Neděle 21. dubna 2024, svátek má Alexandra
130 let

Lidovky.cz

Vyhodili kouče z čela tabulky. Inspirovala se Plzeň se zelenáčem u Sparty?

Sport

  14:00
Není to tak dávno, co se fanoušci ostatních týmů smáli pražské Spartě, když její vedení v půlce sezony odvolávalo úspěšného kouče, který se svým týmem vedl ligovou tabulku. Nebo když v průběhu sezony vedení týmu převzal ligový asistent, který neměl s vedením mužů žádné zkušenosti. Vedení Viktorie Plzeň se však nebálo stejný experiment zopakovat. Osm kol před koncem soutěže odvolalo „úspěšného“ Romana Pivarníka a nahradila jej trenérským zelenáčem Zdeňkem Bečkou. Dotáhne viktoriány k třetímu mistrovskému titulu v řadě?

Dovede Pavel Horváth Plzeň opět k mistrovskému titulu? foto: Ladislav Němec, MAFRA

Všichni muži po Vrbovi aneb Vrátí se do Plzně oblíbený a úspěšný kouč?

Pravdou je, že Pivarníkův trenérský život visel na vlásku už dlouho. Po remíze ve Zlíně a prohře na Slavii v úvodu března se řešilo, zda jej šéfové klubu odvolají, nebo ne. Po důrazné promluvě však u týmu zůstal a po třech výhrách v řadě se situace uklidnila.

Plzeň se dokonce udržela v čele tabulky i po sobotní remíze 2:2 s Teplicemi, vedení klubu v čele s majitelem Tomášem Paclíkem a generálním ředitelem Adolfem Šádkem však došla s Pivarníkem trpělivost a kvůli nepřesvědčivým výkonům jej odvolalo.

Hlavním důvodem však jsou jeho nedobré vztahy právě s klubovými bossy a také s klikou starších plzeňských hráčů.

Padesátiletý slovenský kouč tak musel stejně jako trenéři Sparty Jozef Jarabinský v sezoně 2002/03 a František Straka o dva roky později opustil lavičku klubu, který vévodil ligové tabulce.

V neděli ráno pak klub na svých webových stránkách vydal prohlášení, že se rozhodlo jít do risku a ligu dotrénují trenérští zelenáči Bečka a Pavel Horváth, který se stane faktickým koučem týmu, protože na rozdíl od Bečky nemá vystudovanou nejvyšší trenérskou profi-licenci.

V klubu tak nastala stejná situace jako letos ve Spartě, kdy klub po vyhazovu Zdeňka Ščasného povolal jeho asistenta Davida Holoubka, který stejně jako Bečka zkušenosti s vedením mužů dosud neměl. A Horváth jen půl roku působil jako kouč Strakonic v ČFL.

Zprava trenér Viktorie Roman Pivarník a generální ředitel Adolf Šádek po...
Miroslav Koubek (vlevo) na tiskové konferenci 12. srpna v Plzni. Vpravo je...

A stejně jako nyní v Plzni Horváth bude mít v zápasech hlavní slovo, i když jako hlavní kouč byli zapsáni Zdeněk Svoboda či Tomáš Požár. Spartě mladá krev pomohla v Evropské lize, v lize však Holoubek takové výsledky neměl. Jak se povede Horváthovi?

Ať už se povede novému plzeňskému duu titul obhájit, či nikoliv, přiblížila se možnost návratu v tuto chvíli nezaměstnaného plzeňského „boha“ Pavla Vrby. Ten sice stále zkouší získat angažmá v Rusku, je ale možné, že od příští sezony bude o Ligu mistrů usilovat v Plzni.

Kdyby se tak však nestalo, v létě bude vedení klubu hledat už šestého hlavního trenéra od roku 2013, co se Vrba rozhodl dát před Plzní přednost české reprezentaci.

eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie
eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie

Milovníci kosmetiky pozor! Tento týden soutěžíme o pět velkých balíčků v celkové hodnotě 5000 Kč. Zapojte se do soutěže a vyhrajte lákavý balíček...