Čtvrtek 23. května 2024, svátek má Vladimír
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Nestejný metr MOV

Sport

  12:28
PRAHA - Mezinárodní olympijský výbor nikdy příliš nestrkal nos do toho, jak si ve které zemi organizují své záležitosti. Vlády byly vždy jeho nejlepšími kamarády – hlavně nedemokratické vlády, které měly zálibu v olympiádách v podstatě z podobných důvodů, z jakých si podnikatelé pochybné pověsti rádi kupují fotbalové kluby.

Šéf MOV v protestech proti konání Her v Pekingu problém nevidí. foto: AFP

Proto působilo krajně nevěrohodně, když Mezinárodní olympijský výbor minulý týden vyloučil z účasti v Pekingu Irák – prý kvůli tomu, že vláda zasahovala do činnosti tamního olympijského výboru. Něco takového se totiž v minulosti přihodilo jen apartheidové Jižní Africe a Afghánistánu ovládanému Talibanem.

Všechny ostatní olympijské výbory byly pro MOV dostatečně nezávislé, samozřejmě včetně těch komunistických. Třeba toho našeho, jehož poslední předsedové Antonín Himl a Jindřich Poledník byli shodou okolností zároveň členy ÚV KSČ. A především jim nevadil irácký olympijský výbor řízený Saddámovým synem Udajem, který měl ve zvyku mučit sportovce. Proč teď najednou neprojde právě Irák kritérii, která splní i Severní Korea nebo Zimbabwe?

Jedno vysvětlení se nabízí: z iráckého výboru byli odstraněni právě lidé, kteří tam přežívali ještě z Udajovy éry. Že by patricijové z MOV nechtěli dát dopustit na staré kamarády?

Autoři: ,

Luxusní apartmány přímo u moře v atraktivní lokalitě
Luxusní apartmány přímo u moře v atraktivní lokalitě

25.723480, 55.839643, Mina Al Arab, Ras Al Khaimah, Spojené arabské emiráty
4 648 200 Kč