Čtvrtek 12. prosince 2019svátek má Simona -4 °C sněžení Předplatné LN
18. srpna 2016 12:26, aktualizováno  12:46 Lidovky.cz > Sport > Olympiáda v Riu 2016

Legenda, kterou svět nezná. Japonská zápasnice už vyrovnala Phelpse s Lewisem

Kaori Ičová po vítězném finále. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kaori Ičová po vítězném finále. | foto: Reuters

RIO DE JANEIRO/PRAHA Který sportovec o sobě může říct, že třináct let neprohrál? Japonská zápasnice Kaori Ičová ano, co ji ale staví po bok největších legend světového sportu Carla Lewise, Ala Oertera či Michaela Phelpse je zisk čtyř zlatých medailí v individuálním závodě na čtyřech olympiádách po sobě. Po středečním triumfu v Riu se Ičová stala vůbec první ženou v historii pyšnící se touto unikátní sbírkou.

Přitom stačilo jen pět vteřin a Kaori Ičová by měla vedle tří zlatých z her v Athénách, Pekingu a Londýně z Ria „pouze“ stříbro. Ve středečním finále kategorie do 58 kg totiž až posledním chvatem za dva body otočila nepříznivě se vyvíjející duel Ruskou Valerií Koblovovou a zvítězila 3:2.

Na krk si tak mohla pověsit medaili, která bez nadsázky patří jen jí - ženský zápas byl na program olympijských her zařazen až v roce 2004 a od té doby zná jen jedinou vítězku - čerstvě dvaatřicetiletou Kaori Ičovou.

Japonka je tak prvním zápasníkem/zápasnicí, která získala čtyři zlata ze čtyřech olympijských her, ale hlavně je první ženou ze všech individuálních sportů vůbec, které se tento výkon povedl. Kromě toho se Ičová pyšní deseti zlatými medailemi z mistrovství světa a neskutečnou bilancí 189 vítězných zápasů v řadě.

Jako Phelps, ale nikdo ji nezná

Věhlas Kaori Ičové je přitom s diskařem Alem Oerterem, atletem Carlem Lewisem a plavcem Michaelem Phelpsem, kteří ji nyní museli v dosud výhradně pánském (a americkém) klubu čtyřnásobných vítězů individuálního závodu na OH přivítat, nesrovnatelný.

I když měnila váhové kategorie (na prvních třech hrách vítězila mezi ženami do 63 kg) přemožitelku nenašla celých třináct let (!). Sérii rodačky z Hačinohe nečekaně přetrhla až letos v lednu teprve jednadvacetiletá Mongolka Orchon Purevdordžová.

Finále zápasu do 58 kg, v němž Kaori Ičová porazila Rusku Valerii Koblovovou a...
Japonka Ičová získala čtvrté zlato na čtvrtých hrách za sebou.

V Riu ale od začátku soutěže Ičová nenechala nikoho na pochybách, že si sem přijela pro další zlato. A věřila si i ve finále, kde prohrávala. „Poslední dva body byly její zásluha,“ prohlásila Ičová po vítězném finále s odkazem na svou matku, která vloni zemřela. „Moc mi chybí, ale vím, že se na mne dívá z nebe. Cítím to,“ prohlásila.

Pokud chce Ičová překonat absolutní rekord mezi ženami v počtu olympijských vítězství, musí ještě přidat. Německá kanoistka Birgit Fischerová totiž získala osm zlatých medailí na šesti olympiádách. Závodila však i ve čtyřkajaku, a proto se do „vybrané společnosti“ s Phelpsem, Lewisem, Oerterem a Ičovou nepočítá.

Po triumfu v Pekingu v roce 2008 ukončila kariéru, protože prý postrádala motivaci. Během studijního pobytu v Kanadě následujícícho roku se však zúčastnila několika tréninků a chuť k zápasení se vrátila.

Historický zápis Ičové může už ve čtvrtek vyrovnat další japonská zápasnice Saori Jošidaová. Čtvrté zlato za sebou získá, pokud ovládne večerní finále kategorie do 53 kg.

Premium

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Michal Krčmář | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Michal Krčmář | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

Premium

Hořký čaj? Nesmysl! Pediatr v knize vyvrací mýty o domácím léčení dětí

Michal Krčmář | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Hradecký dětský lékař Ladislav Hanousek vydal knihu Maminko, není mi dobře, která má rodičům pomoci s léčbou i výchovou...