Úterý 6. června 2023, svátek má Norbert
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nestejný metr MOV

Sport

  12:28
PRAHA - Mezinárodní olympijský výbor nikdy příliš nestrkal nos do toho, jak si ve které zemi organizují své záležitosti. Vlády byly vždy jeho nejlepšími kamarády – hlavně nedemokratické vlády, které měly zálibu v olympiádách v podstatě z podobných důvodů, z jakých si podnikatelé pochybné pověsti rádi kupují fotbalové kluby.

Šéf MOV v protestech proti konání Her v Pekingu problém nevidí. foto: AFP

Proto působilo krajně nevěrohodně, když Mezinárodní olympijský výbor minulý týden vyloučil z účasti v Pekingu Irák – prý kvůli tomu, že vláda zasahovala do činnosti tamního olympijského výboru. Něco takového se totiž v minulosti přihodilo jen apartheidové Jižní Africe a Afghánistánu ovládanému Talibanem.

Všechny ostatní olympijské výbory byly pro MOV dostatečně nezávislé, samozřejmě včetně těch komunistických. Třeba toho našeho, jehož poslední předsedové Antonín Himl a Jindřich Poledník byli shodou okolností zároveň členy ÚV KSČ. A především jim nevadil irácký olympijský výbor řízený Saddámovým synem Udajem, který měl ve zvyku mučit sportovce. Proč teď najednou neprojde právě Irák kritérii, která splní i Severní Korea nebo Zimbabwe?

Jedno vysvětlení se nabízí: z iráckého výboru byli odstraněni právě lidé, kteří tam přežívali ještě z Udajovy éry. Že by patricijové z MOV nechtěli dát dopustit na staré kamarády?

Autoři: ,

BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna
BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna

Potřebujete posílit pánevní dno, ale nemáte čas na aktivní cvičení? Značka BOOM představila Pulzační a vibrační kuličky, které aktivně posilují...