10. dubna 2008 11:26 Lidovky.cz > Sport > Názory

Liverpool hraje srdcem

Liverpool má ve svém středu ostrostřelce Torrese.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Liverpool má ve svém středu ostrostřelce Torrese. | foto: AFP

LIVERPOOL/PRAHA Fotbalisté FC Liverpool útočí na další historický triumf. "Reds“ mají nakročeno k zisku již šesté trofeje pro klubového krále Evropy. Při jejich současné formě v evropských pohárech to nezní jako nereálná ambice.


 Po úterním postupu do semifinále Ligy mistrů přes londýnský Arsenal čeká svěřence Rafaela Beníteze boj o účast v třetím finále této soutěže za poslední čtyři roky.


Paradoxem však je, že v Premier League Liverpool vůbec nepůsobí jako klub, který pravidelně straší nejsilnější týmy starého kontinentu. Na ligový titul čeká od roku 1990 a letos bojuje jen o čtvrté místo, které mu zajistí účast v Lize mistrů i pro další sezonu. Čím to, že výkony Liverpoolu jsou na domácí a evropské scéně natolik odlišné? "Styl zápasů Ligy mistrů jim vyhovuje víc,“ míní bývalý záložník klubu Vladimír Šmicer, který byl u památného finálového triumfu Liverpoolu před třemi lety.


"Dokážou se na program pohárových utkání dobře připravit a věří si na domácím hřišti, kde jsou nesmírně silní. Víc než fotbalovostí ale přehrávají soupeře srdcem. Týmové pojetí hry přináší Liverpoolu úspěchy v Lize mistrů, ale v domácí lize to bohužel nestačí,“ zmiňuje rozdíl současný fotbalista Slavie.


Liverpool má sice ve sbírce osmnáct ligových prvenství, což je zatím nejvíc ze všech anglických týmů, ale se šestnácti tituly se na něj už dotahuje Manchester United. "V lize se Liverpoolu daří proti soupeřům z horní části tabulky, ale často ztrácí body v zápasech se slabšími mužstvy. Něco jako když jsme teď se Slavií nevyhráli v Plzni,“ nalezl Šmicer českou souvislost. Jak by se mohla zlepšit odolnost Liverpoolu v anglických podmínkách? "Možná by to chtělo víc kvalitních hráčů do zálohy, kteří by přispěli kreativní hrou.“
Ke čtyřem trofejím z Poháru mistrů evropských zemí přidal Liverpool jeden pohár pro šampiona Ligy mistrů a zůstává historicky nejúspěšnějším anglickým klubem v evropských pohárech. Manchester United a Nottingham Forest kralovaly dvakrát, Aston Villa jednou.


Podle Šmicra vězí úspěch také v tom, že Liverpool umí jít svému štěstí naproti. "Když Arsenal vyrovnal na 2:2, vypadalo to, že Liverpool v soutěži skončil. Hráči ale bojovali dál a dokázali vykoledovat penaltu,“ vracel se k senzačnímu vítězství domácích 4:2 v odvetném čtvrtfinále na Anfield Road. Štěstí stálo při Liverpoolu i v prvním zápase, když rozhodčí neposoudil zákrok na záložníka Arsenalu Hleba jako penaltový a tým Španěla Beníteze si z Emirates Stadium odvezl nadějnou remízu 1:1.

"A na domácím hřišti Liverpoolu pak samozřejmě hrají velkou roli fanoušci,“ upozorňuje Šmicer. "Diváci vědí, jaký výsledek je třeba uhrát, a snaží se k tomu mužstvo dotlačit. Evropské noci mají na Anfieldu prostě neuvěřitelné kouzlo.“

České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší
České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?