2. dubna 2008 14:55 Lidovky.cz > Sport > Názory

Slavii tížil Strahov i při derby

Stará otřískaná tabule občas sama zhasne. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stará otřískaná tabule občas sama zhasne. | foto: Michal Doležal, ČTK

PRAHA I když na Strahově tráví už osmý rok, k srdci jim nikdy nepřirostl. Nevlídná atmosféra v nedobrovolném azylu se podepsala i na bilanci fotbalistů Slavie v domácích derby se Spartou. Z osmi soubojů tam dokázali odvěkého rivala porazit pouze jednou.

Pondělní remízou 1:1 se strahovská kapitola soubojů pražských „S“ uzavřela. Od příští sezony by se měl vrchol ligového programu odehrávat kromě Letné znovu ve vršovickém Edenu v právě dokončované aréně. LN proto vybraly tři nejpamátnější souboje, které se v uplynulých sezonách odehrály ve strahovských kulisách.

1. Slavia-Sparta 4:1. 23. října 2004. Šestileté čekání na ligové vítězství nad odvěkým rivalem ukončila šestiminutová smršť ve druhé půli. Slávisté během ní nasázeli hostům tři branky a zkoprnělému soupeři přidal Krajčík na cestu ještě čtvrté gólové závaží. Přitom mužstvo v rudých dresech dlouho vedlo, ale Poláček pak zahodil velkou šanci na zvýšení, které by slávistické myšlenky na obrat asi definitivně zmrazilo,

"Asi nejsme tak silní, jak si myslíme,“ znělo pokorné prohlášení z úst brankáře Sparty Jaromíra Blažka. "Že jsme je ale vyprovodili,“ usmíval se naopak domácí hrdina Stanislav Vlček, autor třetího gólu. V řadách Letenských kulminovala krize. Po vyhazovu ústřední hvězdy Karla Poborského a odchodu trenéra Hřebíka nepřinesl zlepšení ani jeho nástupce Griga.

Slávisté nedokázali slabého roku svého konkurenta využít. V konečné ligové tabulce skončili až třetí za Libercem a Mladou Boleslaví. Sparta zachránila rok hrůzy vítězstvím v Poháru ČMFS. A na jaře Slavii doma oplatila podzimní potupu výhrou 2:1.

2. Slavia-Sparta 0:2. 17. března 2004. I v předchozí sezoně si Slavia na úspěch věřila. Víru podpořila i rekordní strahovská návštěva 16 156 diváků. Červenobílé vyhlídky nejdřív zchladil krásnou trefou z přímého kopu Labant. Optimismus vrátilo domácím vyloučení sparťanského brankáře Kouby za ruku mimo pokutové území. Jenže oslabení Spartu semklo a Kováč výsledek druhým gólem potvrdil. "Pořád někde čtu, že Sparta je v křeči a jak krásný fotbal předvádějí slávisté. Tak jsme rádi, že jsme celé republice ukázali, jak je kdo v Praze silný,“ vychutnal si úspěch tehdejší sparťanský kapitán Karel Poborský.

3. Slavia-Sparta 1:1. 16. dubna 2005. Derby postrádalo větší napětí před výkopem a vypjatou atmosféru mu nedodalo ani dění na strahovském trávníku. Sparta o vítězství přišla po Pitákově brance až pět minut před koncem, ale neselo jí to být příliš líto. I tak uhájila před Slavií mamutí náskok 21 bodů a suverénně mířila za titulem.

Tak čím bylo zrovna toto derby výjimečné?

Obešlo se bez jakýchkoliv závažnějších výtržností. Policisté řešili pouze drobné incidenty typu dvou vytržených sedaček, zadrželi jen tři mladíky, z nichž jednoho obvinili z propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka kvůli nošení trička a mikiny s nacistickými symboly.

Žádné rvačky, žádné hlasité detonace otřásající tribunami.

Podobný klid nepanoval kolem strahovského derby v posledních osmi letech nikdy předtím ani potom. Toto pondělí bohužel nebylo výjimkou.