Úterý 29. listopadu 2022, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Muž bez úspěchů. Bude Jandač u reprezentace někomu chybět?

Sport

  6:00
Bylo by špatné dělat účet bez vrchního, respektive ještě před tím, než načepuje poslední pivo. Zmíněným vrchním je v tomto případě hokejový trenér Josef Jandač, který včera uvedl, že po blížícím se mistrovství světa v Dánsku skončí u národního týmu a převezme celek Metallurgu Magnitogorsk v Kontinentální lize. Ale...

Josef Jandač. foto:  Michal Šula, MAFRA

Jandač u nároďáku končí. Po šampionátu převezme Metallurg Magnitogorsk

Muž, jenž přivedl do nejvyšší soutěže Liberec, poté i České Budějovice a v roce 2010 byl jako reprezentační asistent Vladimíra Růžičky u senzačního titulu mistrů světa, zaznamenal jako hlavní kouč největší úspěch v roce 2016, kdy dovedl Spartu do extraligového finále.

Mimo domácí scénu mu však nebylo přáno. Nejprve neuspěl v KHL jako trenér Lva Praha, kdy byl od týmu odvolán dva měsíce po startu sezony. 

A výrazného výsledku, natož úspěchu nedocílil ani jako trenér národního mužstva, jehož se ujal v roce 2016 jako nástupce Vladimíra Vůjtka.

Pravda, v reprezentaci dostal hned na úvod dost těžký úkol, sestavit mužstvo pro Světový pohár v témže roce. Po porážkách s Kanadou a týmem Evropy však Češi vypadli hned v základní skupině.

Prohrou s Ruskem si zase zavřeli medailové brány ve čtvrtfinále na mistrovství světa.

Trenér české hokejové reprezentace Josef Jandač.

Ani na třetí pokus český tým pod Jandačem některý z cenných kovů nezískal. A to přesto, že na únorových olympijských hrách v Pchjongčchangu postoupil do semifinále. Tam však opět prohrál s Ruskem a v duelu o bronz podlehl Kanadě. 

Ano, Jandač ještě může složit poslední reparát nyní v Dánsku a pokud by Češi získali medaili, jeho mise by skončila úspěšně. 

Dosud to však vypadalo, že v klíčových zápasech na střídačce spíš tápal, nevyšel mu ani experiment s trenérským kvartetem, kdy si přibral tři asistenty. Ani spolu povadlou reprezentaci výrazně dál neposunuli.

Svalovat vinu za současné neúspěchy jen na Jandače by ale bylo krátkozraké. Je třeba se ptát, proč u reprezentace nezůstal po svěžím a nadějí naplňujícím MS 2016 mnohem zkušenější Vladimír Vůjtek. 

Proč svazové vedení tehdy neponechalo příležitost trenérovi, jenž už něco vyhrál. Nabízela se jména i dalších úspěšných matadorů Miloše Říhy či Václava Sýkory, případně koučů nové vlny Rostislava Vlacha a Filipa Pešána.

Josef Jandač udílí pokyny na české střídačce v semifinále ZOH 2018 proti...
Trenéři Josef Jandač a Václav Prospal na české střídačce.

Na posledním Jandačově turnaji však přece jen může dojít k mezníku, který by národní tým při generační obměně potřeboval. 

O nominaci hrají velmi talentovaní mladíci Martin Nečas, Filip Zadina a Filip Chytil, které možná čeká první velký seniorský turnaj. 

A pokud skutečně v Dánsku všichni tři teenageři nastoupí a uspějí, může se Jandač pyšnit tím, že to byl právě on, kdo se nebál dát jim šanci.

Podobně jako když v roce 1990 na MS zazářila kompletní lajna juniorů ve složení Jaromír Jágr – Robert Reichel – Robert Holík, kteří poté patřili mezi nejlepší hokejisty na světě a strůjce českých titulů.

Ať se dětem lépe dýchá. Proč vyrazit do Dětské léčebny Cvikov
Ať se dětem lépe dýchá. Proč vyrazit do Dětské léčebny Cvikov

Respirační onemocnění postihne čas od času každé dítě. Někdy ale může i banální onemocnění vést k nepříjemným chronickým stavům. Blíží se podzim a...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat