vyhřívaný trávník, ve velké části případů mají fanoušci i zateplené sedačky.

Slova viceprezidenta FIFA tak vyznívají pro fanoušky jako další podbízivý krok získat co největší obnos peněz od arabských šejků. Co tedy očekávat po MS v Kataru, které se bude konat na přelomu listopadu a prosince. Světový šampionát v pouštních dunách?

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...