Neděle 22. května 2022, svátek má Emil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sport

KUBÁNEK: Fanoušci versus školáci? Zbytečný svár v rozvolňování, vždyť jde o neporovnatelná prostředí

Fanoušci ve Vítkovicích na zápasu Ostrava - Brno foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Ministerstvo zdravotnictví minulý týden povolilo návrat části fanoušků na fotbalové stadiony. O uplynulém víkendu tak vedle partnerů klubu, novinářů a pořadatelů mohli přijít na zápas také permanentkáři, a to v počtu, aby dohromady zaplnili maximálně deset procent z kapacity.
  12:13

Ministr Petr Arenberger upozornil, že jde o pilotní projekt, nikoliv o rozvolňování. Už předtím dostaly podobnou výjimku hokejové kluby ve finále extraligy a baráži.

Příznivci uvítali, že jim drahé sezonní vstupenky po sedmiměsíčním půstu přece jen ještě k něčemu budou, a hráči si zase konečně nepřipadali jako při přáteláku.

Diváci na zápase Opava - Bohemians 1905
Ondřej Kúdela háže dres fanouškům při děkovačce.

Velkou část společnosti to však popudilo: jak je možné pustit fanoušky na stadiony, když přitom většina dětí a dospívajících stále nemůže chodit do školy?

Je fér podotknout, že podobně to vidí i kouč Bohemians Luděk Klusáček. „Jako profesionální fotbalový trenér jsem nadšený, že na fotbal mohou diváci. Na druhou stranu jako rodič a normální člověk jsem úplně znechucen, že v dnešní době, kdy nemohou děti chodit do školy, normální lidi padají na hubu a nemůžou pracovat, udělá vláda takovéhle kroky. Pro mě úplně skandální,“ řekl po sobotním utkání v Opavě.

Tato skoro až hysterie ovšem není namístě. Srovnávat rozvolňování (i když ministr Arenberger to tak v případě fotbalu oficiálně nenazývá) v těchto dvou prostředích je míchání jablek s hruškami a zbytečně se staví proti sobě.

V rozlehlém hledišti na vzduchu je jen pár stovek negativně testovaných lidí, kteří mají nařízeny respirátory a rozestupy. Přestože někteří diváci si roušky sundávali nebo se shlukovali v malých skupinkách, jde o dvouhodinovou záležitost jednou za dva týdny.

Slavia s předstihem slaví mistrovský hattrick. K definitivě sešívaným pomohl Liberec, který remizoval se Spartou

Naproti tomu každodenní velký těžko uhlídatelný kolektiv v uzavřeném prostoru školní třídy je z hygienického hlediska něco úplně jiného.

Společné mají snad jen rizikové cestování v MHD.

Doufám, že se účinky všech opatření pečlivě vyhodnocují, abychom na sklonku léta, až bude třeba hrozit další vlna, o chování koronaviru věděli mnohem víc a uměli situaci řešit. Tentokrát už opravdu efektivně, a ne to zkoušet na náhodu.

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Nohy v teple a suché prádlo: Otestujte s námi odolný sušák od Viledy
Nohy v teple a suché prádlo: Otestujte s námi odolný sušák od Viledy

Nemáte doma sušičku a trápíte se po každém praní se svým starým sušákem? Získejte jeden od Viledy. Právě na něm snadno usušíte ložní prádlo i...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat