Neděle 24. ledna 2021svátek má Milena 2 °C sněžení Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Názory

KOMENTÁŘ: Virus zbrzdí megalomanii, olympiáda by zase mohla být o sportovním duchu

Olympijské hry v Tokiu budou o rok později | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Olympijské hry v Tokiu budou o rok později | foto: Reuters

Praha Když v březnu japonští pořadatelé a Mezinárodní olympijský výbor kvůli koronavirové oznámili přeložení termínu letních her v Tokiu na příští léto, většina lidí věřila, že jde pouze o roční odklad. Už dva měsíce poté se však ukazuje, že to taková samozřejmost nebude.

„Nikdo vám v tomto okamžiku nemůže dát spolehlivou odpověď na otázku, jak bude svět v červenci 2021 vypadat. Je příliš brzy na to, spekulovat o různých scénářích a o tom, co bude potřeba k tomu, abychom v době her zajistili bezpečné prostředí pro všechny účastníky,“ uvedl například šéf olympijského hnutí Thomas Bach.

Olympijské hry v Tokiu budou o rok později
Olympijské hry v Tokiu budou o rok později

Zatím hodně skeptičtí jsou zdravotníci. Ani těm japonským se nezdá, že by se největší sportovní akce mohla uskutečnit, pokud ještě nebude nalezena efektivní vakcína na koronavirus. A k tomu je ještě daleko.

„Doufáme, že Tokio bude místem, kde se setká lidstvo po triumfu nad covid-19. Je to v našich rukou, ale nebude to jednoduché. Pokud uděláme maximum, především co se týče jednoty a globální solidarity, myslím, že se to může stát,“ říká opatrně také generální ředitel Světové zdravotnické organizace Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Jisté však je, že se bude muset šetřit. Odklad podle původních odhadů má způsobit navýšení rozpočtu ve výši 12 miliard dolarů o polovinu původní částky. Přestože pořadatelé stále nejsou s vyčíslováním ztrát hotovi, ředitel organizačního výboru Toširo Muto naznačil, že se náklady musí osekat takřka na všech frontách.

„Musíme si položit otázku, jaké záležitosti jsou při hrách základní a nepostradatelné,“ prohlásil Muto na videokonferenci ve shodě s prezidentem MOV Bachem, který už dřív přislíbil rozsáhlou finanční pomoc sportům a federacím, které prakticky žijí z účasti na olympiádě.

Nemuselo by to ale být na škodu, když po megalomanských podnicích, jak se hry v posledních dvou dekádách většinou prezentovaly, bude olympiáda opět především o sportovních výkonech, duchu fair-play a oslavě zdravého životního stylu.

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Velký horoskop pro rok 2021: Čeká nás klidnější rok, který poodhalí budoucnost

Ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po výjimečném roce 2020, kdy se na nebi setkali všichni velcí astrologičtí hráči jako Pluto, Saturn a Jupiter ve...

Advantage Consulting, s.r.o.
PROJEKTANT VE STROJÍRENSTVÍ (38-43.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 38 000 - 43 000 Kč