28. srpna 2012 10:30 Lidovky.cz > Sport > Olympiáda v Riu 2016

Londýn si chválil českou svíčkovou, snědlo se tři tisíce porcí

Svíčková (115 Kč) s domácími knedlíky (28 Kč). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Svíčková (115 Kč) s domácími knedlíky (28 Kč). | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Český dům v Londýně uvařil během olympiády přes tři tisíce porcí svíčkové, masa se snědlo přes tunu. Speciality české kuchyně si chválili nejen sportovci, ale také reportéři světových médií.

"Při přípravě stravovacího konceptu jsme vsadili na typická česká jídla, která jsou jednoduchá na přípravu, a přitom velmi oblíbená. Z České republiky jsme dovezli 500 kilogramů mouky a koření, zatímco maso a zbytek surovin jsme opatřili až v Londýně," prozradil Jiří Faltys, šéfkuchař společnosti Aramark, která jídla v Českém domě připravovala.

Nejoblíbenějším jídlem se stala svíčková, spořádalo se jí 3 100 porcí. Česká specialita sklidila úspěch nejen u týmu basketbalistek či tenistek, ale zaujala i zahraniční média. "Dal jsem si tu vaši speciální omáčku a výborně jsem si pochutnal," řekl při natáčení reportér BBC. 

ČTĚTE TAKÉ:


Českou kuchyni hodnotila ve svém prestižním pořadu The Hungry Fan (Hladový fanoušek) i americká televize NBC. "Udělujeme nejvyšší známku! Svíčková, guláš i tvarohový koláč byly výborné. Miluji české jídlo," rozplývala se redaktorka Daina Falková.

Tým šéfkuchaře Faltyse taková chvála těší: "Ceníme si toho, že jídla podávaná v Českém domě měla takový úspěch. Našim olympionikům jsme jako poděkování připravili to, co mají nejraději."

Pro Ondřeje Synka tedy nachystali překvapení v podobě obřího pětikilového hamburgerera, Barboře Špotákové po finálovém uvařili její oblíbenou zelňačku, Zuzana Hejnová si zase objednala tatarák.

Kromě svíčkové měl úspěch i český guláš, toho se snědlo 1 300 porcí, a podle šéfkuchaře zachutnal třeba i bronzovým kanoistům. V nabídce nechyběl ani typický český štrůdl, kterého se spořádalo 6 200 kousků.

ČTĚTE TAKÉ:

Všechna nabízená jídla mizela z talířů i přes poněkud vyšší ceny. Za takový guláš se špekovými knedlíky návštěvníci zaplatili 17 liber (asi 510 korun), za bramboračku 5,5 liber (tedy asi 170 korun). Drahoty si kromě serveru Lidovky.cz všímala i agentura AP. "Samozřejmě, stížnosti jsme zaznamenali, ale pouze od Čechů. Cizinci, kteří sem chodí, si nikdy nestěžovali," vysvětlil serveru Lidovky.cz Josef Svoboda, šéf cateringové společnosti v Českém domě.

Lidovky.cz, gluGabriela Kolinová (Lukáčová)

TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat
TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat

Maminky z eMimina otestovaly nové plenky Pampers z řady Premium care. Nejmenší miminka i větší batolata je podrobila důkladnému zkoumání. Prošly Pampersky zátěžovým testem?