Pondělí 14. června 2021svátek má Roland 22 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Názory

Proč je ladnost a vstřícnost Koukalové víc než zlata suverénky Dahlmeierové

Němka Laura Dahlmeierová je úspěšnější na trati, celkově však vyhrává u fanoušků Gabriela Koukalová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Němka Laura Dahlmeierová je úspěšnější na trati, celkově však vyhrává u fanoušků Gabriela Koukalová. | foto: Český biatlon - Petr Slavík

Sami Němci o Gabriele Koukalové říkají, že už dávno přerostla svůj sport a že je českým ženským Jágrem. Je hegemonem stejně jako dříve Magdalena Neunerová, která také vyhrávala a jako nadstavbu přidávala ženskou jemnost a vstřícnost. Protipólem oběma závodnicím je Laura Dahlmeierová, s pěti zlaty a jedním stříbrem z MS v Hochfilzenu, rekordmanka v hodnotě medailí z jednoho šampionátu. Přírodní žena sbírala zlaté jak na běžícím páse, přesto se v biatlonovém světě víc mluví o „Gabi“.

O rozhovor s ní stály zástupy novinářů a televizních reportérů. Český tým musel kvůli náročnému programu Gábiny na šampionátu několik z nich odmítnout. Tak jako odmítl několik firem, které chtěly, aby Koukalová propagovala jejich výrobky.

Především ona se postarala o současný český biatlonový boom, zároveň svým vystupováním propaguje biatlon i ve světě. A díky své lidskosti a přirozenosti se stala větší českou celebritou než řada modelek či hereček a zpěvaček.

Tím, že je neustále v televizi, se dostala na oči i divákům, kteří se o biatlon nebo sport obecně nezajímají. Navíc se nezaprodala jen šoubyznysu, aby kvůli němu opustila svůj sport. Naopak i přes všechny povinnosti na trati exceluje.

Gabriela Koukalová a Laura Dahlmeierová v cíli stíhačky MS 2017.

Gabriela Koukalová a Laura Dahlmeierová v cíli stíhačky MS 2017.

Sedmadvacetiletá Češka tak výrazně připomíná ruskou tenistku Mariu Šarapovovou, která sice nevyhrává turnaj za turnajem, přesto je mezi ženami jednoznačně nejpopulárnější sportovkyní na světě.

Naprostým protikladem vždy pečlivě namalované Koukalové je o čtyři roky mladší Němka Dahlmeierová. Ne, že by nedbala na to, jak na trati vypadá, ale není to pro ni taková priorita jako u Češky.

Pro ženu, která ráda tráví svůj volný čas v přírodě, zdolává velehory a obecně ráda překonává své limity, je vítězství na trati vše. Zatímco Koukalová měla až na závěr šampionátu vždy okamžitě po dojetí závodu úsměv na tváři, Němku museli v cíli křísit doktoři.

Gabriela Koukalová a Laura Dahlmeierová v cíli stíhačky na MS 2017.
Gabriela Koukalová (vlevo) a Laura Dahlmeierová

Tak chtěla získávat zlaté medaile, až se kvůli problémům s tlakem a krevním oběhem dostala na hranici vyčerpání, kvůli nimž měla problém se zúčastnit se slavnostních ceremoniálů, či tiskových konferencí po závodech.

Ano, historie si bude pamatovat jen vítěze, tedy Dahlmeierovou, ale současný svět si i přes všechny medaile víc do hlavy Českou Gábinu, která se nebojí přiznat, že je ženou se všemi svými přednostmi i slabostmi.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...